Gorila

Komedie

Česko, 2011, 66 min

Jan Horáček

Nemůžu jinak. Na pražské premiéře v kině Oko jsem celou dobu buď zíral naprosto v tranzu nebo jsem slzel smíchy (dokonce místy obojí současně). Bravo nejen za scénář a nadhled a smysl pro humor všech zúčastněných, ale i všem hercům za jejich výkony. Gratulace rovněž producentům Šámotu Černochýšovi a Janu Bartovi - takového matroše se držte chlapci i do budoucna :-)(7.12.2011)

• AnuszkaH

Nemám nic proti "punkovým" filmům, které porušují dramatickou, dějovou, vizuální nebo jakoukoliv jinou složku filmu. Dokonce si troufám říct, že právě takové, experimentálnější, filmy mám ráda. Ale tohle jsem prostě nezvládla (možná jak řekl náš profesor je to i založeno na tom, že ženské pohlaví tento snímek vnímá trochu jinak). Oukej, film měl nějaké poselství, které v punkové verzi podává divákovi - poselství není nijak hluboké, ale to, jakým způsobem je to podáváno herci, mi přijde naprosto neúnosné (vždyť se u toho sami smějou, nejde jim rozumět a podobně)... Film jsou dokoukala později doma, po dlouhé době něco, co mě donutilo odejít z kina - ale uznejme, že to je taky docela úctyhodný výkon.(8.11.2012)

• DuhovaKulicka

Věřím, že někteří tento film mohou vnímat jako správný punk, bohužel já tento film vnímám jako přisprostlou kravinu, ze které jsem po jejím zhlédnutí byla tak akorát otrávená. Hromada sprostých slov v každé větě ještě punk nedělá. Vadilo mi to a jsem po tomto "zážitku" ještě více vysazená na hrubé svetry. NEVER MORE!(24.9.2014)

Těsně ještě 3*. Dokud jsem si to nepřečetl v názorech tady, nenapadlo mě to - ale opravdu: ten film je PUNK. Nenapadá mě, co by to vystihovalo víc. Úpa nejvíc lovely je kontrapunkt prochlastaných kožených bund a rozhovorů s prudce filosofickým podtónem: to nepřeháním - vždyť přece mluvíme o panku, no ne? Zahrádkářský bonus pro fanoušky Libně a filmu "U mě dobrý", záchodový bonus pro fanoušky Plastiků!(2.3.2012)

• dvopet

Pseudo punkový film podle dramatu Reného Levínského Harila. Jakkoliv může být v divadle funkční, přenos do formátu amatérského snímku na žánrovém základu road movie s naprosto nezvládnutým rámcem vyprávění mužů, popíjejích na zahradě pivo, jej spolehlivě zabíjí. Pokus o autenticitu tu naráží na vykonstruovanost dialogů s rádoby existenciálním rozměrem, pečlivě slovo od slova pronášených herci. Věřím, že se všichni zúčastnění na place dobře bavili (snad až na Johanu Švarcovou zašitou v kostýmu gorily, kterou jsem upřímně litoval), ale film při své délce a čiré prvoplánovitosti nemá potenciál pobavit kohokoliv dalšího mimo štáb. Kdyby byly vybrány jen ty nejnosnější nápady, snesl bych kraťas o maximálně 15minutové stopáži. Sledovat snímek celých 66 minut je ovšem ryzí utrpení. Gorila může být nahlížena jako pokus o zčeření stojatých vod české kinematografie, jenže záměr - pakliže takový vůbec byl - neplní. Nešokuje, nebaví, neprovokuje. Jediné štěstí pro tvůrce tak spočívá v tom, že se absolutně neberou vážně. To ale samo o sobě znamená jen velmi málo.(5.3.2012)