Hirošima - den poté

(TV film)
  • USA Hiroshima: The Next Day (více)
USA, 2010, 45 min

Kamera:

Rob Lyall

Peter Coyote (vypravěč)

Film vypráví o tom, jak se minutu po minutě odvíjel příběh, který změnil svět. Příběh, na jehož začátku byla 6. srpna 1945 svržena atomová bomba. Na základě postřehů lidí ve vzduchu i na zemi, mj. i posledního rozhovoru s člověkem, který bombu nabíjel, se dozvíte, jak se odvíjely události onoho tragického dne. Osmiletý Takeši Tanemori hrál s kamarády na schovávanou a zrovna se chtěl schovat, když jakoby udeřil blesk. “Viděl jsem kosti ve své ruce, úplně jako na rentgenu.” Třináctiletá Šigeko Sasamori byla jednou ze známých “Dívek z Hirošimy,” které přijely do USA, aby zde podstoupily léčbu popálenin. A konečně Koko Kondo, které tehdy bylo jen osm měsíců, celé dětství strávila ve výzkumu dopadů radiace, které byla během útoku vystavena. Promluví i odborníci, kteří čerpají z odtajněných armádních materiálů a popisují smrtící účinky bomby. (oficiální text distributora)

Guran

Zřejmě nejlepší dokument o Hirošimě. Co víc k tomu říct. Američané neměli tentkrát na výběr, než tohle vykonat, ale vedle to k ukončení války, ale zabilo to spoustu nevinných lidí, jako v každé jiné válce. Neviní lidé jsou terčem číslo jedna. ()

Slick

Pár dokumentů jsem o Hirošimě už viděl, ale žádný se tomuto ani nepřibližoval. Tak naturalistické vyjádření těch hrůz, které se tam děly, rozhodně stojí za shlédnutí...je nechutné, k čemu se USA odhodlaly....je mi líto těch nevinných lidí, kteří tenhle pokus zaplatili životem....je to jedna z nejhorších událostí v dějinách lidstva :-( ()

Hvězdář

Při některých scénách a svědectvích jde z této kapitolky dějin opravdu hrůza. Obzvlášt při představě, že to byly tyhle zbraně ještě v plenkách, a jak by to tedy dnes asi vypadalo. Je potřeba takových dokumentů! ()

ill

Účelem svržení atomových bomb nebylo ukončit válku. Japonsko bylo už nějakou chvíly před jejich použitím totálně na kolenou a vláda v tu dobu připravovala podklady pro vyhlášení své bezpodmínečné kapitulace. "Vyzbrojení" milionů civilistů naostřenými bambusovými tyčemi bylo více než manifestem odhodlání aktem zoufalství a beznaděje tehdejšího vedení. Shození bomb nemělo umlčet již zdecimované Japonsko, ale manifestovat svou(hloupou) sílu SSSR. Druhým důvodem proč jeden z řady idiotů vystřídavších se do dnešního dne v Bílém domě podepsal rozkaz k jejich svržení byl(podle Trumana a armádního velení) prostý fakt, že tak obrovsky finančně náročný projekt prostě nebylo možné nechat jen ve fázi planého testování, tzv. "v šuplíku". Kapitolou samou pro sebe jsou historické důkazy o tom, že USA jaderný program a zdroje ukradli Francii a Velké Británii a dokonce si vydíráním vynutili i účast jejich(a dalších) vědců, protože neměli na takto náročný projekt své vlastní. Tím nejsmutnějším je fakt, že ani do dnešní doby USA nezměnily svou arogantní a zbabělou vojenskou politiku - totiž násilné vměšování se do svéprávnosti cizích států a narušování jejich autonomie. Díky geografickému uspořádání planety je totiž žádný z nich nemohl nikdy atakovat, ale ani utéct. K zblití. ()

Desmi

Dokument umě objasňuje veškeré aspekty výbuchu a přidává jednotlivé zajímavosti. Líbilo se mi, jak ukazují celou simulaci výbuchu a popisují opravdu detailně každou jeho fázi. Nejraději bych ale tenhle dokument nikdy nesledoval. ()

Vaso

Historie bez komentáře. O té by se dalo diskutovat dlouho a dlouho. Líbilo se mi propojení historických záběrů s realitou i dobře proložené komentáře ()