Šmejdi

• Slovensko Šmejdi

Manipulace, nátlak, ponižování, agrese. Skryté kamery zachytily drsné pozadí předváděcích akcí pro seniory. Co se opravdu děje na populárních zájezdech s obědem zdarma? Praktiky, ze kterých mrazí. Lži a promyšlená manipulace, jejímž jediným cílem je donutit bezbranné staré lidi k nákupu předraženého zboží. Senioři ze svých nuzných důchodů splácí horentní sumy za často nekvalitní produkty. Někteří z nich se dušují, že už na žádnou akci nikdy nepojedou, jiní to nevydrží a jedou znovu. Co je žene? Zvědavost? Samota? Nebo závislost? Autorky tohoto filmu rok v převleku navštěvovaly akce, kde se důchodcům vymývají mozky a kde mladí lidé nejsou vítáni.  Vedle autentických záběrů z předváděcích akcí a výpovědí poškozených seniorů přináší dokument i pohled psycholožky, právníka a dalších odborníků. Film tak poprvé komplexně mapuje tento nechvalný fenomén dnešní doby. (oficiální text distributora)

sobol1

je to sila ale proč jsou ti důchodci tak bl..,.....,....???mají psychickou závislost na posraných zájezdech kde je jen oškubou. a ty prodávající bych mlátil hlava nehlava!!!!!!! ale jinak poučný dokument jak to u nás v CR funguje ()

Hanzell

Dokument, který vaše morálně nezkažené já (pokud nějaké máte) donutí vyblít vnitřnosti a nevěřícně koukat na to, co se na výletech pro štangli salámu opravdu děje. Věděl jsem o těchto akcích, ale netušil, jakou formou jsou vedeny. Nátlak, doslova psychický teror, donucování a v neposlední řadě i fyzické ubližování s jediným cílem, vytáhnout z těch senilních dědků a stařenek co jim na šekové knížce ještě zbylo. Byť nejsem tak jednostranně zaslepený a je jasné, že z velké části si za to ti lidé můžou sami (bylo to v dokumentu jasně vidět), tak jsem i přes to praktikami všech těch BazmEKRů zhnusen v nejčistším smyslu toho slova. Lejdy Dymáková kousla do hodně zkaženého jablka a já jí za to tleskám... ()

kalimero25

Náš právní systém je dokonale nastaven právě pro zloděje a okrádače tohoto typu a je smutné, jak je zneužíván právě na starých a bezmocných lidech. Hold zloději a okrádači se měli u nás vždycky nejlépe... ()

frannyberry

Zajímavý snímek mapující smutný fenomén. Chvílemi mi bylo špatně, zejména, když prodejci nechtěli jinou účastnici pustit ke kolabujícímu muži, a kladu si otázku, kdo jsou ti prodejci?, kdo na to má žaludek?. Když jeden z prezentujících nadával režisérce a shazoval ji stylem "kolik ti je holčičko? 25 a co jsi v životě dokázala a jak se to chováš?", asi bych byla v šoku, a to nejsem důvěřivý senior. Samozřejmě jsem s úžasem zírala, jak je možné, že to ti lidé podstupují opakovaně, stále jezdí na další a další akce a odevzdávají občanky úplně cizím lidem. Osobně žádné oběti neznám, moji prarodiče jsou snad rozumní a při smyslech, ale chápu, že představa laciného výletu s dárky je lákavá. Nechápu, že však tento nátlak lidé snášejí znovu a znovu (dobrovolně, či snad ze závislosti?). Nelíbí se mi názory lidí, kteří se posmívají "blbce z Horní Dolní", že si za to může sama, a vykřikují něco o zbavení svéprávnosti. Slabší je nutné chránit a kdoví, kdo z vás (nás) bude v 79 letech absolutně mentálně čilý. ()

Amberjack

Někteří lidé jsou vlci, jiní ovce... Je mi hlavně na blití z těch blbejch, starejch retardů. Jako fakt: IQ pod 90 a věk nad 60? Vyvést za město do divočiny a nechat napospas živlům. Svět by se stal zářivějším místem, nepříznivá demografická křivka by se taky trochu narovnala a KSČM by mělo v každých volbách kolem 5% a víc ani ťuk. ()

janine10

Jako "výchovný" apel ano, jako dokument ne. Autorce velké plus za otevření a zmedializování velkého společenského problému. " Dokument" se snaží vydírat diváka i tam, kde to vůbec není nutné. Jedinec se selským rozumem ví, že se děje něco špatného, není potřeba dělat sáhodlouhé záběry do tváře seniorů, pouštět k tomu vážnou dramatickou hudbu apod. Na druhou stranu-kterému dílu se podaří rozpoutat celospolečenskou diskuzi s následkem změny zákona? ()

buryman

Dokument?Očem o nenažranosti lidí kteří cití možnost 1.dostat kilo cukru zdarma 2.koupit něco ve slevě a pak se stím chlubit.Nepříjde mi že šmejdi vydělávaji na slabosti starych či jak se říka hloupých a duvěřivích( vždy platilo staři zkušený životem )přece to že je někdo starej neznamená že je blbej.Dokument ukazuje jen jednu stránku mince.Autorka sama navadí nebohé duchodce k tomu co chce sama slyšet.Kdyz dokument tak z obou stran.Jen vychcan muže jit na předváděčku a čekat že za 20kc dostane jidlo dárek a vylet na zámek.Já v tom vidím jasny souboj šmejdi zaplatí sál,jidlo,dárky,zboží,dopravu,výlet a chtěji aby jim to někdo zaplatil i s výdělkem no a duchodce chce vše zadačko a bez nakupu odjed s plnou taškou.Takže koho mám litovat.Mně taky nikdo nelituje když si na benzině koupim balenou vodu za 30kč(v nakupce 2,50kc) šmejdy spiš vidim v obchodě kde mi prodaj šunku z kuže a né masa!! ()

RADX1

Obsahově unikátní a jsem rád, že se toho někdo chopil. Bohužel samotné dokumentární zpracování už mě tak neuchvátilo. Alternativu tu nemáme, takže i tak doporučuji všema deseti tento snímek shlédnout. Možná si jen obecně dovolím k tématu... je to smutné takto vydělávat na slabých a starých lidech. Snad se již brzy najde v legislativě něco vhodnějšího s tvrdší sazbou pro tyto šmejdy. A nemusí jít jen o ožebračování důchodců. I průměrného občana může zblbnout vysoce inteligentní nebo naštudovaný podvodník. Rozdíl je ale v tom, že naši starší spoluobčané v mnoha případech nemají tolik síly se bránit. Proto jsou to šmejdi na druhou. ()

Dexies

Když opustím toto emocionální téma, tak jako dokument je to spíše propadák ... neobjektivní, ukazuje jen jednu stránku problému a nic neřeší ... poukazuje jen na to co tu je mezi námi už dlouhá léta ... paní režisérka se potřebovala zviditelnit a to se povedlo ... zahrála na velmi citlivou strunu ... tím ovšem neobhajuju šmejdy!!! ... jen jsem napsal názor na provedení projektu jako takového ... viděno dvakrát a dvakrát hodnotím, že to není dokument!!! ... ()

Paradax

Snímek má bezpochyby silné poselství a upozorňuje na velký nešvar dnešní doby, ale kvalita je strašná, především po obrazové stránce. Film by klidně mohl být rozhlasovým pořadem a de facto nic by se nezměnilo. ()

Videozuma

**** za lidskej postoj autorky, i kdyz bylo možny todle potocit nějak rafinovanejc, jenze zadnej rafinovaj kluk se toho nechytl.. ()

Paolo123

Nejhorší je, že šmejdi jedou dál. Jen se přebarvili. Mé příbuzné, klientce domova seniorů, vnutili v jisté pražské prodejně zdravotních potřeb pantofle za bratru lidovou cenu 2200,-. Výsledek ? Nosit je nemůže, bohužel je poškodila, než jsme jakkoli stačili zasáhnout, a zbyly jí jen oči pro pláč. Prodejna a bohužel i doprovázející pečovatelka ( s ní jsme však ještě neskončili...) jsou vysmátý a v poho. Paní to chtěla, tak co...Jako že ji přemlouvali ? Ale jděte, k tomu se vám nikdo nepřizná.... Prostě jde o to, abyste co nejvíc na hraně zákona využili krajní nouze a slabosti dotyčné (ho) a namastili si kapsu.Šéf platí za výsledky, ne za charitu! A sociální ? Budˇ chtěla mít klid, nebo v tom jede s nimi.... Nikoli jen samota, ale slabost a její zneužívání na druhé straně dělá a bohužel bude stále dělat film S.Dymákové děsivě aktuální i za padesát let! ()

Fidgi_Vole

Působí to víc snahou vzbudit sentiment, než objektivně poukazovat na problém. Nemyslím si, že je to něco, co by měl dokument dělat. Navíc když je někdo tak blbej, že tam jezdí opakovaně, dobře mu tak. Na druhou stranu je dobře, že na tohle někdo upozornil. ()

PF 2014

PF 2014