Útěk

Útek

Escape

Thriller / Akční / Dobrodružný / Historický

Norsko, 2012, 75 min

Naprosté obtažení šablony vztahu oběť-kořist-oběť, jejíž neochota obohatit tohle spojení se jeví až jako záměr. Výhoda Norska, kde se vizuál udělá tak nějak sám, pak stačí jen sehnat árijskýho hermafrodita, co umí držet kuši, 3000 krone a skladatele, co si vehementně myslí, že dělá soundtrack k dalšímu LoTRovi. Jediné vybočení od schématu je fakt, že postavy se většinou ve filmu chovají jak pitomci, ale jsou na to od sebe zvyklí, takže dokáží aktivně reagovat na okamžitý výsledek své demence.(6.1.2014)

• petero

Až sa mi nechce veriť, že tento človek natočil jednotku Fritt Vilt. Tak nudný historický film som našťastie nevidel od Valhalla Rising i keď sa tu samozrejme jedná o diametrálne odlišné podanie a tie charaktery tiež boli slabo rozvedené ako keby na to nebol priestor ale bol a tak záporáci pôsobia totálne neschopne čo je poriadne na škodu keďže sú v podstate hlavnými postavami. Zaujímavé ako Ingrid Bolsø Berdal (Fritt Vilt, Hansel and Gretel: Witch Hunters), pekná blondínočka, hrá vo väčšine filmoch nie veľmi pekné a nesympatické postavy.(10.3.2013)

Zlým jazykem bych mohl říct že se jedná o standardní akční béčko, jež se žánrovým souputníkům vymyká pouze dobou a místem děje. A měl bych vlastně pravdu. Jenomže je to skvěle obsazené, po celou dobu napínavé a o život hlavních hrdinek máte oprávněné obavy. Nepřehlédnutelný ženský element a absence příliš černobílých charakterů (ani hlavní krutá vražedkyně není krutá pro nic za nic) stojí rovněž za pozornost. Několikrát jsem si vzpomněl na Stopaře či Centuriona a ti mi přišli přeci jen o něco lepší. 60%.(28.9.2017)

takze tento film je u mna na rozhrani 3 - 4 hviezd... Preco som sa rozhodal dat 4 ? kvoli detailom.... mozno to bude zniet smiesne, ale na to vam kaslem. Priklad... vlasy. Keby slo o americku produkciu tak tam mame krasne leskle blondave hrivy ako od Schwartzkopf... to to nie je... vidite mastne vlasy, spinave nechty a stredoveku surovost. Som velmi rad, ze som tento snimok zhliadol. Je naozaj sa na co pozerat ci uz po stranke vizualnej (ta priroda je krasna) ako aj po stranke pribehovej. Dej a zapletka su sidce velmi jednoduche, ale pomerne ucinne. A taktiez chcem pochvalit velmi peknu kameru... za mna 75%(8.3.2013)

Jak zde již někteří podotkli, tohle by se spíše hodilo do nějaké doby po apokalypse lidstva, než do čtrnáctého století, ale budiž. Co mi však vadí více, je naprostá nerealističnost toho, co se zde nakonec odehrává. Pravděpodobnost toho, že by jedna dospívající dívčina byla schopná zlikvidovat bandu hrdlořezů se zkrátka rovná nule. Přitom to mohla být vskutku parádní podívaná. Počáteční zápletka i úžasná severská příroda skýtala nepřeberné množství možností, kam se příběh mohl nakonec ubírat, leč nestalo se. Nicméně koukatelné to určitě je a díky relativně krátké stopáži, to má i slušné tempo.(3.11.2015)

• - Na začátku filmu Signe (Isabel Christine Andreasen) vyřezává do přívěsku na krk runu "Othila", která znamená dědičnost či dědictví. (WolfIssen)

• - Kristian Espedal, který hraje lukostřelce Grimma, je také známý jako Gaahl, bývalý zpěvák norské black metalové kapely Gorgoroth. Od roku 2008 v kapele nepůsobí. (hladass)