V kruhu koruny: Jindřich IV. (1. díl) (TV film)

Henry IV, Part 1

Drama / Historický

Velká Británie / USA, 2012, 115 min

O něco slabší než předcházející Richard II. a to zejména proto, že je celý film koncipován jako první díl a chybí mu tak silnější začátek a prostředek. Nicméně bitva na konci tohle vynahrazuje, protože je natočená opravdu skvěle a na televizní produkci to byl výkon. Výborná hudba posouvá hodně scén o několik příček nahoru. Nejlepší na celém filmu je Tom Hiddleston, který je jako Hal fantastický. Moc mě bavilo jeho hašteření s Fallstafem. Perfektně vystihl každou emoci. Tohle je podle mě zatím jeho nejlepší výkon a nemůžu se dočkat, co předvede jako Henry V.(10.7.2012)

Mládí krále Jindřicha V. aneb vrať se do hrobu, Branaghu - tahle vysokoenergetická, živoucí, zemitá, entuziastická, vtipná, plnokrevná a dramatická verze má všechno, co nabubřelé, studené a mramor seroucí produkty znásilňování Shakespeara tvým nejvyvinutějším orgánem, to jest egem, tak zoufale postrádají, takže na to nekoukej nebo chytneš mindrák, zalezeš do svých 42+1 a začneš živořit. V Eyrově podání voní Henry IV. krví, potem, chtíčem a válkou a dokonce ani ta velština v podání lady Mortimerové není něčím, po čem by si člověk ještě týden vymýval chrchle z vlasů, viďte, kapitáne Blackaddere?(16.1.2013)

Henry IV. zdařile kombinuje vtip i dojemnost. Je to vpodstatě klasický příběh floutka, který se dokáže vzchopit, jakmile dojde na lámání oceli. Snímek má dvě přidané hodnoty. Jednou z nich je Tom Hiddleston, který si další ze svých rolí nevýslovně užívá. Nejlepší část pro mě byla scéna, ve které Hal hraje svého otce. Vzhledem k tomu, že jsem s Jeremy Ironsem strávila mnoho hodin u Borgias, znám jeho dikci, pohyby, gesta, byl pro mě jeden z nejvtipnějších momentů sledovat, jak ho Tom dokonale vystihl. V téhle a dalších scénách je navíc pěkně ukázáno, jak stačí jediný výraz a vhodný výběr hudby k naprosté změně nálady. Na čistých a plnokrevných pět to vytáhla závěrečná bitva, která je řádně středověce špinavá a krvavá. Díky dobrému střihu vůbec nevadí, že komparz nebyl kdovíjak obří a stejně jsem se ve výsledku nejvíc soustředila na souboj Hala a Percyho.(9.8.2013)

O chloupek chudší pokračování vynikající televizní adaptace Richarda II, které trochu doplácí na přílišnou jednolitost tónu vyprávění (zatímco žánrová bujnost a pestrost je jednou z největších předností předlohy) a na masivní krácení textu, kvůli kterému působí řada scén poněkud tezovitě. Oba nedostatky trochu omezují prostor zdatným hercům, kteří jinak dělají čest svým zvučným jménům. Interpretačně zdrženlivá režie Richarda Eyra se vyhýbá neohrabanostem symbolické obrazomluvy Ruperta Goolda, která občas rušila v Richardovi II, ovšem leckdy se mi zastesklo po Gooldově formální čistotě a symetriím, které vycházely vstříc stylizaci předlohy. Eyre si vzal prozaický tón dvou dílů Jindřicha IV snad až příliš k srdci, a tak i velké a slavné role (Falstaff, Hotspur, Jindřich IV) se v jeho adaptaci trochu ztrácejí v každodenních odstínech šedé a hnědé. Zevšednění a náladové stmelení nesourodých dějových linií má své výhody a svým způsobem je to inteligentní řešení textu, který se někdy snaží hrát na příliš mnoho strun, ale já osobně bych uvítal méně realismu a více Shakespeara. Odsunu-li všechny tyhle výhrady stranou, nezbude mi než v duchu své předchozí euforické reakce na Richarda II opět aplaudovat špičkovému filmovému zpracování, kvalitní výpravě a vysokému standardu hereckých výkonů (Jeremy Irons nepřekvapí, Simon Russell Beale si vychutnává nejvděčnější roli v celém kánonu). Promarněnou šancí je výměna herců v rolích, které se objevily už v minulém díle: málokdy mají herci možnost rozvinout své postavy (Bolingbroke, Northumberland) napříč několika hrami a i když mám velkou radost, že můžu vidět například Ironse v roli zkomírajícího uzurpátora, Rory Kinnear jako jeho ne o tolik mladší verze byl v Richardovi II bravurní a já bych býval hrozně zvědavý na to, kam by se svou rolí šel dál, kdyby mu Eyre dal příležitost (o Northumberlandovi Davida Morrisseyho to platí možná ještě víc). I tak, Eyre nabízí důstojné pokračování Shakespearovy historické ságy a navnazuje na peripetie dalšího dílu. // LEPŠÍ VERZE: Studiová verze z roku 1979 sice není ani zdaleka tak výpravná a akční, ale nabízí více původního textu, senzační výkony v hlavních rolích a především nepřekonatelného Falstaffa Anthony Quayla, s jehož pompézní virtuozitou se o poznání živočišnější a zvířečtější Beale může měřit jen tu a tam. Poetické černobílé vyprávění o Falstaffovi Orsona Wellese nabízí poněkud zapomenutý snímek Chimes at Midnight.(20.7.2012)

Shakespeare uměl i historickou komedii. 1) Spoiler. Shakespeare se, třeba říci, se svými postavami nijak nemazlí. Z nejasných důvodů nejdříve nechá prince Hala plácat se v mravním bahně (výstižně je reprezentuje Sir John Falstaff), aby posléze Henry svého kumpána z politických důvodů suverénně odvrhl. Ani vítězství královských vojsk u Bramham Moor v roce 1408 dosažené cestou zrady vlastního slova nelze uvést jako ukázku mravního a následováníhodného počínání. Jeden za osmnáct, druhý bez dvou za dvacet. Takže fandit není komu._____ 2) O povaze sporu mezi králem a povstalci se ve hře mnoho nedozvíme. Ani princ Hal se v mládí zřejmě nechoval tak, jak ho Shakespeare zpodobňuje. Rok a půl vládl místo svého zraněného otce (1410 - 1411), ale po králově zotavení byl od moci odstaven. Jeho protivníci na něm poté nenechali niť suchou - zde se pravděpodobně zrodila pověst o prostopášném mládí._____ 3) Spoiler. Mladému Halovi bylo v bitvě u Shrewbury, kde zemřel Hotspur (konec prvního dílu), teprve 16 let. O deset let později zemřel jeho otec. Celým tímto údobím nás ve filmu nonšalantně provází neměnný, protože po celou dobu natáčení 31letý Tom Hiddleston._____ 4) Skromné filmové zpracování je ovšem špičkové. Vynikající herecké výkony, zajímavá kamera, pěkná výprava a moderní pojetí s respektem k tradici zajišťují vynikající divácký zážitek. K němu přispívají i parádní titulky překladatele a shakespearisty Jiřího Joska._____ 5) Zaujali mě 31letý uhlazený Tom Hiddleston (Jindřich V), 64letý Jeremy Irons (Tomův otec Jindřich IV), 51letý gay Simon Russell Beale (John Falstaff), 34letý Joe Amstrong (syn vůdce povstalců hraběte Northumberlanda Henry Percy zvaný Hotspur), 30letý David Dawson (Jindřichův důvěrník Poins), 29letý Harry Lloyd (Mortimer) a Henry Faber (princ John of Lancaster).(23.3.2015)