poster

V kruhu koruny: Jindřich IV. (1. díl) (TV film)

 • Velká Británie

  Henry IV, Part 1

Drama / Historický

Velká Británie / USA, 2012, 115 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • slunicko2
  ****

  Shakespeare uměl i historickou komedii. 1) Spoiler. Shakespeare se, třeba říci, se svými postavami nijak nemazlí. Z nejasných důvodů nejdříve nechá prince Hala plácat se v mravním bahně (výstižně je reprezentuje Sir John Falstaff), aby posléze Henry svého kumpána z politických důvodů suverénně odvrhl. Ani vítězství královských vojsk u Bramham Moor v roce 1408 dosažené cestou zrady vlastního slova nelze uvést jako ukázku mravního a následováníhodného počínání. Jeden za osmnáct, druhý bez dvou za dvacet. Takže fandit není komu._____ 2) O povaze sporu mezi králem a povstalci se ve hře mnoho nedozvíme. Ani princ Hal se v mládí zřejmě nechoval tak, jak ho Shakespeare zpodobňuje. Rok a půl vládl místo svého zraněného otce (1410 - 1411), ale po králově zotavení byl od moci odstaven. Jeho protivníci na něm poté nenechali niť suchou - zde se pravděpodobně zrodila pověst o prostopášném mládí._____ 3) Spoiler. Mladému Halovi bylo v bitvě u Shrewbury, kde zemřel Hotspur (konec prvního dílu), teprve 16 let. O deset let později zemřel jeho otec. Celým tímto údobím nás ve filmu nonšalantně provází neměnný, protože po celou dobu natáčení 31letý Tom Hiddleston._____ 4) Skromné filmové zpracování je ovšem špičkové. Vynikající herecké výkony, zajímavá kamera, pěkná výprava a moderní pojetí s respektem k tradici zajišťují vynikající divácký zážitek. K němu přispívají i parádní titulky překladatele a shakespearisty Jiřího Joska._____ 5) Zaujali mě 31letý uhlazený Tom Hiddleston (Jindřich V), 64letý Jeremy Irons (Tomův otec Jindřich IV), 51letý gay Simon Russell Beale (John Falstaff), 34letý Joe Amstrong (syn vůdce povstalců hraběte Northumberlanda Henry Percy zvaný Hotspur), 30letý David Dawson (Jindřichův důvěrník Poins), 29letý Harry Lloyd (Mortimer) a Henry Faber (princ John of Lancaster).(23.3.2015)

 • eLeR
  ****

  Spracovanie je slušné a na televíziu je to určite skvelý počin. Príbeh je vyrozprávaný zrozumiteľným jazykom. Jeremy hrá prvú ligu a Tomovi neskutočne sedí vážna poloha. Postava Johna Falstaffa mi vážne žrala nervy, ale ten by sa hádam najviac hodil do súčasnosti. "Keď budem odmenený, tak schudnem a budem žiť sporiadaným životom". Pche. Plané reči. Skvelé umenie, bavila som sa.(8.2.2016)

 • Gemini
  *****

  Richard Eyre is god. A Loki samozřejmě též:) Ne, Tomu Hiddlestonovi, kterého jsem prvně viděl v pařížské Allenovce jako Francise Scotta Fitzgeralda a byl z něj u vytržení (stejně jako z jeho drahé Zeldy, ale to už je jiný příběh), bychom neměli dělat to, že ho budeme navždy ztotožňovat s popcornovým záporákem. Rozhodně ne po tom, co předvádí jednak tady, a pak samozřejmě ve druhé části. Této adaptaci nechybí skutečně vůbec nic. Má výtečné herce, citlivou režii, působivou výpravu, zkrátka a dobře lahůdka. Jen je to skutečně dlouhé, když to spojíte s druhou polovinou. Ale jelikož to dělat nemusíte, tak proč se bránit a nenapálit velmi spokojených 90%?(3.6.2014)

 • nirvanafan
  *****

  Henry IV. zdařile kombinuje vtip i dojemnost. Je to vpodstatě klasický příběh floutka, který se dokáže vzchopit, jakmile dojde na lámání oceli. Snímek má dvě přidané hodnoty. Jednou z nich je Tom Hiddleston, který si další ze svých rolí nevýslovně užívá. Nejlepší část pro mě byla scéna, ve které Hal hraje svého otce. Vzhledem k tomu, že jsem s Jeremy Ironsem strávila mnoho hodin u Borgias, znám jeho dikci, pohyby, gesta, byl pro mě jeden z nejvtipnějších momentů sledovat, jak ho Tom dokonale vystihl. V téhle a dalších scénách je navíc pěkně ukázáno, jak stačí jediný výraz a vhodný výběr hudby k naprosté změně nálady. Na čistých a plnokrevných pět to vytáhla závěrečná bitva, která je řádně středověce špinavá a krvavá. Díky dobrému střihu vůbec nevadí, že komparz nebyl kdovíjak obří a stejně jsem se ve výsledku nejvíc soustředila na souboj Hala a Percyho.(9.8.2013)

 • Jinny
  ****

  Richard II. bylo skoro antické drama o sesazení a smrti krále, který má spoustu lidských chyb včetně arogance moci a špatný odhad charakterů. Hodně se mluvilo, hodně se zrazovalo. První část Jindřicha IV. se diametrálně liší - obsahuje komediální prvky a soustřeďuje se na tři okruhy postav (princ Hal a přátelé, král a jeho rada a rebelové) místo hlavní titulní postavy, přičemž všechny hlavní postavy se na konci setkají v krvavé bitvě u Shrewsbury. Máme tu mladého sympatického hrdinu (Hala), intriky, lásku a krev - inu, Shakespere byl hitmaker renesančního divadla.(6.12.2013)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace