Animovaný / Dobrodružný / Komedie / Rodinný / Sportovní

USA, 2013, 96 min

Jak by řekl Dušan Jasánek: „Malý je ten, kdo má malý cíl a sláb jenom ten, kdo sundá nohu z plynu.“ (nebo tak nějak to bylo). Nijak inovativně vystavěný animák, v němž klišé má ryze vzdělávací charakter a jehož poslední „závodní“ třetina vykazuje mnohem více atraktivity, než nedělní ukolébavky strejdy Ecclestonea. Zajímalo by mě, jestli Turbo prodá tajemství přilnavosti svalnaté nohy firmě Pirelli a hlavně, odstěhuje se kvůli daním do Evropy? S tím bytem na zádech se mu bude trvalé bydliště v Monaku těžko prokazovat..(30.10.2013)

Při nadhledu, kdy Doba ledová, Shrek, Madagaskar či Na vlásku kralovali poslední roky v animácích, tak Turbo je o krok zpět. Co se týče animací, tak ty jsou luxusní, ale příběh a postavičky mě moc nezaujaly. Pro děti to bude jasná zábavička, která neurazí, ale při pohledu na konkurenci jde pouze o průměrný zážitek. 50%(19.10.2013)

Jediné, co mi na tom vadilo, byl fakt, že to vykradlo kdeco (Auta, Toy Story). Jinak to ale byl parádní animák, který si v ničem nezadal s parádními kousky od Pixaru. Takové emoce jsem totiž od plazících se šneků rozhodně nečekal a když se k tomu přidal dobrý scénář, tak jsem byl velmi mile překvapen. 90%(9.5.2017)

Turbo je klasickým příběhem toho, jak hlavní postava žijící na okraji společnosti má svůj sen, za který je odsuzována. Nu a shodou několika "náhod" se mu ten sen vyplní. Turbo má sice už tolikrát omletý koncept a zápletku, nicméně nápad naroubovat to na příběh závodního šneka je přecijen dostatečně originální. Příjemný je dabing, povedená je hudební stránka i animace je pěkná. Turbo je celkem sympatická postava, ostatní se starají o dostatečný přísun humoru a tak není jediný důvod, proč neudělit tomudle plžovi lehce nadprůměrný hodnocení. Přiznám se, že dost často lituju, že ČSFD neoplývá hodnocení, 0-10 ale pouze 0-5 a někdy je proto holt obtížné rozhodnout se. Dnes je to například ukázkový případ váhání mezi 3 a 4, ale já tomu šnekovi prostě fandím, takže dám 4*.(25.12.2013)

• Kryton

Těžký podprůměr, který má jen jednu výhodu, že uteče rychle jako šnek namazaný olejem. Hlavní hrdina je nesympatický a uřvaný a od začátku je jasný konec. To by mě zajímalo, jaké pravidlo povolí startovat šnekům v Indy 500. Zřejmě za tím stojí EU a chce dávat rovné šance všem. Příště bude animák o amébě, která chce být filmovou hvězdou. Hodnocení OST: Přes uřvaný ansámbl zapadne jinak dobrý soundtrack od Jackmana. 6/10(26.1.2014)

• - V útrobách studia Dreamworks byla neustále zaparkována americká formule organizace IndyCar, aby měli tvůrci okamžitý přístup k závodním vozům. (Dr Lizal)

• - Netradičně je v animovaném filmu použita opravdová značka elektroniky, konkrétně značku HP, jejíž logo je vidět na laptopech, které se ve filmu objeví. (dandislav1991)

• - Úradujúci šampión organizácie IndyCar Guy Gagné je výstižne pomenovaný podľa francúzskeho slova "(Avoir) Gagné", čo je v danom jazyku príčastie minulé od slovesa "vyhrať". (just_pie)