Animovaný / Dobrodružný / Komedie / Rodinný / Sportovní

USA, 2013, 96 min

• 6thSun

Nějak takhle mohlo vypadat stvoření námětu mezi scénáristy: S1: "Musíme vymyslet něco, co tady ještě nebylo!" S2: "No jo, ale co, vždyť tu už všechno bylo!" S3: "Něco ještě určitě ne, co třeba...švábi?!" S1: "Bylo" S3: "Tak třebaaa...mluvící hovno?" S2: "Bylo, South Park." S3: "Tak třebaaa...už to mám, ŠNECI!" S1: "No, ti nebyli, ale z dobrýho důvodu...dyk jsou pomalí jak svině, kdo by měl v dnešní ultrarychlý době na to chuť čumět?" S3: "To nevadí, to nevadí, uděláme to tak, aby byl hlavní šnek rychlej!" S2: "A jak asi?" S3: "Tak třebaaaa...spadne do motoru jedoucího automobilu, propadne celým mechanismem, ale zázrakem ho to nerozseká na sračky, ale ještě mu to dodá nadpřirozený schopnosti, že se bude chovat jako auťák!" S1: "Ty woe to je hrozná píčovina, to nemůže nikdy projít!" S3: "Ale může, uvidíš, těm malým smradům se líbí všechno, hlavně když to bude správně infantilní a roztěkaný a hlavně na konci pořádně dojemný, aby se to líbilo i jejich mámám!." S1: "Ajo vlastně, tak ok, jdeme na to." S2: "Ouky douky!"(26.10.2014)

Jediné, co mi na tom vadilo, byl fakt, že to vykradlo kdeco (Auta, Toy Story). Jinak to ale byl parádní animák, který si v ničem nezadal s parádními kousky od Pixaru. Takové emoce jsem totiž od plazících se šneků rozhodně nečekal a když se k tomu přidal dobrý scénář, tak jsem byl velmi mile překvapen. 90%(9.5.2017)

Povedený animák o šnekovi, který má sen si zazávodit na Indianapolis 500. Při nezaviněné nehodě získá potřebnou rychlost a může se pokusit si splnit sen. Já jsem se celkem bavil, navíc já se rád dívám na závody aut a tady to fakt dobře natočili. I hudba ve filmu byla velice dobrá. Jediné negativum je ten konec závodu, ten byl fakt přizpůsoben dětem, ale jelikož film je určen především jim, tak se to dá pochopit.(11.9.2015)

Auta v slimačom tempe. Je to decke, rodinne športové a príbehovo klasický neprekvapujúce, ale asi som vadný a slimáky fakt nemám rád, ale hlavná postava mi k srdcu neprirástla. Keď tento animák náhodu zmeškáte o nič ste neprišli. Jedine, že by ste mali radi slimáky, v tom príde odporúčam. Inak film je to dosť pomalý (príbehovo nezaujímavý) a slizký (nezaujmú moc ani postavy) rovnako ako hlavný hrdina. 60% - 3*(2.12.2013)

Šnečku, šnečku, vystrč růžky, vyděláš si na nové pneumatičky. Stylový animák o jednom vytuněném hlemýždi. Teo je docela obyčejný šnek, který má v oblibě automobilový závod Indy 500 a jeho největším vzorem je hvězdný závodník Gustav Nafťák. Teo sní svůj sen, že jednou spočine na startovní čáře tohoto jedinečného závodu, který doposud mohl vidět jen v televizi, na kterou se chodí tajně dívat se svým starším bratrem Chatem, když majitelé zahrady nejsou doma.Teď jde jen o to, jestli bude žít svůj sen. Zatím to tak nevypadá. V zahradě s ostatními šneky sbírá rajčata, jenže touha být na závodním okruhu je silnější, než smíření se s faktem, že hlemýždi nedosahují rychlosti závoďáků. Nedosahují vlastně vůbec žádné rychlosti. Obdiv k rychlosti a ambice dokázat víc než je sběr rajčat, milého Tea vyvede za plot zahrady až na silnici, kde dojde k podivné nehodě, po níž už nebude jako dřív. Bude z něj nejrychlejší měkkýš na světě - Turbo hlemýžď. Je mně vytýkáno, že se tvorbě pro děti, respektive animákům, věnuji jen okrajově, což si nemyslím. Pravda, děcek mám namrdaných jak šneků v zahradě, ale už poněkud odrostla animovaným filmečkům, a tedy nemám možnost animovaný film nějakým způsobem hodnotit na základě jejich reakcí. Spolehnu se tedy na svoje schopnosti recenzenta, který už něco má nakoukáno. Nápad s rychlošnekem je originální a zábavný. Ovšem šnek na závodech IndyCars, to už byl slušný bizár. Náš sympatický hrdina se před cestou na okruh spřátelí s jistým mexikáncem, co vede se svým bratrem podnikatelskou živnost s tradičními mexickými tortilly a pro zábavu pořádá šnečí závody. Nejdříve šneček poslouží jako dobrá reklama pro přilákání zákazníků a poté, co jeho obdivuhodná rychlost nemá konkurenci, je rozhodnuto a všichni noví kamarádi se spolu s ním rozjedou na slavné závodiště, kde se seznámí s hvězdným závodníkem Nafťákem, který se ukáže jako pěkný egoista a jako jediný nebude přát našemu malému hrdinovi vítězství. Strojení úkladů proti němu se však před závodem překvapivě konat nebude, a když, půjde jen o malé náznaky. K opravdové rivalitě dojde až na kolbišti. Závody budou pojaty napínavě a mě v nich potěšil detail odloupnutých kousků pneumatik, jež patřičně Turbovi znepříjemňovaly cestu za vavříny. Postupně se tedy příběh nevyhnul předvídatelnosti, ale nutno dodat, že tak činil poměrně uvážlivě, hlavně když to bylo nezbytně nutné, neboť přátelské vztahy nebo zjednodušené postupy ve vyprávění, ohraností rozhodně nezaváněly. Naivní příběh to jistě je, ale je zde i nemálo sekvencí s vyzrálým pojetím i stylem humoru. Animace je na špičkové úrovni. Lidští představitelé neplní jen funkci legračních postaviček a lze je brát za solidní hybatele dějem. Šnek, jakkoliv může dětem připadat fádně, se zde prezentuje jako hravý hrdina, okolo kterého je neustále živo. O to se starala především originální parta závodních šneků, která vládla originálním rozměrem, když každý z nich měl různá jména podle jejich závodních schopností. Rozhodně jsou však animáky s líbivější animací. to je nutné si přiznat. Tenhle navíc nemá tak úplně dostatečné zastoupení v záporných postavách. Když nepočítám Nafťáka a vrány, co v jedné sekvenci unesou Turbova bratra, není zde nikdo negativní. A pozor, jedna vrána se rozmázne o přední sklo dodávky, což je trochu brutál scéna, ale přeháním, odnese to jen peří. Film jsem viděl s dabingem a nemám možnost hodnotit hlasové výkony Ryana Reynoldse a spol. Ohodnotím alespoň ty české, které měly obvyklý kvalitně nastavený nadstandard, kdy handicap zřídka dabujícího Filipa Blažka v roli Turba, nebyl nijak extra znát, pravda, i když takový Tomáš Juřička je v tomhle ohledu asi desetinásobně "vydabovanější, takže jeho výkon v roli Chata mohl někomu připadat lepší, třeba mně. Neotřelý příběh má spád, humor a myslí na obě kategorie. To znamená, že by se mohli bavit s dětmi i jejich rodiče, když si tuhle "naspídovanou" taškařici společně pustí. Nese to však sebou určité riziko.Tenhle šnek by jim mohl zmizet z dohledu, než by se nadáli. 80%(9.2.2015)

• - V útrobách studia Dreamworks byla neustále zaparkována americká formule organizace IndyCar, aby měli tvůrci okamžitý přístup k závodním vozům. (Dr Lizal)

• - Netradičně je v animovaném filmu použita opravdová značka elektroniky, konkrétně značku HP, jejíž logo je vidět na laptopech, které se ve filmu objeví. (dandislav1991)

• - Úradujúci šampión organizácie IndyCar Guy Gagné je výstižne pomenovaný podľa francúzskeho slova "(Avoir) Gagné", čo je v danom jazyku príčastie minulé od slovesa "vyhrať". (odmocnina)