Dark Was the Night

Záhadná síla ukrytá v lesích za malým izolovaným městečkem Maiden Woods vzbuzuje strach v jeho obyvatelích, zatímco se šerif Paul Shields (Kevin Durand) snaží ochránit své milované a zároveň porazit démony ze své minulosti. (oficiální text distributora)

*CARNIFEX*

Keď je šerif Shields pôsobiaci v rodnom mestečku Maiden, privolaný k jednému z miestnych farmárov, ktorý ohlási zmiznutie koňa, ani vo sne by mu nenapadlo, že daná udalosť bude pre tamojšie obyvateľstvo iba začiatkom temného obdobia. Tým skôr narodeným sa opätovne pripomenie stará legenda, ktorá takmer upadla do zabudnutia. Nikto viac nebude v bezpečí! Heller ani omylom neprekročil svoj tieň. Kým jeho prvý snímok zaujal nápaditým príbehom či dejom, tento je skôr nudou v "priamom" prenose. Takmer 3/4 sa až na občasné záblesky nič mimoriadne nedeje, no a keď si divák od samého záveru sľubuje aspoň mierne temný zážitok, objavia sa akurát nôžky tvora, ktorý vyzerá ako Golem anorektik. Z môjho pohľadu bol "Animal (2014)" lepším monster hororom, aj keď v podstate ani jeden z nich nestojí za veľa - 40%. ()

Marceloo

Paul je sheriffom v malom mestečku a všetci ludia mu tu dôverujú. Jedného rána sa po celom meste objavia stopy neznámeho tvora. Sheriff je presvedčený o tom, že to majú na svedomí výtržníci. Potom začnú miznúť domáce zvieratá a Sheriff zistí, že sa nejedná o vtip. Mestom kolovala už dlhé roky historka o monštre, ktoré sa skrýva v lese, ale nikto tomu neveril. Mesto sa ale tentokrát presvedčí, že sa nejedná len o historku. - Na začiatku si film buduje parádnu atmosféru. Nádherná dedinka, pochmúrne počasie, hustý les a v ňom tajomné monštrum. Postupne ale všetko upadá a do popredia prichádzajú rodinné problémy a iné komplikácie. Mohlo to byť ovela lepšie, keby v tých 95 minútach dostala príšera viac ako len tú minútku ktorú dostala. Príšera ani nevyzerala nejak dobre. Záverečná scéna s malým prekvapením poteší. + herec z Late Phases ()

JohnCZ

Dokud se jede v náznacích, tak to funguje velmi dobře. Klasické neznámým zlem terorizované maloměsto je jistota a tady to po stránce atmosféry šlape jak hodinky. Jakmile se odhalí původ, už to takové terno není a naháněčka je to spíš průměrná. A ten cheesy závěr, který tvoří asi posledních 5 sekund, si mohli teda klidně odpustit úplně, to bylo dost pod úroveň filmu. ()

Khalesi

Normálne by som hodnotila tromi hviezdičkami, ale ten koniec ma rozsekal. Vlastne veľká časť filmu je o chlapoch so zbraňami, ktorí behajú po lese a hľadajú krvilačnú beštiu. Pobavil ma lovec, ktorý vybehol nariekajúc z lesa a zúfalo líčil, ako beštia zabila jeho kamarátov, tiež lovcov, a aké to bolo strašné všetka tá krv, strach a umieranie...nie že by predtým nevraždili a nesposobovali by presne toto všetko oni nevinným zvieratám. Vždy sa mi páči, keď sa minca obráti a z lovca sa stáva korisť. Aspoň vo filme občas títo zbabelci dostanú to, čo im patrí. ()

darkrobyk

Zlomek sekundy, Predátor, Čelisti, Vetřelec...neoriginální snímek o něčem, co nejprve děsí, pak loví domácí zvířata (jelikož divoká prchla) a nakonec se pustí do lidí. Mně by nevadil profláknutý námět, s tím jsem počítal. Vadilo mi přílišné množství sentimentálních scén, jistá utahanost a minimum napětí, které se stupňuje až v samotném závěru. Základní klišé - rozbitá rodina, navíc s traumatem, se dá dohromady až v důsledku ohrožení (jako ve Válce světů a další spoustě fantastických a katastrofických filmů). Sázka na náhody (nejhorší je, když Něco zabíjí bez slitování, leč šerif je zpočátku několikrát - zcela nepochopitelně - ušetřen), k tomu bouře a chytré Něco vyhazuje pojistky. Dal bych dvě * , ale konec mě potěšil, ten si zaslouží jednu navíc. Nepohledné herce mírně vyvážily pohlednější herečky, ale celkově jsem žádné velké sympatie k hereckému ansáblu neměl. ()

• Film je založen na reálné báji o tajemné bytosti windigo, která je v severoamerických indiánských kmenech tradována ještě z předkolumbovskych dob. Tato bytost se měla vyskytovat na pomezí dnešní Kanady a USA a naposledy ji byla připisovana úmrtí na začátku 20. století. Podoba windiga se liší dle toho kterého kmene, avšak spojuje vždy zásadní věc a tou je vysoká postava cca 3-4 metry s třiprstými pařáty na nohách a drápy na horních pažích, mrtvolným dechem a nadlidskou silou. V některých bájích má mít i rohy a popelavou kůži a hluboko posazené žhnoucí oči. (SsgtJira)
  • Scenár filmu bol zaradený do zoznamu Hollywood Blacklist 2009 (ročný prehľad 100 najlepších nezrealizovaných scenárov). Film je voľne založený na skutočných udalostiach, ktoré sa odohrali v anglickom Topshame v roku 1855 a ktoré sú známe ako "Diablova stopa". Mestečko sa ráno prebudilo a na cestách našlo čerstvo napadnutý sneh a na ňom otlačky divných veľkých rozrezaných kopýt, ktoré sa tiahli až do ďaleka. (Scraffy)