Šmejdi

• Slovensko Šmejdi

Manipulace, nátlak, ponižování, agrese. Skryté kamery zachytily drsné pozadí předváděcích akcí pro seniory. Co se opravdu děje na populárních zájezdech s obědem zdarma? Praktiky, ze kterých mrazí. Lži a promyšlená manipulace, jejímž jediným cílem je donutit bezbranné staré lidi k nákupu předraženého zboží. Senioři ze svých nuzných důchodů splácí horentní sumy za často nekvalitní produkty. Někteří z nich se dušují, že už na žádnou akci nikdy nepojedou, jiní to nevydrží a jedou znovu. Co je žene? Zvědavost? Samota? Nebo závislost? Autorky tohoto filmu rok v převleku navštěvovaly akce, kde se důchodcům vymývají mozky a kde mladí lidé nejsou vítáni.  Vedle autentických záběrů z předváděcích akcí a výpovědí poškozených seniorů přináší dokument i pohled psycholožky, právníka a dalších odborníků. Film tak poprvé komplexně mapuje tento nechvalný fenomén dnešní doby. (oficiální text distributora)

trx2010 odpad!

Velmi amatérsky a bulvárně zpracovaný snímek, který prvoplánově cílí na emoce diváka a na propagaci kariéry paní "režisérky". Mozek netřeba zapojovat, vše vám naservíruje pomocí komentáře Ondřeje Vetchého až pod nos, se stejnou samozřejmostí jako „prodejci“ servírují své „výrobky“. V kostce jde o to jak mezi sebou betlují chamtiví důchodci bez špetky osobní odpovědnosti kterým se zde říká oběti a podvodníci bez zábran a morálky kteří se nazývají prodejci. Dokument nepřináší nic nového, toto téma se řešilo již stokrát a podobný byznys tu funguje minimálně 20 let. To co nakonec nejvíce šokuje je extrémně špatná kvalita skryté kamery a vzhledem k situaci nesnesitelná hudba, která má za úkol vydřít z nás i tu poslední slzu. Ve finále z toho bohužel vznikne mnoho povyku bez konkrétních obrysů. Paní režisérka je prý neohrožený bojovník za práva starších. Ptám se tedy, jestli se neohroženost projevuje rozmlžením obličejů prodejců a vypípáním jména firmy BECK? Podle mě nikoliv. Paní režisérka riskovala asi tolik, jako když se jdu já vysrat po extra silném kari. A my se najednou tváříme jak tento "dokument" všechno změnil k lepšímu. Nestalo se však naprosto nic. Kromě pár výkřiků v diskuzích jak byste prodejcům rozkopali držku totiž všechno jede ve starých kolejích. Firmy si dále provozují svůj špinavý byznys, ale nejen ten. Vesele si po republice vytváří síť solárií, fitness center, dětských mega kouktů… A i když jejich zákazníky v těchto odvětvích nejsou důchodci, tak mají i přesto že je tu všichni odsuzujete plno. Pevně doufám, že kampaň kolem filmu nepovede k omezování osobních svobod a vytváření nových zákazů. Úřady mají totiž již dnes dost pák na to podobné prodejce postihovat. Proč tak nečiní je věc druhá. Pokud si někdo myslí, že nějaký zákaz věc vyřeší, tak se nepoučil z historie. Snímek by byl vhodný jako amatérská reportáž do pořadu typu 168 hodin, na vlastní oči atd. do kina však nikoliv, dal by se použít i jako levičácká agitka s průbojnými hesly typu: tohle není demokracie a tohle je ten pravý kapitalismus. Závěr snímku, který praví, že důchodci na předváděcí akce opakovaně jezdí proto, že jsou sami a tak si rádi vyplní odpoledne trochou řvaní, ponižování a vyhozením pár desítek tisíc je už za hranicí vkusu. Je však zcela racionální. I já když se cítím sám, dám výrostkům pár tisícovek, aby mi podrážkou poupravili vizáž a samota je rázem pryč. Český lev za nejlepší dokument jen ukazuje na mizivou kvalitu akademiků, nebo jejich snadnou ovlivnitelnost bulvárem. ()

FatimaO

Dávám 4* ne proto,že by se mi to líbilo, spíš naopak. Ale jinak velmi potřebný a užitečný film. Z kina jsem ovšem odcházela úplně k.o. ()

Chuckiecz

Dokumenty normálně nehodnotím, jde to pro mne těžko. Tenhle dokument si však na nic nehraje a jeho přínos je veliký. Hodnotím tedy hlavně informační stránku. ()

Big Daddy

Přesně takto nějak musela být tato problematika natočena, aby to mělo význam. Bez růžových brýlí se snahou otevřít lidem oči, vzbudit soucit s obětmi a touhu rozbít "prodejcům" hubu. Věc se zřejmě v celku podařila, protožeo dokumentu se mluví a mnoho lidí jeho název zná. Slovo "Šmejdi" tak získává konkretnější význam. Likvidaci tohoto způsobu podnikání ovšem samozřejmě bohužel dokument nezpůsobí. ()

nadrin

Šmejdi- to je samozřejmě příliš slabé pojmenování tohoto lidského odpadu. 5 hvězd pro Silvii už jen za odvahu, se kterou k projektu přistoupila. Ve mně se silně obracel žaludek a nevím, jestli bylo horší sledovat ty tupé (velice se omlouvám všem starým lidem) seniory, kteří na takové akce dobrovolně jezdí, ač vědí, co se bude dít a naivně si myslí, že snad dokážou prodejce oblafnout a odolat nátlaku, nebo ty, s odpuštěním grázly, kteří zneužívají zdravotního a psychického stavu nejslabší skupiny (nejslabší vzhledem k tomu, že malé děti zatím aspoň nemají právo se k čemukoliv upsat). Pro mě další ukázka naprosté ignorance "státu", který by měl takovéto skupiny obyvatelstva příslušnou legislativou naopak chránit. (Další selhání, tentokrát v ochraně dětí, je obsaženo i obnaženo v novém dokumentu Ivo Bystřičana - Mých posledních 150 000 cigaret.) Nicméně tento dokument, u kterého nechci hodnotit uměleckou stránku, zcela splnil svůj účel, a to je podle mě na něm to nejcennější. ()

kojot.name

Tento film by měli povinně shlédnout členové a příznivci stran hlásajících "evangelium" Neviditelné ruky trhu a Kapitalismu bez přívlastků... ()

Gyl

Neskutečný. V závěru zazněla informace, že Rada seniorů České republiky řeší důležité otázky, týkající se seniorů. Za dobu svého působení neřešili předváděcí akce ani jednou. Velice užitečná organizace :-( Jinak těm šmejdům bych zpřerážel nohy olověnou trubkou. To fakt není možný, čím se lidi dokáží "živit". ()

Nýdnol

Dokument poukazující na hyenismus českého buzynesu, který se snaží oškubat chudáčka seniora. Bohužel se nemůžu ale zbavit pocitu, že si za to většina dědečků a babiček může sama. Na jedné straně nám dokument nastiňuje drsné postupy prodejců, na druhé zhrzené důchodce, kteří se dušují, že už znovu na žádnou akci nepojedou, ale stejně vesele razí znovu. Nikdo se tu moc nepídí po tom, co je k tomu žene a ukazuje je jako bezbrané stádo mířící na porážku. Vy jste to koupila? Proč jste to kupovala? Kapitalismus zkrátka udělal s lidmi to, co udělal a tak vidina peněz je zřejmá na obou stranách. Co na to justice? Hovno! Ta má totiž svůj cíl stanovený úplně stejně. Tak jako tak, jsem ale rád, že tento dokument vznikl. Jen víc takových a možná to lidem jednou konečně i dojde. ()

Awer

Tuhle klasiku jsem zhlédl paradoxně až po zmíňce zaslechnuté v souvislosti ve V síti, což jsou indeed takoví Šmejdi 2.0 (nabízelo by se: Predátoři; o třetím díle radši nechci přemýšlet). Filmařsky je to lehce slabší, chvílemi spíš televizní než cinematické. Ale přesně: důležité bylo pojmenovat to celospolečenské téma a jako aktivistický počin je to brilantní. Stejně jako u té Sítě je nejdůležitější ten podtext, který v dokumentu asi logicky zaznívá jen okrajově, ale fakt by se neměl přehlížet. Problém nejsou ty samotné hrůzy, co se děly a v určité míře a podobě pořád dějí. Problém je, co způsobuje, že někteří "slušní" lidi tohle dělají a dál klidně spí, a především, že tu máme rostoucí množství zapomenutých lidí v neproduktivním věku, kteří můžou stokrát chtít nejezdit, nicméně vlivem svojí oslabené pozice (především samoty) prostě jedou pokaždé znova. Ačkoli v dokumentu je to opačně, velkými písmeny by tam patřilo to "Nechci být sám/sama, a proto jezdím" a ne "Nejezděte tam!" Pro řadu těch lidí je bohužel 50 000 za to, že nejsou jeden den sami a zůstávají členy komunity, objektivně dobrý obchod. ()

Feacher

Jestli je to celé pravda, a že nemám jediný důvod tomu nevěřit, tak je to strašný... Bohužel to tak asi chodí... z filmařského hlediska jsem žádný problém neobjevil a líbilo se mi to... 5* ()

nightowl

Kdyz se odprostim od toho, ze film je velmi zasluzny a tahle osveta muze zmenit mnohe, tak samotny dokument tak kvalitni nebyl. Tesil sem se, ze tam budou jeste vice vykresleny praktiky prodavacu/smejdu, jejich manipulace a psychicky natlak, ktery se vetsinou deje, kdyz je clovek s prodavajicim/smejdem osamocen. Bohuzel to tam bylo zobrazeno v malem mnozstvim. Videno 8/3, festival Jeden Svet, v Lucerne, ktera byla temer vyprodana. ()

Karel321

U tohoto filmu nejde o děj ani o umělecké ambice. Jde především o zachycení fenoménu, který se v našich městech každý den odehrává a o kterém spousta z nás mladších nemá ani tušení. Dávám pět hvězdiček za odvahu a snahu s tímto zlem něco udělat. ()

JohnnyV

...šmejdi! Je mi těch "vymývaných" důchodců strašně líto, ale bohužel jsou nenapravitelní a můžou si za to sami. Ale na druhou stranu, praktiky, které provádějí "prodejci" jsou opravdu na jednu velkou přes držku. ()

P/\/EL

na tohlecto se celkem těším, je smutné, že o těchto nekalostech se ví již dlouho, na internetu se píše o těhto praktikách již několik let, teprve se nyní se snad začíná něco opravdu dít - Šmejdi tak mohou být nejpřínosnějším dokumentem poslední doby....teleshoppingovej aušus, podomní prodej, všelijaký falešný výhry, co choděj důchodcům poštou, je toho spousta (a je to zřejmě docela propojené), ale teda jako předváděčky nemaj konkurenci..i moje vlastní babička s dědou na pár takovejch akcích byli, děda je velmi pragmatický a opatrný, nj, jenže vejlet, jídro zdarma, pitomej dárek, před 2ma lety měl děda na jedné s prodejci konflikt, no a babička nějaký ty předražený hrnce již dříve sama koupila, prý, aby pro dědu vařila zdravěji, prostě typická česká důchodkyně, na malej důchod, poměry, vládu furt nadávaj, ale utrácet za blbosti jí nevadí, furt nějaký katalogy, furt doufá, že koněčně něco vyhraje, nevymluvíte jí to, důchodci neumí s internetem, ví houby o eshopech a možnosti si vybrat, porovnávat, to jsou ti jedni, co to koupí, protože skočí na to, že to je fakt dobrý (těch se obávám bude asi nejvíc...ehm..), pak jsou další, který podlehnou nátlaku.........PS: docela by mě zajmalo jak je to s těma našima provařenejma celebritama, na webu firmy beck je dlouhej list, těch co na jejich společenskejch akcích vystupujou, na předváděčkách asi přímo ne, ale jako zajmalo by mě, co voni na to, zatim žádná nevyjádřila lítost, že pracuje pro tak nemorální společnost....no a doporučil bych si najít i to srovnání jejich produktů, mnohé identické (bez značky Beck) se dají normálně koupit i 10x levněji.....musíme doufat, že tahle firma již brzy skončí....a další jí budou následovat..zatim prej pokutu 5 mega nezacálovala a dokonce se přejmenovala.....důchodců je mi líto, na moudrost stáří nevěřím, lidem neubývají pouze fyzické síly, ale i mentální... http://www.beckinternational.cz/zabava.php jo, článků je spousta, jsem zvědavej, jak moc je dokument drsnej, tohle tam třeba ale neni, naštěstí to zachyceno bylo.. http://tn.nova.cz/zpravy/cernakronika/aby-koupil-hrnce-za-tisice-tak-seniora-opili-kdyz-zkolaboval-nepustili-k-nemu-zachranku.html ()

PF 2014

PF 2014