Animovaný / Dobrodružný / Komedie / Rodinný / Sportovní

USA, 2013, 96 min

• Momo_desu

Nemôžem tomu uveriť ale ja dávam rozprávke odpad! To bola tak neskutočná sračka, že to nie je ani možné a ťažko uveriteľné, že môže niečo tak neskutočne nudné a nezáživné vzniknúť. Áno, pár krát tam bol u mňa náznak veľmi decentného smiechu, ale to bol tak sakra decentný úchecht, že to skôr znelo, že mám zaseknuté sople v krku. Ja ani neviem kvôli čomu by som mala dať z milosti jednu hviezdičku. Možno kvôli tomu, že to bolo krátke. Nieeeeee, nedám tomu jednu hviezdičku aj keby mi 100 slimákov lezie po tvári a svojimi očami by ma boxovali. Sračka. A už som spomínala, že je to sračka? Vedela som, že je to slabé, ale som naozaj šokovaná, že to má až ,pre mna neskutočných, 68%. Ja budem mať asi dávivý reflex. Neskoro už ho mám musím vyčistiť klávesnicu. Keby chcem niekoho umučiť k smrti asi mu to pustím.(29.12.2013)

Dětem a především chlapcům se animák o závodícím šnekovi nejspíš bude zamlouvat. Příběh je dost předvídatelný a díky trailerům byla jasná i pointa filmu půl roku předem. Každopádně bylo na co koukat a čemu se smát, i když je jasné, že je film zaměřen na mladší havěť. Mě se to prostě líbilo, a když čtu zdejší komentáře, tak vážně nevím proč. Za mě 5/5 (90%). ,,Zde je můj zcela animákový osobní seznam".(29.10.2013)

Podle šablony, samé klišé, žádné překvapení, milionkrát viděný příběh outsidera na vrcholu. Přesto se na to dá koukat, vypnout a pokoušet se vstřebávat těch několik nápadů zasazených do ne až tak běžného světa šneků a slimáků s převodovkou proklatě nízko. Jasně, do týdne už o filmu nevíte, ale... prostě se s tím smiřte :)(24.10.2013)

Půl světa drží smutek za podřadného herce, jež vnikl do dlouhodobé paměti náctiletých pouze tím, že se kamarádil s vyholeným trpajzlíkem z Ereboru a provozoval zběsilé honičky po uličkách tokijských. A právě tento exot náležitě prezentuje, že film se nerovná realitě (jinak by z rozmrdaného auta po nárazu do stromu v rychlosti 160 km/hod vyskočil s devítkou u pasu a naskočil by do nedalekého Shelbyho, aby dopronásledoval ten tank, jedoucí alespoň osmdesátkou). A jak to souvisí s hlemýžděm, jež se ponořil do motor zrychlující směsi, aby následně vyhrál komerční show v Indianapolis? No přece ten Pan (Bílý) Chodec může dělat pitominy ve druhém pokračování! Jeho příznivci budou ronit slzy nostalgií a plešoun bude hrdě říkat - to je můj brat, pretekár! 75% Celosvětový výdělek k 6. 1. 2014: $282,570,682, což je 2,09 násobek budgetu..........343. nejvýdělečnější snímek historie(6.1.2014)

Šnečku, šnečku, vystrč růžky, vyděláš si na nové pneumatičky. Stylový animák o jednom vytuněném hlemýždi. Teo je docela obyčejný šnek, který má v oblibě automobilový závod Indy 500 a jeho největším vzorem je hvězdný závodník Gustav Nafťák. Teo sní svůj sen, že jednou spočine na startovní čáře tohoto jedinečného závodu, který doposud mohl vidět jen v televizi, na kterou se chodí tajně dívat se svým starším bratrem Chatem, když majitelé zahrady nejsou doma.Teď jde jen o to, jestli bude žít svůj sen. Zatím to tak nevypadá. V zahradě s ostatními šneky sbírá rajčata, jenže touha být na závodním okruhu je silnější, než smíření se s faktem, že hlemýždi nedosahují rychlosti závoďáků. Nedosahují vlastně vůbec žádné rychlosti. Obdiv k rychlosti a ambice dokázat víc než je sběr rajčat, milého Tea vyvede za plot zahrady až na silnici, kde dojde k podivné nehodě, po níž už nebude jako dřív. Bude z něj nejrychlejší měkkýš na světě - Turbo hlemýžď. Je mně vytýkáno, že se tvorbě pro děti, respektive animákům, věnuji jen okrajově, což si nemyslím. Pravda, děcek mám namrdaných jak šneků v zahradě, ale už poněkud odrostla animovaným filmečkům, a tedy nemám možnost animovaný film nějakým způsobem hodnotit na základě jejich reakcí. Spolehnu se tedy na svoje schopnosti recenzenta, který už něco má nakoukáno. Nápad s rychlošnekem je originální a zábavný. Ovšem šnek na závodech IndyCars, to už byl slušný bizár. Náš sympatický hrdina se před cestou na okruh spřátelí s jistým mexikáncem, co vede se svým bratrem podnikatelskou živnost s tradičními mexickými tortilly a pro zábavu pořádá šnečí závody. Nejdříve šneček poslouží jako dobrá reklama pro přilákání zákazníků a poté, co jeho obdivuhodná rychlost nemá konkurenci, je rozhodnuto a všichni noví kamarádi se spolu s ním rozjedou na slavné závodiště, kde se seznámí s hvězdným závodníkem Nafťákem, který se ukáže jako pěkný egoista a jako jediný nebude přát našemu malému hrdinovi vítězství. Strojení úkladů proti němu se však před závodem překvapivě konat nebude, a když, půjde jen o malé náznaky. K opravdové rivalitě dojde až na kolbišti. Závody budou pojaty napínavě a mě v nich potěšil detail odloupnutých kousků pneumatik, jež patřičně Turbovi znepříjemňovaly cestu za vavříny. Postupně se tedy příběh nevyhnul předvídatelnosti, ale nutno dodat, že tak činil poměrně uvážlivě, hlavně když to bylo nezbytně nutné, neboť přátelské vztahy nebo zjednodušené postupy ve vyprávění, ohraností rozhodně nezaváněly. Naivní příběh to jistě je, ale je zde i nemálo sekvencí s vyzrálým pojetím i stylem humoru. Animace je na špičkové úrovni. Lidští představitelé neplní jen funkci legračních postaviček a lze je brát za solidní hybatele dějem. Šnek, jakkoliv může dětem připadat fádně, se zde prezentuje jako hravý hrdina, okolo kterého je neustále živo. O to se starala především originální parta závodních šneků, která vládla originálním rozměrem, když každý z nich měl různá jména podle jejich závodních schopností. Rozhodně jsou však animáky s líbivější animací. to je nutné si přiznat. Tenhle navíc nemá tak úplně dostatečné zastoupení v záporných postavách. Když nepočítám Nafťáka a vrány, co v jedné sekvenci unesou Turbova bratra, není zde nikdo negativní. A pozor, jedna vrána se rozmázne o přední sklo dodávky, což je trochu brutál scéna, ale přeháním, odnese to jen peří. Film jsem viděl s dabingem a nemám možnost hodnotit hlasové výkony Ryana Reynoldse a spol. Ohodnotím alespoň ty české, které měly obvyklý kvalitně nastavený nadstandard, kdy handicap zřídka dabujícího Filipa Blažka v roli Turba, nebyl nijak extra znát, pravda, i když takový Tomáš Juřička je v tomhle ohledu asi desetinásobně "vydabovanější, takže jeho výkon v roli Chata mohl někomu připadat lepší, třeba mně. Neotřelý příběh má spád, humor a myslí na obě kategorie. To znamená, že by se mohli bavit s dětmi i jejich rodiče, když si tuhle "naspídovanou" taškařici společně pustí. Nese to však sebou určité riziko.Tenhle šnek by jim mohl zmizet z dohledu, než by se nadáli. 80%(9.2.2015)

• - Netradičně je v animovaném filmu použita opravdová značka elektroniky, konkrétně značku HP, jejíž logo je vidět na laptopech, které se ve filmu objeví. (dandislav1991)

• - Úradujúci šampión organizácie IndyCar Guy Gagné je výstižne pomenovaný podľa francúzskeho slova "(Avoir) Gagné", čo je v danom jazyku príčastie minulé od slovesa "vyhrať". (stefi7773)

• - V útrobách studia Dreamworks byla neustále zaparkována americká formule organizace IndyCar, aby měli tvůrci okamžitý přístup k závodním vozům. (Dr Lizal)