Smiley

Horor / Thriller / Drama

USA, 2012, 94 min

• George Stobbart

Aj keď sa slashery dnes už neobjavujú v takom množstve ani kvalite, ich obrovský prínos pre hororové filmy je nepopierateľný a hoci sa niekomu už môžu zdať nezaujímavé či podobné, ja si rád pozriem každý nový kúsok, na rozdiel od napr. tragicky otrepaných duchárčín, ktoré sa navyše zvyknú tváriť smrteľne vážne. Smiley sa zaoberá rovnomennou "urban legend", ktorá koluje internetom a študentkami, ktorí sa na nej zabávajú a rozhodnú sa ju osobne vyskúšať, no zisťujú, že môže byť až nebezpečne pravdivá. Celkové spracovanie sa mi zdalo nevýrazné, postavy boli otravné a občas som sa nudil, no atmosféra miestami pekne hustla a finále sa našťastie nedalo uhádnuť priskoro; len škoda, že nakoniec bolo vykrádačkou iného slasheru z r.2005, takže pre mňa je Smiley slabším subžánrovým prírastkom.(3.10.2012)

• majo0007

Názov filmu by som skôr zmenil na "Lol". Film, ktorý sa v traileri tvári ako nervydrásajúci slasher totižto stojí za prd a pre budúcich filmárov, ktorí by chceli natočiť niečo v tomto žánri by mal slúžiť ako výstraha, že sa treba otočiť o 180 stupňov. Keď k tomuto mixu z Candymana a Death Note pridám totálne nesympatický casting a prakticky žiaden mord, nevidím dôvod prečo by som mu mal dať nejakú *.(5.10.2012)

Fakt netuším co většina lidí proti Smajlíkovi má jelikož je to náhodou dost povedenej horůrek trošku jsem si vzpomněl na Candymana tam bylo 5x zrcadlo tady máme 3x chat holt nová doba nové technologie. Závěr filmu je dobrej nakonec fakt nevíte jak to teda s tím Smajlíkem je a můžete hádat jestli to je bubák z pod postele nebo jestli je virtuálně skutečný. Každopádně já se bavil film mě nenudil maska Smajlíka byla super a že to není nějak brutal mi nevadilo. Proxy byla kost a mít tam erotickou scénu s Ashley tak dám snad pět hvězd. Nebo víte co? Řekl jsem to ze srandy. Řekl jsem to ze srandy. Řekl jsem to ze srandy. A jste mrtví všichni děcka být váma tak se neotáčím ;)(18.2.2013)

• Morholt

Candymanovi stačilo zrcadlo, ale protože doba pokročila, museli jsme se přesunout na videochat, ale jinak se nic moc nezměnilo. Celkem nezajímavý slasher s očekávaným průběhem a ještě očekávanější pointou. Kopec nelogičností nedokázali zakrýt ani chybějící atmosféra, nulové gore a špatní herci. Trochu kritiky snese jen Caitlin Gerard, která se se svojí mizerně napsanou postavou celkem úspěšně poprala a také musím uznat, že film měl docela tempo, takže se u něho dalo vydržet, což je nakonec možná i víc, než jsem čekal. 30%(20.4.2015)

• dr.horrible

Ťažký prúser. Pomerne dosť som sa tešil, aj cez skrz naskrz nepriaznivé ohlasy zo všetkých strán, no mááárne. Smiley je jeden z najblbších slasherov, čo som kedy videl, takmer zrovnateľný s filmami Tomáša Kučeru. Jeho problém je predovšetkým v tom, že nefunguje v žiadnom smere, a ak máte nízke nároky a dokážete prekusnúť iritujúce neherectvo všetkých zúčastnených a všetky logické faily a klišé; nakoniec vás sklame proste tým, že ako slasher je skrátka na smiech. Kde sú vraždy? Kde je krv? Ak sa chcú tvorcovia hrať s divákom hru na realitu/nerealitu, musia tomu odpovedať aj ich schopnosti. Minimálne teda aspoň dve základné a to vedieť film napísať a natočiť. Scenár, na to nemám silu ani chuť sa ho vôbec snažiť rozoberať, tak iba napíšem, že všetci sa chovajú dementne a vôbec to nedáva zmysel. Hlavná hrdinka - jak nevie hrať - tak je s tým všetkým svojim cerením celkom roztomilá, len keby jej správanie nebolo také divné. V jeden moment je v hisákoch na pokraji nervového zrútenia a scénu nato už zase afektuje a balí EMO chlapca od vedľa. A tie prednášky (vysokoškolské!) sú na úrovni diskusie žiakov nižších tried druhého stupňa ktorejkoľvek špeciálnej školy. A záverečný twist... To už bolo moc. Nielen, že musí byť každému jasný od začiatku, je ešte k tomu strašne - ale tak strašne - nemožne natočený, že keď zhruba tretíkrát (v rámci chápavosti obecenstva) vysvetľujú to isté, spokojní môžu byť iba ľudia, čo nechápu a nechcú chápať filmové remeslo ako také. Toto nie je o vkuse, ale o zdravom rozume, a výhovorky na štýl "Pre hororových fanúšikov postačujúce,” tak totálne strácajú význam, pretože Smiley je dielo diletantské filmársky, ale hororovo predovšetkým, a jediný bod, ktorý sa mu ako tak darí plniť sú lakačky. Falošné lakačky. Keď znova a znova niekto stojí za hlavnou hrdinkou a zrazu sa v rýchlosti priblíži... Veď to je najnižšia forma strašenia! A presne na nej si pán Gallagher zakladá (už v úvodnej scéne sú dve falošné a jedna normálna). Vážne nechápem komu sa toto môže páčiť. Možno ak sledujete film v pôvodnom znení bez znalostí jazyka, pôsobí to menej dementne, inak si to ale vysvetliť nedokážem. 10% za tú super masku, inak úplná strata času.(3.2.2013)