Hotarubi no mori e

• Japonsko 蛍火の杜へ (více)

Malá dívenka Hotaru se ztratí v lese, o němž se vypráví, že se v něm vyskytují zvláštní bytosti. Jedna taková bytost se před ní objeví a z lesa ji vyvede. Laskavý zachránce se jmenuje Gin a kromě masky na něm nic zvláštního není. Nebo vlastně je: dotkne-li se ho nějaký člověk, tak nadobro zmizí. I přes tento nedostatek se mezi Hotaru a Ginem vytvoří pouto, které časem sílí i bez fyzického kontaktu. (Ne4um)

yenn

Dívka, o níž se mnoho nedozvíme, si během letních prázdnin u strýčka najde v lese prázdninovou lásku, strašidlo (jókai), jež má podobu člověka a také se diváku nepřiblíží. Každý rok se scházejí, procházejí se lesem a jednou zavítají na slavnosti strašidel, které vypadají stejně jako ty lidské. A pak se stane něco, co by mělo být dojemné. Motiv jókai je tu tedy téměř zbytečný a romance se jím jen snaží zakrýt svou tuctovost. Navíc tak činí po dobu dvojnásobně dlouhou, než by bylo vhodné. 3/10 ()

balone

Příjemný film, když se nechce nad něčím přemýšlet, akce by byla moc rušná a drama moc smutné. Ukazuje se zde již zdařilé téma duchů, kteří jsou na lidi hodní a spíše jim pomáhají. Začátek je i celkem zábavný a konec krásný. Asi není co vytknout. Kdyby to mělo delší stopáž, tak by to chtělo nějaký rozvernější příběh a to by už nesplnilo tu oddychovku, kterou zde dostaneme. 80% ()

Rominator

Hotaru tráví letní prázdniny u svého strýce na venkově a jednoho dne zabloudí v lese, kde žijí horští bohové a lesní duchové. Zjeví se jí duch Gin a pomůže jí dostat se domů, ale nesmí se ho dotknout, protože by jinak přestal existovat. Hotaru se svým novým kamarádem tráví každé další prázdniny... Krásně strávených čtyřicet minut v poklidné atmosféře lesa. ()

Hromino

Pěkný a jednoduchý příběh o jednom ne tak úplně obyčejném kamarádovi z lesa, jenž snad ani nešel zpracovat lépe. Krásné jak po vizuální, tak i hudební stránce, skvěle opředeno tím tajemným kouzlem japonských lesů a duchů, kteří nemusí stát vždy jen na té špatné straně. Nečekejte žádný složitý příběh, kde byste byli nuceni naplno zapojit mozkové závity – tohle je vyloženě odpočinková, uklidňující záležitost na jedno odpoledne, která vás uvede do pohodového rozpoložení a odvane vaše myšlenky far far away do japonských lesů. Jak už uvedl balone, s nímž vlastně naprosto ve všem v jeho komentáři zmíněným souhlasím, tady tvůrci podle mě zvolili správně, když snímek pojali jen jako tříčtvrtěhodinovou podívanou. Kdyby to mělo být jakkoli roztahanější, tak bych si aspoň přál přidat trošku víc mytologie do příběhu, protože jinak by mě to mohlo už nudit a být tak trochu nadstavovanou kaší. Tři čtvrtě hodinky byl čas tak akorát na to, abych si užil vše, co mi mohl snímek nabídnout. Ale stejně jsem si nejvíc užil hudbu – hned několikrát jsem si některé skladby z tohoto snímku pustil. Proto dávám 4*, protože jsem se kolikrát přistihl, že si více užívám hudbu než to, co se děje na obrazovce, přece jen to byla jen jednoduchá oddychovka, u níž bylo jasné, jak skončí. Ale jsou to hodně silné 4*, takže kdyby se tu hodnotilo stupnicí 1-10, dal bych 9 ;) ()

Tom_Lachtan

Lehké, jednoduché, okouzlující... Jsem velmi rád, že byla zachována délka jen lehce přesahující 40 minut, která je má oblíbená, nic se zbytečně nenatahuje a příběh si může plynout lehoučkým tempem aniž by začal nudit. Tohle se jednoduše povedlo, skoro až lyrický příběh dokáže navodit krásnou atmosféru (čemuž dosti pomáhá překrásná animace) a když ne příběh, tak závěrečná píseň doufám nenechá chladným i toho největšího cynika. Snad jen trošku víc zcela skvostných duchů bych přidal. A teď si jdu znovu pustit závěrečnou písničku. ()

• Snímek je adaptací stejnojmenné mangy od Yuki Midorikawy. (Hromino)
  • Jedná se o druhé dílo autorky předlohy, které režisér Takahiro Ōmori adaptoval. Prvním byl seriál Natsume yūjinchō (od r. 2008). (Hromino)
  • Lesní svatyně zobrazená v anime i v původním manze doopravdy existuje. Jmenuje se Kamishikimi Kumanoimasu Shrine a leží v prefektuře Kumamoto na ostrově Kjúšú. (Jirka_Šč)