Vikingové - Série 6 (2019) (série)

Dokonalé plány (S06E10)

(epizoda)
  • Česko Plán takřka bez chyby (více)

Král Harald a Bjorn se připravují na útok ruských nájezdníků. V Kyjevě připravuje plán invaze do Norska sám Ivar, kterému je jasné, že dojde k rozhodujícímu střetu s jeho nejstarším bratrem Bjornem... (TV Prima)

Arkanoid

Najprv nudné prípravy na vojnu, z ktorých vytrhne diváka len znásilnenie. Neskôr tu máme už bitky, ale nie sú dostatočne krvavé, len artové. Vylodenie sa netočí Spielberg, bohužiaľ. Na postavách kvôli zbytočnému deju poskakujúcemu raz sem, potom tam už divákovi prestalo veľmi záležať. Veľa priestoru v epizóde zaberajú fiktívne scény (áno, vo fikcii) rozhovoru Bjorna s Ivarom, ktorí sa v epizóde nestretli, tak je z toho rozkúskovaný bordel. ()

xsexbox

V GOT Jona zachránila mágia ,Vikingovia majú však silnejšiu a chaotickejšiu zbraň menom vízia.Neodpustili si ju ani túto časť a preto je jasné že nieje všetko tak ako na konci vyznelo. SPOILER :(Erik s korunou môže hádam spôsobiť metaforický korunavírus a poslať vazalov nie pomstiť svojho kráľa ,ale bojovať za zachovanie ich božstva?) ()

Hashirama

Nedávno jsem barvitě popisoval kamarádovi bohatý děj první poloviny šesté série, abych mu ušetřil deset hodin této stavangerské telenovely se scenáristickými postupy a dějovými zvratky na úrovni školní besídky. Vkládám reprodukci svého popisu, která dokonale popisuje, co se v seriálu odehrává a co z něj zbylo - Ivar se dostane do Kyjevské Rusi, kde mají křesťanství o sto let dřív a s knížetem Olegem, super křesťanem, se rozhodne pro vendetu. V desátým díle podniknou nájezd, jeden voj zaútočí na pobřeží, kde bojuje Bjorn a Harald (tou dobou již první král “of all Norway”, což tam řeknou tak 60x za jeden díl). Křesťan Oleg a Ivar se mezitím oddělí a zajedou do zálivu, kde přemůžou chabou obranu a společně pak vylezou pomocí lan a cepínů na obří 90stupňovej útes. To, že je Ivar ochrnutej, je mu v tu chvíli u prdele, což se děje trvale už od pátý série. Po celou stopáž dílu vidíme “metaforický” rozhovor Bjorna a Ivara coby rivalů na oné pláži. V reálu dostává Bjorn brutálně na prdel, Harald to schytá a týpek jménem Erik mu sebere korunu, když polomrtvě leží na zemi. Bjorn se prosekává bitevní vřavou a najednou ho probodne meč, a poté vidíme, že to je Ivar, který se nacházel na druhé straně pobřeží. A teďka nikdo neví, jestli to bylo metaforický a jestli je Bjorn a Harald mrtvej. Vzhledem k tomu, že historická postava Haralda sjednotila celý Norsko, a Bjorn je de facto hlavní hrdina, tak hádám, že oba žijou, ale historie je kanálu History poměrně vzdálená. Kapitolou sama o sobě je Hvitserk. Jak víme, tak poté, co Ivar nechal zabít jeho milou Thoru, tak se rozhodl přidat k Bjornovi. Na začátku šesté série na něj však dolehla krize a stal se z něj labilní feťák. Začne mít halucinace a vidět všude plazivého démona alias Ivara. Lagertha v tu dobu odrazí útok vyhnanců / následovníků Ivara (který Bjorn namísto popravy sám vypustil do přírody, kde si Lagertha založila ženskou osadu), ale utrpí těžká zranění v boji. Proto si řekne, že pojede sama s otevřenou ránou v břiše do Kattegatu. Když tam dorazí v noci, ztratí tolik krve, že se jen plazí po zemi. Hvitserk ji v ten moment ve svém drogovém deliriu ubodá a když přijde k sobě, začne ji oplakávat. Dva díly poté je uvězněn a už se tím chlubí. Bjorn ho nechá upálit, ale dostane další záchvat filantropie a vyžene ho z Kattegatu, což se mu osvědčilo. Hvitserk tak bloudí lesíky a najednou narazí na eskadru Rusů, jak vybíjí partičku Vikingů u pobřeží. Náhodou je mezi nimi i Ivar. Dochází k dlouho očekávané konfrontaci. Ivar a Hvitserk vedle sebe sedí, řeknou si ahoj a pak se spolu vydají zpět do Kyjeva, přičemž Hvitserk spí Ivarovi na rameni. Poté se zmátoří, pochlubí se, že zabil Lagerthu a pak jsou z nich opět bratři ve zbroji a společně se účastní onoho velkého nájezdu na Norsko. Ubbe je mezitím na Islandu, kde mu Torvi porodí syna Ragnara. Jeden z osadníků Kjetill ukrývá velké tajemství. Celou sezónu se tváří tajemně, jednou Bjorna zradí a dvě minuty poté ho varuje před nebezpečím. Pak se s Ubbem a spol vydají na zmíněný Island. Na tento malebný ostrov přijede i poutník Uther, který údajně viděl břehy Ameriky, poté se dozvíme, že je to někdo, kdo znal Uthera a to, co říká, mu bylo řečeno oním Utherem, který údajně zemřel. A tento muž, jež se za něj vydává, říká, že jeho pravé jméno je Athelstan. Ubbe tedy neví, čemu má věřit, a zároveň si klade otázku, kde je ten vocas Flokki. - nejúžasnější skorohistorická sága seriálového světa se s námi pomalu loučí ve smrtelné agónii scenáristických pičovin, nefunkčních zvratů a debilního chování postav a na svou dávnou předávnou slávu vzpomíná jen skrze krátké záblesky tvůrčí originality a pár vybraných vizuálních fines, které trčí nad bahýnkem průměru šesté řady. Šestí Vikings nejsou poprava v přímém přenosu jako u Game of Thrones, spíš dlouhý časosběr pomale se šířícího syflu. () (méně) (více)

Kaka

Tvůrci očividně chtějí v dalších deseti epizodách hodně vysvětlovat. Protože tenhle narativní bordel jen těžko uspokojí vikingské fandy. Namísto krvavé řezanice tady máme chronologicky opět rozházenou prapodivnou skoro bitvu, kde není zřejmé zda je to real deal, nebo jen něčí představivost. A tak se surealistické snové obrazce střetávají se zajímavými panoramaty ala Troy, kde ale tvůrcum na zemi chybí tah na bránu i lepší střih. ()

Frajer42

Spoilery! Namísto pořádné válečné vřavy, kdy by vzduchem létaly usekané ruce, nohy, hlavy a péra, tvůrci naservírovali bitvu v dosti artovém hábitu a ani prudce geniální divák jako já, pořádně neví, co si o tom všem má myslet. Pochopil jsem to celé jako šachovou partii mezi dvěma stratégy, kdy skutečně zvítězila strana toho plazivějšího, nicméně rozhodně si nemyslím, jako si myslí spousta spolukomentátorů, že Bjorna fyzicky zabil Ivar, který byl v té době na druhé straně poloostrova. Ten záběr mi přišel čistě symbolický ve významu, že mu udělil šach mat v rámci jejich pomyslné šachové partie. A už vůbec nic nenasvědčuje tomu, že by měl být snad Bjorn mrtvý. Z dílu mám každopádně velmi smíšené pocity a nedokážu skrýt mírné zklamání. Neměl jsem pocit, že bych sledoval epický přelom série. ()

• Při útoku na pláž hraje „Fylgija Ear“ od skupiny Heilung. Na konci epizody hraje „Snake Pit Poetry“ od Einara Selvika. (Duoscop)