Sněžné ticho (festivalový název)

• Španělsko

Silencio en la nieve

Frozen Silence

(festivalový název)

Thriller / Krimi

Španělsko, 2011, 106 min

Unikátní prostředí pro detektivku, v níž vyšetřovatel nemá žádné nadlidské schopnosti a prostě uvažuje a dělá omyly... stejně jako pachatel. Motiv není až do samého konce nijak zřejmý. Do toho vztahy ruských civilů a německých i španělských vojáků. S výsledkem jsem byl hodně spokojen, ale k dokonalosti tomu chybělo víc emocí, možná nějaký ten flashback vykreslující události vedoucí k motivu. Holt se Španělé rozhodli zpracovat to jednodušeji.(26.2.2016)

"Jenom nevíš kdy" Touto větou, končí tahle vydařená kriminálka, která opravdu "šlape" do poslední chvíle. Pátrání vojína Andradeho, v civilu policejního komisaře, příslušníka Španělské Modré divize, po vrahovi vojáků z vlastních řad, bylo od začátku tak chytlavé, že film dokázal udržet moji pozornost až do samotného konce. Prolínání válečné frontové vřavy roku 1943 s vyšetřováním vražd, které se stávalo nejprve politicko bolševické, posléze rituálně zednářské, až bylo nakonec úplně prosté, bylo opravdu dokonale nadávkované, že jsem se nechal atmosférou úplně pohltit. Už v úvodních titulcích, kdy bylo nalezeno první tělo s nápisem vyrytým na hrudi, mezi koňmi zamrzlými v jezeře, jsem tušil super podívanou, se zvláštní atmosférou a to se vyplnilo beze zbytku. Bylo zajímavé sledovat i jak bezvýznamní byli příslušníci "Division azul" v očích německé armády, ač bojovali na stejné straně fronty. Konec vlastně ani koncem nebyl, jelikož né vše bylo uzavřeno a film končí velkou pomlkou. I tak ale dokáže potěšit oko diváka a já byl nadmíru spokojen. Viděno jako 3 film v pořadí v rámci Challenge Tour 2015: 30 dní se světovou kinematografií(1.4.2015)

O španělských vojácích v Rusku toho moc nevím a jestli se nepletu, tak na toto téma toho nebylo ani moc natočeno. Jestli vůbec něco. O to bylo pro mě Silencio En La Nieve zajímavější a i když nakonec nejde o klasický válečný film, zklamán rozhodně nejsem. Vraždy si v tomto případě nemohly přát lepší prostředí, než je neutěšená ruská zima. Tajemno, které mordy obestíralo, se mi také zamlouvalo. A nakonec tu byly i dobře napsané postavy vyšetřovatele i jeho pobočníka, kteří netrpěli žádnými fóbiemi či životními kotrmelci, což bylo po řadě všemožně postižených detektivů ze Států docela osvěžující. Plusem je samozřejmě i sympatické obsazení. Líbily se mi i drobné epizody, které ukazovaly vztahy mezi Španěly a Rusy či kontrast mezi přístupem německých a španělských vojáků. Někomu to může připadat jako alibistický křik ze strany tvůrců, že oni se těch zvěrstev nedopouštěli, ale mě to tak nepřišlo. A závěr, který vzdal čest padlým Španělům, mě chytil za srdce a je mi jedno, že bojovali na té nesprávné straně. I když vzhledem k tomu, že stříleli komunisty, je to trošku relativní. Španělsko jede. 85%(4.11.2014)

To jakým způsobem se španělským tvůrcům podařilo skloubit kirminálku s válečnou vřavou východní fornty v roce 1943 si fakt zaslouží můj velký respket. Čím víc se fašounský komisař Arturo Andrade přibližuje vrahovi, tím víc jsem byl v očekávání. Výborně gradovanej film, kterýmu nechybí ani válečná atmosféra, ale ani klasický napětí z pátrání po vrahovi, kdy navíc začíná být velmi brzo zřejmé, že s případným dopadením vraha ta záverečná tečka ještě nepřijde. Ovšem ať už jsem čekal co chtěl, tak tu uplnou záverečnou tečku a tím vlastěn celý vyznění filmu fakt ne, ale jen dobře, protože díky úplnému závěru všechno působí mnohem opravdověji a realněji neb přesně takhle to většinou bejvá. Po čtyřech žánrově odlišných filmech na španělským filmovým festivalu jsem došel k závěru, že španělská kinematografie se nachází ve vynikající kondičce a je obrovská škoda, že stojí stranou zájmu našich kin a TV.(26.2.2013)

Kriminální příběh umístěný do přední linie bojů východní fronty 2. světové války. Ve filmu se spojila dobře vystižená válečná atmosféra s poměrným napětím vyšetřování sériových vražd vojáků 250. Infanterie Division /na uniformách dobře vyznačeno/. Moc takových filmů není. K vraždám, krádežím, šmelině a spoustě dalších trestných činů, docházelo samozřejmě i v průběhu války a to ať na frontě, tak v týlu. Němci se svou důsledností vždy chtěli vyšetřování a přijatelné výsledky a to nejen ve svých řadách, ale i u svých spojenců.(9.5.2015)