Šmejdi

• Slovensko Šmejdi

Manipulace, nátlak, ponižování, agrese. Skryté kamery zachytily drsné pozadí předváděcích akcí pro seniory. Co se opravdu děje na populárních zájezdech s obědem zdarma? Praktiky, ze kterých mrazí. Lži a promyšlená manipulace, jejímž jediným cílem je donutit bezbranné staré lidi k nákupu předraženého zboží. Senioři ze svých nuzných důchodů splácí horentní sumy za často nekvalitní produkty. Někteří z nich se dušují, že už na žádnou akci nikdy nepojedou, jiní to nevydrží a jedou znovu. Co je žene? Zvědavost? Samota? Nebo závislost? Autorky tohoto filmu rok v převleku navštěvovaly akce, kde se důchodcům vymývají mozky a kde mladí lidé nejsou vítáni.  Vedle autentických záběrů z předváděcích akcí a výpovědí poškozených seniorů přináší dokument i pohled psycholožky, právníka a dalších odborníků. Film tak poprvé komplexně mapuje tento nechvalný fenomén dnešní doby. (oficiální text distributora)

Chloe..

Na tenhle dokument jsem čekala vážně dlouho, téma je nejen zajímavé, ale také velmi závažné, ač by se to na první pohled nezdálo. Respekt tvůrcům už jen za to, že se mnoha předváděcích akcí zúčastnili a museli si tak vyslechnou všechny ty žvásty. ()

Mackro

Spoločensky dôležitá téma, ktorú má veľký zmysel spracovať. Naozaj, človek je šokovaný faktickým obsahom, to, čo sú firmy schopné urobiť, je proste kriminálne. Lenže. Po formálnej stránke sú Šmejdi bulvár. Emotívna hudba, slzy, sugescia, občas strašne tenký ľad po argumentatívnej stránke... Rozumiem, kto je cieľová skupina, ale mňa to vyslovene urážalo. Ako asi mnoho ostatných, hodnotím najmä obsahovú stránku. ()

Deleah

Když na mě někde řvou, vyhrožují mi a cpou předražený zboží, který nechci, tak to z pohledu logiky důchodců vypadá jako boží místo, kam stojí za to se vracet. Vážně v sobě momentálně nenacházím pochopení pro jejich jednání. Blbá hlava je holý neštěstí. Kvůli slevě několika korunu zaplavují pravidelně v čtvrtek Kaufland a aby nemuseli platit 30 kč regulační poplatek jedou přes celé město do lékárny, kde ho nevybírají. Korunka ke korunce a mají evidentně na deky za 5 tisíc, "léčivé" lampy za 15 tisíc a nádobí od ťamanů za 25 tisíc. Měli se ve škole naučit počítat, pak by takhle nedopadli. Možná bych i politovala někoho, kdo tam byl jen jednou a dopadl blbě, ale blbci, kteří tam jezdí každý týden a nedají si pokoj, můj soucit nemají. ()

evah1

Vůbec jsem netušila, že se chovají až tak hrozně, doufám, že to uvidí co nejvíce důchodců a nebudou na takové akce jezdit ()

Tucinka

téma dokumentu se mi líbilo, jen jsem po celou dobu byla "vytočná" jak mou ti starší lidé být tak "naivní"...navíc pokud si jednou namelu hubu, tak snad si příště dávám sakra bacha ne???? navíc z toho dokumentu mi přišlo, že důchoci nevědí co s penězi... takže ano ti prodejci jsou lidské hyeny, ale kde není poptávka není nabídka a evidentně jsou lidi, co toto potvávají ()

CountMike

super idea....mozno sa to dalo spracovat trochu zaujimavejsie ...mozno viac aj zo strany predajcov ...ich skoleni a psychologickych trikov, ktore vyuzivaju....hlavna dochodkyna tak trosku zavisla na predvadecich akciich mi neprislaako obet najtypickejsia....trosku bol dokument repetitvny a nevrcholil...ale kazdopadne je super ze kluby seniorov mozu v tv miestnosti pustit dochodcom nieco fakt uzitocne :) ()

Thomas43

Ani jsem od toho moc nečekal, protože na můj vkus to mělo až velkou reklamu. A nemyslím že by to byl až tak kvalitní dokument za jaký je vydáván. To co tam bylo předváděno jak ze strany prodejců, tak i ze strany důchodců mi připadá na hlavu. Ti důchodci si na jednu stranu stěžují, ale na druhou stranu tam jezdí pořád dokola a dobrovolně. Když jim přijde pozvánka domů, nikdo je nenutí jet, i když už ví co je tam čeká. Není to divné...? ()

joywork

Jako upozornění na nezákonné, či na samé hranici zákona pohybující se podnikání je to skvělá věc a jsem rád, že tento snímek vyvolal tak velké rozpravy na téma okrádání důchodců ve velkém. Oceňuji rovněž odvahu Sylive Dymákové při samotném natáčení. Ve filmu mě chybí odborné zhodnocení "kvality výrobků", aby každý divák pochopil, jak se věci mají. To v dokumentu zaznělo velice opatrně. ()

jozindodulik

Film o nemocných lidech závislých na tyto zdarma akce. Šmejdy bych pozavíral do jednoho, důchodcům, kteři pravidelně navštěvují tyto akce a není jim líto kupovat si věci, které schovají pod postel v hodnotě xx tisíců, zabavit důchody a dát jim pouze na nájem a na jídlo. Není mi jich líto stejně tak jako mi není líto alkoholiků, feťáků nebo gemblerů. ()

ragtime

Za skutočnosť 5. Za dokument 4. Čo k tomu dodať? Aj moji príbuzní už majú doma zlatú sadu príborov za bez konkurenčnú cenu. ()

Chlo0opek

Konečně snímek, který se tomuto vážnému tématu věnuje. Ale ani po zhlédnutí tohoto dokumentu nechápu, proč to ti lidi dělají opakovaně?:( Nemůžu jinak, než za 5*. ()

Rosie

Tohle by měli vysílat denně místo Prostřeno! a telenovel, na který důchodci celý dny čumí. Jinak se to k nim bohužel nedostane a budou jezdit dál a dál ze sebe nechají dělat blbce. Co z toho, že o tomhle dokumentu a téhle problematice kolují informace a debaty na internetu, na sociálních sítích a blozích? Většina důchodců internet nemá a bohužel si neuvědomují, čeho se účastní. Přesto doufám, že se problém nátlakového prodeje a odporných prodejních praktik bude řešit dál nejen v médiích. Díky režisérce za její nápad a odvahu. Za to, jak se k tomu postavila už moc děkovat nejde. Z celýho dokumentu vyzařovalo něco, jakože bychom měli ty důchodce litovat, že jim někdo strašně ubližuje...jsou snad svéprávní ne? Jenže to je typický český důchodcovský přemýšlení: "Dostanem tam něco zadarmo? Tak jedem!" Stejně jako akce 5+1 zdarma v Kauflandu na něco, co vůbec nepotřebuju, nebo zásoba mouky a oleje, protože je v akci. Co na tom, že kdybych ju doma neměla, tak tolik zbytečně nepeču, protože to není potřeba? Skoro lituju toho, že jsem se někdy nenechala babičkou přemluvit a nejela s ní na takovouhle předváděčku, protože bych určitě držet hubu nedokázala a ráda bych si s těma šmejdama popovídala. Věděla jsem, jak to chodí, co se na takových akcích asi odehrává, ale až po zhlédnutí dokumentu jsem si uvědomila, že je to daleko horší, než jsem myslela. Na jednu stranu je mi těch důchodců líto, ale na druhou si říkám, že pokud jsou blbí jednou a něco koupí, dejme tomu...ale vrážet do toho neustále desetitisíce? Za to si vážně můžou sami...a pokud se jim ten nátlak nelíbí, co je vede k tomu, aby tam jezdili opakovaně? Někdo si řekne, proč to děti, vnoučata prarodičům nevysvětlí, jak to je, ať se toho neúčastní...ale copak si ti staří mezci nechají něco vysvětlit? Několikrát jsem se babičče pokoušela vysvětlit, ať se na to vykašle, že to jsou vydřiduši, ale vždycky argumentovala jen tím, že nic nekupuje, ale že tam dostanou s dědou oběd a dárek...ano, několikrát dostali, ale o všem se nám asi nesvěřila. Naštěstí nikdy nebyla tak blbá, aby kupovala hrnce za 30 tisíc a deky za 20. Komentovat tady samotnou kvalitu dokumentu asi nemá cenu, shrnula bych to tak, viděla jsem lepší...ale téma dobrý, snad to i k něčemu bude. ()

Lucije

Hnus. Co jiného dodat? Hyeny, které těží na dobrosrdečnosti, upřímné naivitě starých lidí. Jakoby nikdy neměli prarodiče, úctu a pokoru ke stáří. Snad jim to osud splatí... ()

Kinderr

Opravdu hnus co některý lidi dokážou udělat. Nejhorší je, že tady je velká mezera v zákonech, díky tomuto dokumentu se konečně něco začalo řešit a senát odhlasoval nový zákon! Chudáci starý lidi,ale taky jsou blbý, že tam furt jezdí.... ()

Mr.Hackels

Dokument jako takový mě nezaujal. Přišlo mi to prapodivně sestříhané a celkově divné. Ale jako upozornění na to, co se tu děje to funguje. Nebudu zabíhat do detailů a rozebírat, jestli je chyba v systému. Zákony to umožňují a policie tak nemůže nic dělat nebo nechce nic dělat. To nechám na jiných, nóbrž do toho nevidím. Druhá strana je, proč tam ti lidé stále jezdí. A obzvlášť ti, kteří už tam nechali velké peníze a bylo s nima zacházeno jako s onucí. Těžko soudit člověka, kterému je 70+, když jsem mladý ucho a nevidím jim do hlavy. Příští generace jim to žrát asi nebude. Zbytek je na dlouhou, dlouhou debatu. 50% PS: nikdy nepochopím, že někdo může mít žaludek na to, cíleně okrádat důchodce nebo jinou skupinku lidí, která si evidentně neporadí v takové situaci. To už je asi ale otázka výchovy... ()

Naby

U filmu me nebylo zrovna dobre a postupne to gradovalo. Nicmene to neni chybou ale realitou ve filmu. Ma sve opodstatneni a melo se to natocit uz mnohem driv. ()

little_kitty

Tento dokument patří k těm jenž je nutné vidět aby člověk pochopil co se na těch "skvělých akcích" odehrává. Četla jsem hodně článků ale to bylo oproti tomuto filmu téměř nic. Ano ti důchodci jsou často hloupí, že vůbec jedou a koupí ten šmejd. Ale absolutně padlí na hlavou jsou ti, co jednou znovu a znovu a znovu. Něchtějí být sami..to jo...ale je spoustu klubů důchodců anebo se stačí seznámit s někým z okolí. Ale i tak si nezaslouží aby se k nim ti hajzlové chovali tak ja je vidět v Šmejdech. ()

PF 2014

PF 2014