Neobyčejné ženy (TV seriál)

Extraordinary Women

Výnimočné ženy

Dokumentární / Životopisný

Velká Británie, 2011, 13x50 min

• NinadeL

2/13 Dokumentární cyklus plný populárních jmen, který samozřejmě klouže jen po povrchu. Jeho zásluhou je nicméně udržování oněch jmen v povědomí, což někdy samozřejmě bohatě stačí. Konkrétně k Hedy Lamarr: Příběh této nevšední ženy tu připomíná jen série nevydařených manželství, důležitý je onen patent, který podala už během 2. světové války, ale úspěch jí přinesl až v moderní době mobilních telefonů. Na druhé straně je tu ale také velmi podstatná filmová a divadelní kariéra, o které se dozvídáme jen náznaky a více prostoru je věnováno i tomu trapnému incidentu ze 60. let, kdy stála před soudem kvůli krádeži. Takže lépe si nastavit priority, z barevných filmů stříhat barevné ukázky, nezapomínat na její produkční společnost a mohlo to být vynikající.(12.1.2014)

• Matty

Hodnocení se vztahuje k epizodám o Audrey Hepburn a Grace Kelly. Životy slavných dam nahlížené jako nerovné zápasy charakterově dokonalých žen s maskulinním světem nevěrných, přehlíživých, moci- a zisku-chtivých mužů. Idea ženy jako oběti není sérií jakkoli zpochybňována, nýbrž přiživována. Namísto hledání příčin se jenom ukazují následky a utrpení je tudíž bráno za nezvratný fakt, který lze leda přijmout. Bulvární koncentrace pozornosti na vztahy na úkor profesních úspěchů nadto u nepoučeného diváka vyvolává otázku, čím vlastně ony ženy byly neobyčejné? Také v tomto ohledu se pracuje s jistou daností věcí, jež netřeba rozvádět (prostě byly slavné), ačkoli právě o důvodech výjimečnosti by takto koncipovaná dokumentární série měla být. Česky vyšly obsáhlé biografie obou hereček. Sice rovněž vyprávějí jenom jednu verzi příběhu, ale přinejhorším nás nezahlcují nepodstatnými informacemi a zážitek z nich nedevalvuje neskutečně příšerný překlad komentáře (kostrbaté věty, opakující se slova a bizarní slovní spojení působí místy zvláštněji než překlady google translatoru).(31.7.2012)

• korbitch22

Nejhorší je,když dokument je nudný jako prase a navíc je o ještě nudnějších lidech.Hvězdu za Audrey.(26.8.2012)

O Čankajškovi se toho ví celkem dost, zejména pak o jeho vojenských přehmatech. Musím však přiznat, že jsem byl zaskočen velkým významem a vlivem jeho manželky, která se rozhodla žádat o finanční pomoc nejen Roosevelta, ale v osobním projevu také obě komory kongresu. Zaujala mě pro svou bojovnost a vytrvalost za sjednocení Číny. Asi si budu muset doplnit vzdělání...(6.7.2012)

Tomuto dokumentu není co vytknout. Viděl jsem díl - Wallis Simpsonová. Popisuje události, které předcházely událostem o nichž je oscarová http://www.csfd.cz/film/269587-kralova-rec/. Je smutné, že za toto chlapské rozhodnutí abdikovat (a věřím, že dobré i pro lid Anglie a Commonwealthu) to dala královská rodina (a brácha Bertie především) Eduardovi a Wallis tak vyžrat... Vždyť Bertie díky tomu přestal koktat a za války se stal uznávaným a ctěným králem jehož lid miloval... Eduard byl chlap, šel za ženou jež miloval a byl s ní až do smrti. Pro Wallis obětoval vše, i královský titul. Klobouk dolů! * * *(11.7.2012)

• - Finanční odměna za vynález pro Hedy v epizodě "Hedy Kieser" se nezakládá na pravdě. Ona ani spoluautor patentu George Antheil, který zemřel roku 1959, kdy vypršela patentová ochrana jejich systému FHSS, nedostali ani cent. Byli oceněni pouze morálně. Nicméně chudá Hedy nezemřela. V roce 1998 použila bez svolení softwarová společnost Corel na obal a propagaci svého grafického programu překreslenou fotografii Hedy Lamarr. Z následného soudního sporu si Hedy odnesla 200 000 amerických dolarů. (kenny.h)