Sněžné ticho (festivalový název)

• Španělsko

Silencio en la nieve

• angličtina

Frozen Silence

(festivalový název)

Thriller / Krimi

Španělsko, 2011, 106 min

,,VIZ, ŽE BŮH TĚ SLEDUJE, HLÍDÁ VŠECHEN LID. JEDNOU MUSÍŠ ZEMŘÍT, JENOM NEVÍŠ KDY."... /// Španělská jednotka v zasněženým Rusku, domácí právě urvali Stalingrad, ale příslušníci Modrý divize (aspoň někteří) maj jiný starosti… Poctivá filmařina, zajímavej příběh a herci. Válečnejch scén moc není, jde hlavně vo krimi příběh, kterej pozvolným tempem odhaluje stinný pozadí španělskejch dějin. Taková nevokoukaná vzpomínka na falangistický dobrovolníky a veterány španělský občanský války, v jejich misi za eliminaci komunismu. (Po boku s Hitlera.) /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Užívám si ruskou ruletu. 2.) Tenkrát mi v Rusku pořezali fotra. (Španělskýho.) 3.) Thx za titule ,,Ra-est“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ *(7.10.2014)

"Jenom nevíš kdy" Touto větou, končí tahle vydařená kriminálka, která opravdu "šlape" do poslední chvíle. Pátrání vojína Andradeho, v civilu policejního komisaře, příslušníka Španělské Modré divize, po vrahovi vojáků z vlastních řad, bylo od začátku tak chytlavé, že film dokázal udržet moji pozornost až do samotného konce. Prolínání válečné frontové vřavy roku 1943 s vyšetřováním vražd, které se stávalo nejprve politicko bolševické, posléze rituálně zednářské, až bylo nakonec úplně prosté, bylo opravdu dokonale nadávkované, že jsem se nechal atmosférou úplně pohltit. Už v úvodních titulcích, kdy bylo nalezeno první tělo s nápisem vyrytým na hrudi, mezi koňmi zamrzlými v jezeře, jsem tušil super podívanou, se zvláštní atmosférou a to se vyplnilo beze zbytku. Bylo zajímavé sledovat i jak bezvýznamní byli příslušníci "Division azul" v očích německé armády, ač bojovali na stejné straně fronty. Konec vlastně ani koncem nebyl, jelikož né vše bylo uzavřeno a film končí velkou pomlkou. I tak ale dokáže potěšit oko diváka a já byl nadmíru spokojen. Viděno jako 3 film v pořadí v rámci Challenge Tour 2015: 30 dní se světovou kinematografií(1.4.2015)

O španělských vojácích v Rusku toho moc nevím a jestli se nepletu, tak na toto téma toho nebylo ani moc natočeno. Jestli vůbec něco. O to bylo pro mě Silencio En La Nieve zajímavější a i když nakonec nejde o klasický válečný film, zklamán rozhodně nejsem. Vraždy si v tomto případě nemohly přát lepší prostředí, než je neutěšená ruská zima. Tajemno, které mordy obestíralo, se mi také zamlouvalo. A nakonec tu byly i dobře napsané postavy vyšetřovatele i jeho pobočníka, kteří netrpěli žádnými fóbiemi či životními kotrmelci, což bylo po řadě všemožně postižených detektivů ze Států docela osvěžující. Plusem je samozřejmě i sympatické obsazení. Líbily se mi i drobné epizody, které ukazovaly vztahy mezi Španěly a Rusy či kontrast mezi přístupem německých a španělských vojáků. Někomu to může připadat jako alibistický křik ze strany tvůrců, že oni se těch zvěrstev nedopouštěli, ale mě to tak nepřišlo. A závěr, který vzdal čest padlým Španělům, mě chytil za srdce a je mi jedno, že bojovali na té nesprávné straně. I když vzhledem k tomu, že stříleli komunisty, je to trošku relativní. Španělsko jede. 85%(4.11.2014)

Španielsko bolo v 2. svetovej vojne neutrálnym štátom, ale Franko sa chcel odvďačiť Hitlerovi za pomoc, ktorú mu poskytol, tak vyslal do operácie Barbarossa dobrovoľníkov, ktorí boli v Modrej divízii (okolo 45 tisíc mužov). Táto divízia bola rozpustená v roku 1943. Výborne natočený film, ktorému nechýba vojnová atmosféra, ale ani klasické pátranie po vrahovi.(2.10.2014)

Unikátní prostředí pro detektivku, v níž vyšetřovatel nemá žádné nadlidské schopnosti a prostě uvažuje a dělá omyly... stejně jako pachatel. Motiv není až do samého konce nijak zřejmý. Do toho vztahy ruských civilů a německých i španělských vojáků. S výsledkem jsem byl hodně spokojen, ale k dokonalosti tomu chybělo víc emocí, možná nějaký ten flashback vykreslující události vedoucí k motivu. Holt se Španělé rozhodli zpracovat to jednodušeji.(26.2.2016)