Sny o životě (festivalový název)

Dreams of a Life

Dokumentární

Velká Británie, 2011, 95 min

Carol Morley

Cairo Cannon

Chris Wyatt

Scénografie:

Chris Richmond, Katya Guy (set dekoratér)

Kostýmy:

Leonie Prendergast

Zajímavě pojatý dokument, který přitáhne nejen námětem. Moc se mi líbila kompozice, v níž se střídají výpovědi spousty lidí, o nichž se až postupně dozvídáte, kdo to vlastně je. Možná trochu moc zpěvu na můj vkus - když v průběhu dokumentu zazní tříminutová píseň, je těžké udržet pozornost (zejména když jste od šesti stáli frontu na lístky). Jinak není co vytknout, možná si i trochu pobrečíte, jste-li citlivky...(2.7.2012)

• bassator

47th KARLOVY VARY INTERNATIONAL FILM FESTIVAL 2012 - ANOTHER VIEW - Jiný pohled (Dreams of a Life / DREAMS OF A LIFE / Sny o životě) - Odporná zpověď někde deseti "nejlepších" kamarádů zesnulé Joyce Vincentové. Všichni se trumfují v tom kdo ji měl více rád, koho byla větší kamarádka, převážná část z nich s "koňskými" úsměvy vzpomíná na zážitky s ní. Nikdo z nich ale neřekne proč svoji "nejlepší" kamarádku tři roky vůbec nehledal. 95 minut neskutečných falešností... - 4. 7. 2012 - kino Thermal - Malý sál - Karlovy Vary - 0%(18.7.2012)

Dokument o ženě, jejíž rozkládající tělo bylo nalezeno tři roky po její smrti v jejím bytě na severu Londýna.Nejzajímavější na tomto dokumentu je jeho téma, které shrnuje mrazivý tagline filmu - "Chyběl by jste někomu?" Protože jak postupně vyplouvá na povrch Joyce (Carol) Vincent nebyla nějakým asociálním člověkem stránícím se společnosti. Většina filmu je složena z výpovědí jejích přátel a právě zde, kdy autorka dokumentu nic neupřednostňuje a nenábízí ani rámující komentář (i když kostra byla připravená - minimálně v podobě textových poznámek občas se objevujících ve filmu) působí trochu zmateně. I když vlastně odpovídá vyznění filmu, že žádného člověka vlastně dobře neznáme.(14.6.2012)

• StarsFan

Je to asi půl roku, co jeden můj skotský kamarád hodil na facebook odkaz na článěk Guardianu s komentářem: "Pokud se rozhodnete přečíst si dnes jen jednu věc, přečtěte si tohle." Snad proto, že je mi vkus onoho člověka velmi blízký, jsem se jeho doporučením rozhodla řídit a na odkaz s názvem "Joyce Carol Vincent: How could this young woman lie dead and undiscovered for almost three years?" jsem klikla. A nebudu lhát, byla jsem z něj nadšená. Celá reportáž o tom, jak se kdosi rozhodl pátrat po identitě ženy, která byla tři roky po své smrti nalezena v jednom londýnském bytě, měla zajímavý námět, jasnou strukturu a spád. Pod článkem byla podepsaná jakási Carol Morley a já se v závěrečné větě dočetla, že hlavním produktem jejího pátrání nemá být jen těch několik napsaných odstavců, ale hlavně dokumentární film. Ten samý film, který jde teď ve Varech a který jsem se já rozhodla při první příležitosti vidět. Snad proto, že jsem doufala, že ve mně zanechá stejný dojem jako ony věty na stránkách Guardianu. Nezanechal. Působil totiž roztříštěně a zdlouhavě; narozdíl od článku nerozvíjel příběh Joyce tak, jak se ho postupně dozvídala autorka, ale pouze náhodně přeskakoval mezi jednotlivými vypravěči. A aby toho nebylo málo, pro mě, jakožto člověka, který byl se životem Carol už trochu seznámen, nenabídl žádné nové informace nebo poznatky. Možná si říkáte, že je nefér hodnotit film z mojí pozice, a možná máte pravdu. Nicméně stejně nefér by bylo vynášet ho do nebes, když si to podle mě nezaslouží. Takže pokud vám nedělá problém angličtina, doporučuju místo návštěvy kina strávit pár minut nad následujícími řádky. [47th Karlovy Vary International Film Festival](30.6.2012)

Hodně silný téma, opravdu hodně. A to paradoxně sráží můj dojem z tohohle dokufilmu. Člověka by napadlo, že to byla nějaká divná osůbka, ale brzy zjistíme, že to byla krásná ženská, která se v určitý době rozhodně nestranila společnosti. O to větší zvědavost diváka napadne. CO se stalo? KDO za to "může"? Prostě ( ač to trochu závání hyenismem ) bombastická zápletka. Povedlo se sehnat i důležité postavy jako expřítele, kolegy, spolubydlící apod. Ale chybí rodina, početná rodina. První minus. Dokument plný dojmů různých postav. Určité náznaky, ale většinou nic konkrétního. Nemáte ani jistotu, které postavy s Joyce přišli kdy do kontaktu. Další minus. PROČ? Ano, režisérka to zmínila jako koncept - hlavně jí šlo o dojmy ostatních a nastínění osobnosti Joyce, ne o faktografickou rekonstrukci. Mě tam ale chyběla. Zejména toho posledního období před odloučením. Škoda. Snad se toho někdo chopí znovu a lépe. Pochválim aspon silnej závěr. ( 47. KVIFF )(4.7.2012)