Reklama

Reklama

Sněžné ticho

(festivalový název)
  • Španělsko Silencio en la nieve (více)

Obsahy(1)

Zima 1943, německo-sovětská fronta za II. světové války a jeden oddíl slavných Modrých divizí, které Franco poslal na pomoc Hitlerovi. Zde je nalezeno zohavené tělo španělského vojáka. Událost vyvolá rozruch, protože na hrudi mrtvého jsou nožem vyrytá slova - Pohleď, Bůh tě sleduje. Vyšetřováním je pověřen bývalý policejní komisař Arturo Andrade, který se pustí svědomitě do práce také proto, že se začínají objevovat další mrtví. Avšak záhy dojde ke zjištění, že jde o krutou pomstu, která má své kořeny v minulosti. Nikdo není mimo podezření a nikdo si není jistý svým životem. V týlu španělského vojska roste napětí, protože se zde rozpoutá hon na krvežíznivého zabijáka. Kriminální thriller z válečného období byl natočen i u nás známým režisérem Gerardem Herrerem, který do hlavních rolí obsadil dvě hvězdy současného španělského filmu Juana Diega Bottu jako komisaře a Carmela Gómeze jako jeho asistenta. (La Película)

(více)

Recenze (21)

Volodimir2 

všechny recenze uživatele

Španielsko bolo v 2. svetovej vojne neutrálnym štátom, ale Franko sa chcel odvďačiť Hitlerovi za pomoc, ktorú mu poskytol, tak vyslal do operácie Barbarossa dobrovoľníkov, ktorí boli v Modrej divízii (okolo 45 tisíc mužov). Táto divízia bola rozpustená v roku 1943. Výborne natočený film, ktorému nechýba vojnová atmosféra, ale ani klasické pátranie po vrahovi. ()

Enšpígl 

všechny recenze uživatele

To jakým způsobem se španělským tvůrcům podařilo skloubit kirminálku s válečnou vřavou východní fornty v roce 1943 si fakt zaslouží můj velký respket. Čím víc se fašounský komisař Arturo Andrade přibližuje vrahovi, tím víc jsem byl v očekávání. Výborně gradovanej film, kterýmu nechybí ani válečná atmosféra, ale ani klasický napětí z pátrání po vrahovi, kdy navíc začíná být velmi brzo zřejmé, že s případným dopadením vraha ta záverečná tečka ještě nepřijde. Ovšem ať už jsem čekal co chtěl, tak tu uplnou záverečnou tečku a tím vlastěn celý vyznění filmu fakt ne, ale jen dobře, protože díky úplnému závěru všechno působí mnohem opravdověji a realněji neb přesně takhle to většinou bejvá. Po čtyřech žánrově odlišných filmech na španělským filmovým festivalu jsem došel k závěru, že španělská kinematografie se nachází ve vynikající kondičce a je obrovská škoda, že stojí stranou zájmu našich kin a TV. ()

Reklama

Morholt 

všechny recenze uživatele

O španělských vojácích v Rusku toho moc nevím a jestli se nepletu, tak na toto téma toho nebylo ani moc natočeno. Jestli vůbec něco. O to bylo pro mě Silencio En La Nieve zajímavější a i když nakonec nejde o klasický válečný film, zklamán rozhodně nejsem. Vraždy si v tomto případě nemohly přát lepší prostředí, než je neutěšená ruská zima. Tajemno, které mordy obestíralo, se mi také zamlouvalo. A nakonec tu byly i dobře napsané postavy vyšetřovatele i jeho pobočníka, kteří netrpěli žádnými fóbiemi či životními kotrmelci, což bylo po řadě všemožně postižených detektivů ze Států docela osvěžující. Plusem je samozřejmě i sympatické obsazení. Líbily se mi i drobné epizody, které ukazovaly vztahy mezi Španěly a Rusy či kontrast mezi přístupem německých a španělských vojáků. Někomu to může připadat jako alibistický křik ze strany tvůrců, že oni se těch zvěrstev nedopouštěli, ale mě to tak nepřišlo. A závěr, který vzdal čest padlým Španělům, mě chytil za srdce a je mi jedno, že bojovali na té nesprávné straně. I když vzhledem k tomu, že stříleli komunisty, je to trošku relativní. Španělsko jede. 85% ()

Fr 

všechny recenze uživatele

,,VIZ, ŽE BŮH TĚ SLEDUJE, HLÍDÁ VŠECHEN LID. JEDNOU MUSÍŠ ZEMŘÍT, JENOM NEVÍŠ KDY."... /// Španělská jednotka v zasněženým Rusku, domácí právě urvali Stalingrad, ale příslušníci Modrý divize (aspoň někteří) maj jiný starosti… Poctivá filmařina, zajímavej příběh a herci. Válečnejch scén moc není, jde hlavně vo krimi příběh, kterej pozvolným tempem odhaluje stinný pozadí španělskejch dějin. Taková nevokoukaná vzpomínka na falangistický dobrovolníky a veterány španělský občanský války, v jejich misi za eliminaci komunismu. (Po boku s Hitlera.) /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Užívám si ruskou ruletu. 2.) Tenkrát mi v Rusku pořezali fotra. (Španělskýho.) 3.) Thx za titule ,,Ra-est“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ * ()

honajz 

všechny recenze uživatele

Tak skvělý nápad a tak zabitý laciným vizuálem a nepřehledným scénářem s takovou spoustou postav, že mi na konci splývali do jedné masy a skutečně už mi bylo jedno, kdo je a kdo není vrah. Na druhou stranu jsem čekal alespoň nějaké zakončení rozehraných motivů (Alexander, jeho matka - což mimochodem byla taky nějak až moc velká náhoda; samozřejmě ten důstojník), a ne jen nějakou ofenzívu ruské armády, která skončí do ztracena. Je to také zbytečně dlouhé a myslím se to mělo soustředit na hlavní linii, a ne všechny ty zbytečné odbočky. Jo, válka je zlo. Zazní zde sice pár zajímavých myšlenek, ale jako celek to prostě postrádá jakousi soudržnost a větší tah na branku. A jak říkám, je to škoda, nápad vyšetřování vraždy uprostřed války na frontě, kdy vás kdykoliv mohou smést nepřátelé a kde život nemá žádnou cenu, a navíc kolem pořád ta ruská zima, je sám o sobě zajímavý (a třeba úvodní záběr s koni zamrzlými v rybníce vypadal dost dobře - jen by mě zajímalo, jak do něj mohli zamrznout, když ten rybník v noci asi roztátý nebyl). ()

Galerie (27)

Reklama

Reklama