Šmejdi

• Slovensko Šmejdi

Manipulace, nátlak, ponižování, agrese. Skryté kamery zachytily drsné pozadí předváděcích akcí pro seniory. Co se opravdu děje na populárních zájezdech s obědem zdarma? Praktiky, ze kterých mrazí. Lži a promyšlená manipulace, jejímž jediným cílem je donutit bezbranné staré lidi k nákupu předraženého zboží. Senioři ze svých nuzných důchodů splácí horentní sumy za často nekvalitní produkty. Někteří z nich se dušují, že už na žádnou akci nikdy nepojedou, jiní to nevydrží a jedou znovu. Co je žene? Zvědavost? Samota? Nebo závislost? Autorky tohoto filmu rok v převleku navštěvovaly akce, kde se důchodcům vymývají mozky a kde mladí lidé nejsou vítáni.  Vedle autentických záběrů z předváděcích akcí a výpovědí poškozených seniorů přináší dokument i pohled psycholožky, právníka a dalších odborníků. Film tak poprvé komplexně mapuje tento nechvalný fenomén dnešní doby. (oficiální text distributora)

Joostas

Chroptivá chamraď ničemů! Říkalo se, že Chaloupka strýčka Toma byla kniha ,která se také zasloužila o zrušení otroctví.Tento film by měl alespoň dát do pohybu odpor vůči hnusu stojícímu na zvyklostech zdejšího sociopatického manamegentu. ()

akcul

Nejsem schopna reflektovat kvalitativni stranku filmu, poselstvim je to dokonale... plakala jsem a strasne chtela nekomu lisknout... a pak zavolat sve babicce... diky moc tvurcum ()

Zoidbeeland

Dokument, který byl zároveň natočen jako varování všem potenciálním zákazníkům "seniorům". Vše je podáváno syrově a bez obalu, což je jedině dobře. Začáteční úsměvy a posměšky nad snadnou zmanipulovatelností seniorů jsou vystřídány vztekem a bezmocí vůči Šmejdům a lítostí vůči seniorům... Amatérské záběry skryté kamery jsou prokládány výpověďmi podvedených důchodců, odbornými postřehy psycholožky a právníka. Doprovodný komentář čte Ondřej Vetchý. Takže: "Víte, co má zítra v plánu vaše babička?" ... ()

Prochy84

Asi se jedná o kvalitně odvedenou dokumentaristickou a publicistickou práci, ale z pohledu náročnosti tvorby hraného filmu tak, aby byl divák spokojen, se mi zdá, že Šmejdi sklízí až přehnaný úspěch. ()

Crybaby

Často sa mi stáva že sa do kina vyberiem len tak zo zvyku a od filmu nečakám nič. Ale také niečo som nečakal ani v najhoršom sne. Dokument nedokázal upútať (ani zvyšných päť ľudí v sále) a ani mňa. "Autentické" zábery ako z mobilu boli strašné a vlastne všetko v tomto dokumente bolo strašné. Jedna hviezdička za nápad. 2/10 ║Videné v kine║ ()

xBarushe

Věděla jsem, že s tímhle dokumentem budu mít problém.. no a taky že jo. Zvědavost ale byla silnější, takže teď mi je z těch zmrdů dost na blití a asi ještě chvíli potrvá, než tuhle prasárnu rozdýchám. Ovšem, účel byl myslim splněn výborně.. Takový "suprkauf" může potkat každého a je dobré, že se dostavá do podvědomí všech, protože tohle téma by nemělo být nikomu lhostejné.. jdu s ním radši k naší babi, kdyby ji nedejbože napadlo se na něčem podobném taky ukázat) ()

Beda

Zajímavý dokument o závažném a dlouho naprosto neřešeném problému. Zpracování mi sice přišlo spíš průměrné, důchodci jsou ale vybrání dobře, každý reprezentuje jiný typ oběti. Teorie závislosti je zajímavá a zasloužila by si určitě více rozvést. Autorka na to jde podobně jako samotní šmejdi (ne že by to v tomto případě vadilo) - po počátečním někdy až mírně úsměvném zkoumání "zázračných" hrnců postupně přituhuje až po závěrečné silné scény (ta patetická s Maruškou byla ale navíc). Celkově lepší průměr, který však dokonale splnil svůj účel - rozjel společenskou diskuzi a ukázal, že je tu problém, nad kterým společnost zavírá oči. ()

pollyx

No, ako dokument trochu slabé a nejde dostatočne do hĺbky. Ale oceňujem výber témy. Upozorňuje na problém, ktorý je tu zrejme už dlho, ale nikto si ho doteraz nevšímal. Neverila by som, čo všetko sa na takých predvádzacích akciách môže diať, keby som to nevidela... ()

PamelaJJK

Sice je zde překročena únosná hranice emocí, ale i tak musím dát plný počet. Je to reálný obraz doby, kdy hyenismus se bere jako norma a kde mají nárok jen ostré lokty a povýšené chování. A kde je úcta a respekt (nejen ke stáří), slušnost a poctivost???!!! Dnešní svět je džunglí chaosu a peněz a hřbitovem veškerých morálních hodnot. Každý máme v rodině nějakého toho seniora a tak se tento dokument týká nás všech. A jestli se s tím nezačne hned něco dělat, tak tahle společnost spěje k postupném zániku. Bohužel... ()

principessa

Zpracování je sice nic moc, ale ono by to asi nijak vylepšit nešlo, tohle jsou prostě autentický záběry a já oceňuju, že na to konečně někdo upozornil. Držela jsem se až do poslední chvíle, ale poslední scéna mě pak stejně dostala. Omlouvám se za ten výraz, ale já myslím, že by se to spíš mělo jmenovat kurvy - distribuce by byla sice nejspíš těžší, ale název rozhodně trefnější. ()

stolista

Dávám 5*, abych zvedl zdejší hodnocení (akt.po mé * skočilo o bod na 80%! :-) ), ale hlavně, aby se o tuhle problematiku začalo zajímat víc lidí. Zajímat o šmejdy, zajímat o důchodce(oběti), zajímat o prevenci, zajímat o trestní zodpovědnosti...Styl natočení dokumentu chápu a nebudu se tu rozčilovat, že půlka byla natočená snad mobilem..taky aby ne.. Mazec.ŠMEJDI. ()

mArtinko5MB

Úžasné, ako chce človek zbohatnúť okrádaním dôchodcov. Paradox je to, že toto nie je najhoší spôsob okrádania. Áno, malo by to byť regulované zákonom. Na zamyslenie sú aj dôchodcovia, ktorí tam pravidelne chodia. 75% ()

J.Mayen

No na film jsem se vrhl s velkým očekáváním,ale výsledek rozpačitý, film jak už tu někdo psal dost útočí na city diváka, používá plačící důchodce (i mně jich bylo líto, některých),ale vzápětí když ten samý důchodce opět jede a podepíšu smlouvu na zboží za 35 tis, tak člověku škube v levačce a to vůbec néé vůči prodejci. Holt komu není rady...., jinak záběry strašné, konce vystříhané a dokonce u pana Jardy jsem měl pocit, že hádka paní Dymákové s prodejcem byla fiktivní, takový můj pocit. 1 bod za pana právníka Černého, který jako jediný, rozumný z celého dokumentu. ()

Hingis

Jistě, šlo by to natočil líp, forma není dokonalá, mohla tam toho být víc, něco se mohlo vynechat..ale to všechno předčí fakt, že na tuhle problematiku někdo upozornil. Celkově jsou u nás staří lidé dost opomíjená skupina obyvatel, ale je to obrovská skupina a bude jich čím dál tím víc..a nedala bych ruku do ohně za to, že budou chytřejší.. ()

mariquee

Šmejdi jsou ideální název pro tenhle film a je moc dobře, že konečně tento "fenomén" někdo zpracoval. I když by mohl být jako dokument natočen jinak a možná trochu lépe, má u mě pět hvězdiček za to, že otevřel diskusi o těchto zvrhlých praktikách, agresi a manipulaci. Doufám a věřím, že se tvůrcům podaří v této oblasti něco změnit. Držím palce! ()

darth_swan

Silné téma, na základě přípravy dokumentu navíc (jak i sám dokument v závěru vyzdvihuje) dost zmedializované. Nicméně zpracování jako takové pokulhává, vše stojí jenom na ukázce absolutního pohrdání morálkou a dobrými mravy ze strany "šmejdů". Pokud ale dokument alespoň někomu pomůže (otevře oči), tak jedině dobře, to bych bral jako hlavní přínos. // Co mě zaujalo: Záznam hovoru na záchranku. ()

Gortyna

To nebyl film o nebohých zneužívaných důchodcích. Pro mě to byl film o hamižných a primitivních lidech na straně jedné a šmejdech na straně druhé. Až na jeden záběr tam nebyli lidé dementní, ale zcela normální, kteří by tyhle akce navštěvovali, i kdyby jim bylo o dvacet míň. Ale výše psané nesouvisí s kvalitou filmu. Jestli dávám čtyři, pak je to za výběr námětu a odvahu, technicky by bylo výhrad dost. ()

Slaboproud

=D =D =D Tak mám pocit, že o pokřivenosti dnešní doby svědčí víc, že se za každou cenu chrání paní, která si opakovaně jede koupit předražené nesmysly na základě pozvánky na "výlet", kde je malým textem napsáno, že jde o předváděcí akci. ()

PF 2014

PF 2014