Šmejdi

• Slovensko Šmejdi

Manipulace, nátlak, ponižování, agrese. Skryté kamery zachytily drsné pozadí předváděcích akcí pro seniory. Co se opravdu děje na populárních zájezdech s obědem zdarma? Praktiky, ze kterých mrazí. Lži a promyšlená manipulace, jejímž jediným cílem je donutit bezbranné staré lidi k nákupu předraženého zboží. Senioři ze svých nuzných důchodů splácí horentní sumy za často nekvalitní produkty. Někteří z nich se dušují, že už na žádnou akci nikdy nepojedou, jiní to nevydrží a jedou znovu. Co je žene? Zvědavost? Samota? Nebo závislost? Autorky tohoto filmu rok v převleku navštěvovaly akce, kde se důchodcům vymývají mozky a kde mladí lidé nejsou vítáni.  Vedle autentických záběrů z předváděcích akcí a výpovědí poškozených seniorů přináší dokument i pohled psycholožky, právníka a dalších odborníků. Film tak poprvé komplexně mapuje tento nechvalný fenomén dnešní doby. (oficiální text distributora)

anthanik

Konečně se o těch hrůzách začíná veřejně mluvit. Sice bych si uměla představit expresivnější varování, ale důležité je už samo o sobě to, že tento dokument vůbec vznikl. Autorce jednoznačně palec nahoru a všem babičkám a dědečkům povinně pustit... ()

m.dodoss

Zmrdi zasraný dokopal bych je na jednu hromadu, že někomu není blbý se takhle chovat ke starým lidem, který zažili víc zkušeností, bolesti a dalších útrap. Tohle jsou normální hyeny dokument ve mě rozdmýchal takové emoce, že jsem ty nadávky křičel v kině snad se po té petici bude něco dít... ()

jossC

Nechápu,proč to někdo hodnotí jako film,nebo projekt...To není film...Ten smysl byl přece jasně daný.Ochránit a upozornit seniory před nátlakem firem,které terorizují naše babičky a dědečky...Vám by se neotvírala kudla v kapse,kdyby vaší babičce někdo takhle vyhrožoval????To si děláte prdel..Tři hvězdy????Fakt jste to viděli,nebo hodnotíte podle recenzí v novinách??Doufám,že to vaší babičku nepotká.... Pět hvězd za nápad...A děkuju za mojí babičku.. ()

Medinka

Film jsem viděla na festivalu Jeden svět. Tohle téma si sice opravdu zaslouží pozornost, ale tento film se pro plátno vůbec nehodí, ono i do televize je docela slabý. Je průhledný, zkratkovitý, začátečnický, prvoplánový....Autorka o něm sama říkala, že vznikl vlastně náhodně a ono je to na něm vidět. Prostě ucítila velké téma a chytla se ho, ale celou tu dobu je to nějaké prázdné, nepromyšlené, nesourodé. Sice vás dokáže naštvat, že se tohle děje, ale zároveň cítíte, že autorka vám hlavně hraje na city. Téma chválím, snahu o osvětu také, ale do kvalitního dokumentu tomu hodně chybí. Bohužel... ()

EasyGoingBoy

Dobrý počin, prostě užitečný dokument. Všechno mi ale kazí ten dojem, že autorka je takovej malej šmejd také.....tohle by mělo vidět v co nejdříve možné době co nejvíce těch lidí, kterých se to týká především - seniorů. Tím, že se autorka rozhodla to strčit nejdříve do kina má samozřejmě jediný důvod .... vytřískat z toho co nejvíce peněz a k tomu jí hloupost seniorů náramně pomohla. Kdyby jí šlo čistě o seniory, jak se tím tak všude kochá, tak jim to naservírovala do televize co nejdříve, aby tím alespoň ušetřila mnohé těžkých problémů. Takže si troufám tvrdit, že autorka se na hlouposti seniorů napakovala snad ještě více než Šmejdi. Jen použila mnohem (oproti šmejdům) líbeznější a rádoby ušlechtilejší metodu a prachy vytahuje především z lidí, kterých se problém přímo netýká, senioři jí posloužily jako ovce. Pokud by dokument dala do oběhu co nejdříve formou TV, rozhodně bych věřil, že jí jde opravdu o seniory a zasloužila by velké uznání, takto je pro mne jen dalším, ač mnohem propracovanějším a inteligentnějším šmejdem (možná o to nebezpečnějším). ()

radek.896

Dost jsem se na to těšil i když jsem věděl, o co jde s předvádění videa na stream.cz v pořadu Peklo na talíři od Romana Vaňka, který hodnotí v dokumentu ,,kvalitu'' hrnců. Ze začátku to vypadalo hodně slibně, bavilo mě to, ale občas jsem některým důchodcům nic nerozuměl, protože divně mluvili. Vstupy právníka byl dobrý nápad. Od poloviny se to furt opakovalo, děj už začínal nudit a já jsem i přemýšlel, že odejdu dříve. Nakonec jsem zůstal až do konce. Co dokument kazí jsou 3 hlavní důvody: 1) Furt opakuje to stejné, časem omrzí. 2) Délka, protože se to dalo smrsknout do 45 minut a divák by byl alespoň zbaven zbytečného opakování předváděcích akcí. 3) Místo většího rozebrání praktik dokument ukzuje brekot a utrpení důchodců, což výsledný dojem hodně kazí. Uvedené pokuty jsou fakt srandovní, protože na nejvyšší pokutu 1000000,- si firma Beck vidělá ani ne za měsíc. Předpokládám, že na jednom hrnci mají po odečtení nákladů čístý zisk alespoň 20000,-. Viděno v kině Mír v Opavě 16.5.2013, začátek 17:00, 6 diváků. Z 6 diváků šla polovina zdarma, protože měli důchodci nad 65 let vstup zdarma. ()

Gwater

Tak tohle bych do kina nedal ! Ne že by se mi to nelíbilo nebo nezaujalo, ale kolik důchodců vyrazí do kina typu Cinestar nebo jiného, aby za cenu nad 100 Kč shlédlo varování před vábením, kterému stejně podlehnou. Jasně, je to sprostota 1. řádu, ale šup s tím na obrazovku, do hlavního vysílacího času a náležitě zopakovat pro všechny. Dávám 4 hvězdy za odvahu a aktuálnost. ()

Audrina

kdyby k ničemu tento dokument nebyl,tak snad aspoň bude varovat...ale dokument je to výborný,mrazivýaž mi z něj místy bylo blbě...neuvěřitelné,jak se některé hyeny chovají k lidemke kterým bychom měli mít všichni úctu...k lidem,kteří nás vychovali a vštěpovali hodnoty,které tihle lidé naprosto destruují...lidé bděte a na podobné akce nejezdět!!!! ()

Loooba

Výborný dokument! Mám ve svém okolí člověka, který se tímto zkurveným byznysem živí. Nežije si finančně špatně, ale morálně je to spodina, které se nemůžu podívat ani do očí! Šmejdi, je mi z Vás zle!!!! ()

malisse

Fenomén! Velká poklona slečně Silvii Dymákové, věřím, že tento počin zabráním takovým věcem, které se v dokumentu objevují. Lidskost prodejců na úrovni kanibalů - hnus. Je nepochopitelné jak můžou být lidé nelidští. Vemte babičku a dědu do kina nebo jim kupte tento snímek a přehrejte, třeba i dvakrát. ŠMEJDI - dokument roku! ()

supec

Pekne ukázané kam až človek môže pre peniaze zájsť. Osobne neholdujem dokumentom, ale tento som si pozrel až do konca a určite som to neľutoval. Na jednej strane skvelý napád a odvaha poukázať na niečo takéto. Na opačnej veľmi zaujímavé spracovanie a viditeľný talent režisérky. ()

Sonia005

Ať dokumentární či nikoliv, rozhodně je tohle dílo, které začlo hýbat republikou a o to přeci jde. Rozhodně si myslím, že výborný nápad a provedení. A jestli to alespoň z poloviny splnilo účel, který k tomu paní Dymákovou vedl, tak klobouk dolů a hluboce smekám!!!! ()

Thomash

Mno... 3 hvězdy je asi až moc... Je to dokument o problému, kterej je široko daleko známej a důchodci tam stejně jezdí. Já kdyby na mně takhle někdo vyjel, tak mu dám přes držku. Doufám, že to alespoň policie začne řešit, v tom vidím jediný pozitivum dokumentu. Nebo se to bude pouštět v domovech důchodců, aby byli senioři varováni? Zajímalo by mně, proč to ještě někoho nenapadlo tam vlízt se skrytou kamerou, nebo se domluvit 6 "vnuků" těch babiček a pak tam ty hodné pány seřezat na jednu hromadu. ()

Koukam

Pět hvězd za myšlenku a nadšení. Filmařsky to sice na úplně plný počet není, ale toto je jiná liga. Jentak dál, víc takových dokumetů. ()

matkoslav1

Jen málo filmům se povede otevřít společenskou diskusi nad svým tématem, už jen to svědčí o bravurnosti. K samotnému zpracování nemám žádnou výtku - autorce se povedlo infiltrovat tam, kam noha mladého člověka nevkročila, navíc vše šikovně natočit a věru, že toho není málo. Psychologické rozbory vše jen dokreslují, jen co se týče právníka, tam mám trošku výhrady k tomu, že málokterý právník pak ve finále koná to, o čem je tak silně přesvědčen. Každopádně vynikající dílo, český dokumentarismus ještě žije. ()

Von Kempelen

Je nutno říct, že největší zásluha Šmejdů je v tom, že se o problému začalo otevřeně mluvit v médiích. Jinak mi jako dokument nepřijdou zrovna zdařilí, větší vypovídající hodnotu má spousta reportáží z Černých ovcí. Autorka se sice snaží nezasahovat do dění a všechno sledovat pokud možno objektivně, ale zároveň je dokument emocionálně zabarvenej, což působí trochu rozporuplně. Uvítal bych klidně kratší pokračování, ve kterým by bylo jasně řečeno, proč na takový nesmysly vůbec nejezdit a kde by se uvedly alespoň základní možnosti obrany a ochrany spotřebitele. Anebo klidně delší pokračování, kde by byly zvěřejněný ksichty všech těch šmejdů, aby před nima mohl slušnej člověk hodit slinu na chodník. ()

PF 2014

PF 2014