Útěk

Norsko, 2012, 75 min

Roar Uthaug

Thomas Moldestad

Magnus Beite

Hento historický severský filmek neni nic světobornýho, ale na jedno vidění to stačí. Příběh je jednoduchej a neni zde nic, co by nebylo vidět někde jinde. I konec je lehce předvídatelnej. Hlavní hrdinka mi nepřišla ničím zajímavá. záporáci v poho, hnusný zabijáci, co s e s nikým nemažou. Co se mi ve filmu hodně líbilo bylo prostředí a parádní soundtrack. Za mě 60% :)(31.12.2013)

• Z0oMb3E

Na začiatok malé historické antré: Po páde Rímskej ríše prichádza do Európy nová doba. Všetky hodnoty ktoré starý systém uznával ako sú kultúra, vzdelanosť, ideály fyzickej krásy či hygiena zrazu v novom "zriadení" nemajú miesto. Nastáva teda najromantickejšie obdobie v histórii ľudstva. Sračky sa valia ulicami väčších miest, morom poznačené torzá tiel hnijú vo vyľudnených dedinách a preživšie ženy sa hádžu zviazané do vody v rámci overeného testu na čarodejníctvo. Niet sa čomu čudovať, že bez ohľadu na to čo (ne)visí medzi nohami svetom letí fešnstajl alá drevorubač po šichte. A teraz si predstavte, že chcete natočiť autentický nórsky film z tohto predvikingského obdobia. Neostáva vám nič iné, než do záberov narvať čo najviac stromov, šutrov, vodopádov či skrátka kadečo oku milšie než samotné pobehujúce socky. A to, že sa seberovné socky zgrupujú a likvidujú konkurenciu v šórach na dávky je fakt nezávislý na historickom období!(27.3.2013)

• verbal

Pojmy Thriller / Akční / Dobrodružný / Historický svádí člověka k představě nabušené, nápadité, středověké akční řezničiny. Notabene počte li si před tím v nadšených výšplechtech zdejších erudovaných teoretiků. Ačkoliv jsem s těmito entitami již důvěrně obeznámen a vím, že by byly schopny opětkovat i monoskop, protože je príma barevný a strhujícím způsobem píská, opět jsem naivně zadoufal, že tentokrát to bude výjimka a pobaví se i zdravý, heterosexuální divák. Ani hovno. Viděl jsem pouze tisíckrát omletý, klišovitý, ultranudný Vasův běh za účasti pěti nemytých Norů a dvou místy až otravných fakanů. Sice mi na začátku vysvětlili, že skoro všichni obyvatelé Norska chcípli tehdy na mor, ale při výše zmíněné kategorizací bych stejně nikdy nevěřil, že budu nucen sledovat vleklé adopční trampoty ohyzdné babochlapí banditky, která je kapku nerudná, protože by na ni nikdo nevlezl ani s nožem na krkavici. Ale příroda je tam opět pěkná! Lesy, kopce, fjordy a tak....(26.2.2013)

Ááá, jak já miluju Norsko! Tahle severská záležitost s velmi jednoduchým příběhem a přiznejme si nijak promyšleným scénářem dává v každém záběru na odiv neskutečné krásy norské krajiny, které prostě berou dech. Film jako takový pak vlastně ničím extra nezaujme, teda až na to, že TAM HRAJE GAAHL! Moje nejoblíbenější postava z bohaté norské blackmetalové scény si to tady vyzkoušela před kamerou, byť teda ty jeho tři kratičké repliky mu asi oscara nevynesou. :-) Nicméně právě Gaahlova účast na tomto projektu mě k filmu přivedla, protože to jsem si prostě nemohl nechat ujít! Mně se zkrátka Flukt i přes svou úspornost líbil a určitě se k němu ještě někdy vrátím.(26.2.2013)

Norská krajina ve své temné kráse a příběh, který není ničím nový ani objevný, ale má spád. Ano, režisér sází na náhodu, štěstí a nepravděpodobnost, že je nad slunce jasné - takhle by se to stát prostě nemohlo. Nemá cenu vyjmenovávat řadu nesmyslů, ať už pád do vodopádu, nebo fakt, že mladá dívka zatočí s bandou ozbrojených dospěláků. Ne, ve skutečnosti by to byl hodně krátký příběh. Ale jako dobrodružná pohádka v přitažlivých kulisách, proč ne? Už chyběli jen draci a zákeřní skřítci. Já jsem se nehal obelhat, přivřel obě oči a užíval si zemi, kterou mám rád (tedy kromě Čech).(29.12.2015)

• - Na začátku filmu Signe (Isabel Christine Andreasen) vyřezává do přívěsku na krk runu "Othila", která znamená dědičnost či dědictví. (WolfIssen)

• - Kristian Espedal, který hraje lukostřelce Grimma, je také známý jako Gaahl, bývalý zpěvák norské black metalové kapely Gorgoroth. Od roku 2008 v kapele nepůsobí. (hladass)