Útěk

Norsko, 2012, 75 min

Roar Uthaug

Thomas Moldestad

Magnus Beite

Rodinnou idylku naruší nájezd skupiny zabijáků, kteří se nezastaví před ničím, a všechny nemilosrdně podříznou. Všechny teda ne, mladou dívčinu si nechají .. na chov. Matka rodu totiž chce mimčo, a cítí se být kapku za zenitem. Ale dívčina se se svým osudem náhradní matky nechce smířit, a za pomoci malé Frigg uteče. Uražená čest a touha po pomstě nutí starou Dagmaru i s celou bandou uprchlici dopadnout. Ale zdá se, že to bude větší sousto, než všicí čekali... Jo, tohleto můžu. Žádný zdržovačky, hnedle na věc, a až do závěrečných titulků se nezastavit. Dokonalou atmosféru středověkého Norska podporuje i řízná muzika, na které ujíždím, a taky to, že ač hlavní postavy filmu jsou ženy a dívky různého věku, tak pro ránu (pěstí, nožem či jinou zbraní) se nejde daleko. Kladné body Roar Uthaug (ode mne) dostává taky za to, že film nijak extra nenatahoval (aby splnil povinnou kvótu tý evropský unie), a jakmile nebylo co říct, tak film ukončil (čímž se divák nestihl začít nudit). 3 hvězdy za film, a jednu navrch za muziku...(3.4.2014)

• lillien

Mno, je fakt, že akčnější a napínavější už byla i Ronja dcera loupežníka. Je to trochu rozvleklé, na dialogy strašně chudé, ale tak co, proč by měl v této drsné krajině notabene ve středověku hýřit vtipem národ, který vyhrál mistrovství světa v depresi. Prakticky celý film tedy u mě utáhlo několik detailů. Jednak záběry na opravdu krásnou přírodu, pak konsternace představitelkou velitelky bandy zabijáků, která nevypadala ani jako chlap, ani jako žena, dokonce ani jako člověk, a následně mě celý film strašně rušilo přehnaně vyvyinuté poprsí té prchající dívenky, u níž jsem se domnívala, že je jí dvanáct, protože obsah jsem si přečetla až po filmu. Tak ne, bylo jí devatenáct, ale vypadala na dvanáct, až teda na ty kozy..no tak když vám z filmu zůstanou jen tyto asociace, tak to bohužel na víc než dvě a půl hvězdy nedá.(26.2.2013)

Řemeslně naprosto perfektně zpracovaný, ale bohužel taky nudný, předvídatlený, dost přihlouplý (zvlášť v závěru to nabírá grády) a přehnaně emociální doják, který dá divákovi okusit úžasnou severskou přírodu, středověkou atmosféru, skvělé herce i kostýmy, ale ve výsledku ho spíše rozhořčí než nadchne. Velká škoda, že krásná vizuální stránka nejde ruku v ruce s tou obsahovou, takhle přesně bych si představoval například nějaký nový fantasy počin, který by se nesoustředil pouze na dvě roztomile nešťastné děvečky - !SPOLER! - a jejich úprk zakončený minimalistickou pomstou, která se očividně inspirovala u největších odborníků přes tuto problematiku, jako je třeba Hrabě Monte Christo či Terminátor (scéna s vodní kuší ala "zastlala-vystlala bejby", tomu říkám epický filmový orgasmus!). - !KONEC SPOLERU! - Ve výsledku příjemná potěcha pro oko, ale nic zapamatováníhodného, kvůli čemu by se tu muselo zbytečně hýřit hvězdami. 3* za zpracování.(17.2.2013)

Všechna klišé útěkářských filmů vecpaná do 80 minut. Jen s tím rozdílem, že lovnou kořistí i nemilosrdným honcem jsou ženy. Chlapi jsou zde pouze za komparz sloužící k tomu, aby dělal problémy, občas měl cukání v kalhotech, nebo zemřel. Co se vizuální stránky týče, tak podle režiséra je víc cool se netrefit. Šípem, mečem i nožem. Nepopírám, že o postavách bych se možná rád dozvěděl více, ale na druhou stranu, ono šlo hlavně o to, aby se všichni proběhli po norských lesích. Což si herci i štáb dozajista užili. Ale přeju režisérovi serióznější látku a stejně velkou chuť se takhle vyřádit.(1.7.2013)

Akčno - historické HLP - Hlboký Ľudský Príbeh. Podobných filmov vyprodukovali Nóri inšpirovaní vlastnými dejinami za posledné roky viac. Jednotlivec (tu dve deti) bojuje v lone prekrásnej prírody o prežitie. Jeho najväčším nepriateľom, ako to už býva, je partička hrdlorezov, ktorí sa za ním naháňajú. Klasická zápletka je tu komorná, s jednoduchou a priamočiarou dejovou líniou. Film ako celok fungoval na moje prekvapenie veľmi dobre. Ak sa stotožníte s hlavnými postavami, bude vás to baviť.(19.12.2012)

• - Kristian Espedal, který hraje lukostřelce Grimma, je také známý jako Gaahl, bývalý zpěvák norské black metalové kapely Gorgoroth. Od roku 2008 v kapele nepůsobí. (hladass)

• - Na začátku filmu Signe (Isabel Christine Andreasen) vyřezává do přívěsku na krk runu "Othila", která znamená dědičnost či dědictví. (WolfIssen)