Hotarubi no mori e

蛍火の杜へ

Animovaný / Drama / Fantasy

Japonsko, 2011, 45 min

Takahiro Ómori

Krásný jednoduchý příběh o vyvíjejícím se vztahu mezi dívkou a lesním duchem, kteří se nemůžou dotknout. Nádherná hudba na začátku a na konci je místy vyplněna, pro mě nepochopitelnou, harmonikovitou hudbou, což je ale jediná vráska tohoto krátkého snímku. Animace je jednoduchá, ale neurazí. Vizuální stránka je v tomto případě druhotná. Příjemná třičtvrtě hodinka.(14.5.2016)

Keď mala Hotaru 10 rokov, stratila sa v lese, v ktorom podľa legiend žijú démoni. Hotaru na takéto veci neverí, až do doby, keď stretne jedneho z nich Gina a vytvorí si s ním silné púto. Od tej doby les návštivuje každé letné prázdniny, pretože sa Gina nemôže dočkať. Avšak má to jeden háčik - keď sa ho dotkne človek, navždy zmizne z povrchu zemského. A tak sa musí Hotaru zmieriť s tým, že s milovanou osobou nemôže naviazať fyzický kontakt. To sa však ale začína pomaly meniť a Hotaru má stále väčšiu chuť sa ho dotknúť. Celkový dojem: Priznám sa, že tomuto krátkemu filmu som sa veľmi dlhú dobu vyhýbal aj napriek tomu, že mi o ňom povedalo už veľké množstvo ľudí. Je to z dôvodu toho, že obecne nemusím filmy, knihy ani nič podľa legiend, v ktorých ešte dokonca vystupujú prehnane mladé postavy, ktoré sa zamilujú do nejakých nenormálnych čarovních ľudí, ktorí sú ešte dokonca o niekoľko rokov starší. Toho však veľmi ľutujem, keďže som dostal naozaj krásny príbeh plný lásky a priateľstva medzi dvoma postavami, ktoré sú však veľmi smutné kvôli tomu, že sa nemôžu dotknúť toho druhého. Ja som si hneď obľubil obe postavy, ich púto a vlastne všetko z celého filmu z čoho vedie hlavne nádherný vizuál a hudba k tomu. Jediná vec, ktorá trochu skazila môj dojem z filmu a prečo som vlastne nedal 100% keď na to naozaj malo, bola tá, že mi koniec prišiel taký bezduchý a rýchly. Proste mi to prišlo, ako keby s tým tvorcovia nechceli ďalej štvať a tak to jednoducho všetko natlačili do pár minút, aby to už mali za sebou. Aj keď som dal ,,len" slabých 5 hviezd, nedokážem dať menej, pretože ten film je naozaj krásny a myslím, že by som ho mohol kľudne pustiť aj každému. Moje hodnotenie: 90% (21.10.2017)

45 minut krásného filmu o přátelství a lásce. I přesto, že on je "duch" a ona normální člověk, tak se stanou přáteli a vytvoří se mezi nimi pouto, které vydrží po mnoho let. Jenže to má háček, nesmí se nikdy dotknout... Takový je začátek příběhu Hotarubi no Mori e, který i přes svou kratší stopáž obsahuje opravdu mnoho emocí. Vše je doplněno krásnou hudbou, která vše jen umocňuje. Vyražte do "lesa světlušek" (jak říká anglický název) a zažijte krásné chvíle v jeho kouzelném světě. - 100%(2.6.2016)

Hotaru tráví letní prázdniny u svého strýce na venkově a jednoho dne zabloudí v lese, kde žijí horští bohové a lesní duchové. Zjeví se jí duch Gin a pomůže jí dostat se domů, ale nesmí se ho dotknout, protože by jinak přestal existovat. Hotaru se svým novým kamarádem tráví každé další prázdniny... Krásně strávených čtyřicet minut v poklidné atmosféře lesa.(13.5.2012)

Veľmi pekný a dobre prerozprávaný príbeh má jednu chybu, ale len jedinú chybu. Chybou je to, že je krátky a pre mňa je ten čas nedostatočný na to, aby som si vypracoval kvalitný vzťah k jednotlivým hrdinom a uveril im všetko čo sa tam deje. Áno je to trochu predostreté z rýchlika, všetci tam rýchlo starnú a ja by som chcel proste viac to je celé. Dalo by sa totiž s toho urobiť jeden dlhší príbeh, ktorý by ma potom na konci dal na kolená, že by som silno plakal. Tento príbeh je napriek tomu dostatočne silný a kladie sa dôraz hlavne na dvojicu hlavných aktérov (na iných nie je čas). Mám v podstate rád zameranie na dve osoby a nebolo tam nič iné otvorené a tak som vlastne spokojný aj s koncom a teda vyvrcholením. Nepáčilo sa mi aj to, že na konci je to odrazu ako keby "šokovo" ukončené, ale to je môj subjektívny názor a nie je to chyba. Hudba je použitá adekvátne a pôsobí nerušivo (klavír, husle a tak podobne), Príbeh pekný a trocha smutný no, ale to je životná realita.(12.2.2015)

• - Jedná se o druhé dílo autorky předlohy, které režisér Takahiro Ōmori adaptoval. Prvním byl seriál Natsume yūjinchō (od r. 2008). (Hromino)

• - Lesní svatyně zobrazená v anime i v původním manze doopravdy existuje. Jmenuje se Kamishikimi Kumanoimasu Shrine a leží v prefektuře Kumamoto na ostrově Kjúšú. (Jirka_Šč)

• - Snímek je adaptací stejnojmenné mangy od Yuki Midorikawy. (Hromino)