Sněžné ticho (festivalový název)

• Španělsko

Silencio en la nieve

Frozen Silence

(festivalový název)

Thriller / Krimi

Španělsko, 2011, 106 min

To jakým způsobem se španělským tvůrcům podařilo skloubit kirminálku s válečnou vřavou východní fornty v roce 1943 si fakt zaslouží můj velký respket. Čím víc se fašounský komisař Arturo Andrade přibližuje vrahovi, tím víc jsem byl v očekávání. Výborně gradovanej film, kterýmu nechybí ani válečná atmosféra, ale ani klasický napětí z pátrání po vrahovi, kdy navíc začíná být velmi brzo zřejmé, že s případným dopadením vraha ta záverečná tečka ještě nepřijde. Ovšem ať už jsem čekal co chtěl, tak tu uplnou záverečnou tečku a tím vlastěn celý vyznění filmu fakt ne, ale jen dobře, protože díky úplnému závěru všechno působí mnohem opravdověji a realněji neb přesně takhle to většinou bejvá. Po čtyřech žánrově odlišných filmech na španělským filmovým festivalu jsem došel k závěru, že španělská kinematografie se nachází ve vynikající kondičce a je obrovská škoda, že stojí stranou zájmu našich kin a TV.(26.2.2013)

O španělských vojácích v Rusku toho moc nevím a jestli se nepletu, tak na toto téma toho nebylo ani moc natočeno. Jestli vůbec něco. O to bylo pro mě Silencio En La Nieve zajímavější a i když nakonec nejde o klasický válečný film, zklamán rozhodně nejsem. Vraždy si v tomto případě nemohly přát lepší prostředí, než je neutěšená ruská zima. Tajemno, které mordy obestíralo, se mi také zamlouvalo. A nakonec tu byly i dobře napsané postavy vyšetřovatele i jeho pobočníka, kteří netrpěli žádnými fóbiemi či životními kotrmelci, což bylo po řadě všemožně postižených detektivů ze Států docela osvěžující. Plusem je samozřejmě i sympatické obsazení. Líbily se mi i drobné epizody, které ukazovaly vztahy mezi Španěly a Rusy či kontrast mezi přístupem německých a španělských vojáků. Někomu to může připadat jako alibistický křik ze strany tvůrců, že oni se těch zvěrstev nedopouštěli, ale mě to tak nepřišlo. A závěr, který vzdal čest padlým Španělům, mě chytil za srdce a je mi jedno, že bojovali na té nesprávné straně. I když vzhledem k tomu, že stříleli komunisty, je to trošku relativní. Španělsko jede. 85%(4.11.2014)

• Lupes

Poirot uprostřed vřavy východní fronty?? Správně kroutíte hlavou, je to pitomost. Jeden mrtvý sem, jeden tam... Koho to zajímá? A ty reálie!! Je vidět, že Španělé o zimní východní frontě opravdu nic nevědí. Neskutečně naivní zobrazení "válečné vřavy" i detektivní zápletky uprostřed ní. Oboje navíc v této formě nejde dohromady, je to jako když 'pejsek s kočičkou dělali dort'. / Hlavní hrdina oplývá láskou k místním dětem i ženám, chová se navíc jako Columbo, který své metody tak nějak nepřizpůsobil válce kolem. Uniformy jedna jako druhá; pro detektivku podobného typu potřebujete prokreslenou charakteristiku postav stejně jako jejich typové odlišení. Nutně se proto za chvíli ve vyšetřování ztratíte, netěšte se však na konec; motiv v pozadí se stejně nedozvíte. :( Čeho si užijete dosytosti jsou naopak podivné "průsaky" krimi thrillerů dneška; chybět tak nesmí básnička vyřezávaná na těla obětí, konspirační teorie (zednářská), explicitní homosexualita i gangsterské hráčské doupě. To vše uprostřed německé armády a ruské zimy (!). Odpad, byť existují i větší blbiny. Ach jo. Kdo může takto slabý film chválit?(12.3.2015)

Na válečné filmy mě moc neužije a i tady jsem se nalákala spíš na tu detektivní část, ale nakonec mě to dostalo se vším všudy. To válečné prostředí i atmosféra tomu přidalo patřičnou hloubku, pátrání po pachateli série vražd postupně nabralo nečekaný směr a ani silný závěr to v žádném případě nezkazil. A to ani nemluvím o těch scénách s ruletou, to byl nervák jak sviňa.(5.10.2014)

Španielsko bolo v 2. svetovej vojne neutrálnym štátom, ale Franko sa chcel odvďačiť Hitlerovi za pomoc, ktorú mu poskytol, tak vyslal do operácie Barbarossa dobrovoľníkov, ktorí boli v Modrej divízii (okolo 45 tisíc mužov). Táto divízia bola rozpustená v roku 1943. Výborne natočený film, ktorému nechýba vojnová atmosféra, ale ani klasické pátranie po vrahovi.(2.10.2014)