poster

Sbohem jazyku

 • Francie

  Adieu au langage

 • Slovensko

  Zbohom jazyku

Drama / Experimentální

Francie, 2014, 70 min

Režie:

Jean-Luc Godard

Scénář:

Jean-Luc Godard

Kamera:

Fabrice Aragno

Producenti:

Alain Sarde, Brahim Chioua
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Dionysos
  *****

  Godard jako postmoderní mistr filmové dekonstrukce, a to dekonstrukce významů obrazů i slov. Tedy toho, co utváří lidskou realitu, kdyby to ve skutečnosti nebyla námi konstruovaná fikce. Aneb, jak se praví v úvodu, člověk uniká z fantazie do reality (jejímž základem nemůže být proto právě nic jiného než fantazie), z Přírody do Metafory (jak se jmenují dvě kapitoly tohoto filmu). A je tu další Godardův film, aby nám dokázal, že naše fantazmatická realita se skládá jen z náhodně poskládaných střípků obrazů, zvuků a vět, jejichž význam se po vytržení z ustáleného kontextu vyjeví jako dokonale prázdný a nepochopitelný. Až do doby, kdy si je složíme do nové jednoty. I když i ta bude jen odrazem našeho vnitřního vědomí, pohybujícího se v metaforách, konceptech a abstraktních významech, jež nás oddělují od pravého světa. Tím však netrpí pes, jak již věděl Rilke, a proto i člověk může objevit ztracenou Přírodu/ realitu pohledem zvířete, jediným pohledem, kterým člověk může sledovat vnější svět a ne jen svůj vnitřní, vědomý (svět útržků slov a vět, útržků filmů a knih). Stačí jen následovat základní dvojice: lásku a smrt, utrpení a onen svět. A k tomu hlavně Godardova psa. /// JLG opět na stopě bodu, o nějž se rozbíjí každá totalizace, bodu, v němž se otevírá nekonečno - ať už nekonečno možných cest společnosti, minulosti i budoucnosti, obrazů (...) - a s ním i svoboda. /// Jinak JLG má v 84 letech stále více nápadů s formou než kdejaký hollywoodský "bůh". Např. demonstrováním 3D tím, že nechá vést dialog lidi sedících za sebou (a jež by se v 2D normálně překrývali) nebo třeba tím, že rozdvojí obraz a pak jej opětovně nechá splynout (a vytváří tak další ze zcizovacích efektů, jež zkoumá už od prvopočátků své tvorby.) /// Viděno v kině ve 3D i 2D - určitě vyhledejte 3D verzi, bez ní je ná plátně zkrátka o jednoho ze tří goDardů méně.(9.10.2014)

 • honajz2
  *

  No, mě Godard prostě nesedne. Tohle je krátké, tak jsem to chtěl zkusit... A ve finále se jedná o zmatený snímek, vyprávěný experimentálně, což zrovna moc nefunguje. Občas se tam něco zajímavého najde, ale je toho málo. Nějaký děj tu snad ani nemá smysl hledat, je tu muž a žena, co mluví odlišným jazykem a nerozumí si, žijí v jednom bytě a oba pořád chodí nazí, a mají spolu nějakého psa a končí to asi tak, že díky tomu psovi se rozumí, asi. Pak tu máme pomatený mišmaš nejrůznějších myšlenek, náhodně poskládané, ať s filmem souvisí nebo ne. Jako celek nezajímavé a nudné. Sem tam je tu ale zajímavý záběr, ale to je na filmu snad vše dobré. Spíš mi připadá, že si Godard chtěl dokázat, že i teď je to filmový génius, co dělá filmy jinak. Ale takhle ne, takovýhle film svede snad každý. Natáčejte nahého muže a ženu v bytě, loď, psa, nějaký záběr přírody, sestřihejte to halabala, hoďte tam myšlenky, co se vám honí hlavou a máte takový film na světě. 1*(24.7.2018)

 • Cappuccino
  odpad!

  Zbohom, jazyk? Skôr zbohom oči a zbohom žalúdok. To, že režisér skladal úplne nezmyselné zábery s úplne nezmyselnými rečami by som ešte ako tak pobral, ale že sa na to vyslovene nedalo pozerať, lebo ste vďaka 3D prevedeniu nemohli kvalitne ani čítať titulky a čím viac ste sa snažili, tak vám bolo o to viac a viac na vracanie (áno, doslova mi došlo ťažko od žalúdku a nie, nejedol som predtým nič ťažké)? To, že zo sály po krátkej dobe odchádzalo kopu ľudí hovorí samo za seba. Čo týmto všetkým chcel básnik povedať skutočne netuším.(16.9.2014)

 • kaylin
  odpad!

  Tak nic. Ale opravdu vůbec nic. Díval jsem se na to, na různé scény, na různé kamery, kterými to bylo natočeny, což se projevilo na obraze, na nesmyslnosti, se kterou se to snažilo něco sdělit. A mě snímek "Sbohem jazyku" nesdělil vůbec nic. Bylo to trochu jako Lynch posledních let, je se snahou mít alespoň základní příběh.(22.6.2016)

 • Renfield
  **

  Experimentální filmy mám rád, ale tohle bylo i na mě příliš. Godardovu tvorbu příliš neznám a možná i proto si nemyslím, že jsem jeho dílo pochopil. Plně pochopit to stejně dokáže snad jen tvůrce sám. Nepřišlo mi to celé špatné, některé části byly zajímavé a k zamyšlení, to bezpochyby. Ale většinu jsem prostě nepobral, stejně jako to hrůzné 3D! Proč? Bylo mi špatně ještě druhý den. Film jsem dokoukal do konce, což se nedá říct o ostatních v sálu. Ještě jsem neviděl, aby během promítání odešla naprostá většina diváků. 40%(10.3.2015)

 • - Natáčelo se ve francouzsky mluvící části Švýcarska. (Terva)

 • - Pes Roxy hrající ve filmu je v reálém životě domácí mazlíček režiséra Jean-Luc Godarda. (Terva)