Sci-fi vizionáři (TV seriál)

Prophets of Science Fiction

Dokumentární / Životopisný

USA, 2011, 8x45 min

Thomas Quinn

Americké dokumenty odporúčam pozerať s nadhľadom, lebo nikdy neviete, kedy informácie skrášľujú, skresľujú a deformujú na úkor zaujímavosti a pútavosti. Predovšetkým ich súkromné životy a vnútornú psychológiu osobnosti stupňovali do niekedy ťažko uveriteľných informácií. Okrem toho, za 45 minút tu odoznie viac spoilerov ako na priemernej diskusii na CSFD.(16.7.2013)

Ridley Scott uvádí seriál s touhou představit největší vizionáře budující po mnoho desetiletí obraz sci-fi a to především (snad s výjimkou Lucase) pomocí literární tvorby. Seriál není vůbec špatný svým záměrem, provedení odpovídá problémům velice subjektivního pohledu na jednotlivé osobnosti a jasně vymezenému času 45 minut na každou z nich. To pochopitelně nestačí, protože Dick nebo Clark prostě nejsou tak jednodušší autoři, aby se o nich nedalo mluvit dlouhé hodiny. Tvůrci proto jdou cestou, že u autorů vyberou několik (2-3) děl a ty dále rozvíjí včetně spoilerů a přesahu do reálného života (např. u Hvězdné pěchoty jsou v knize vyobrazeny exoskelety pro vojáky, ve filmu nejsou, ale tvůrci ukazují jejich aplikaci v armádě nebo u ochrnutých lidí).(14.12.2014)

Viděl jsem jen P.K.Dicka a H.G.Wellse a v pohodě.(9.11.2015)

Celkem obyčejný televizní dokument popularizující už tak dobře známá díla scifi spisovatelů jako jsou A.C. Clarke, H. Wells, J. Verne nebo Isaac Asimov. Jednu hvězdičku přidávám za to, že tématicky je takových seriálů jako šafránu. Dokument tak může dobře posloužit jako vstupní brána pro další "samostudium" toho, jak se dokáže lidská představivost s předvídatelností měnit v realitu. Pokud jste fanoušci scifi, asi by vám to nemělo uniknout.(18.6.2016)

pro mě je to hodně moc dobrej seriál. taky se počítám mezi futurology a tady je nám představeno pár mistrů tohoto oboru. kdysi dávno jsem měl tendence sám psát, ale před lety mi došlo, že všechny myšlenky se už jenom recyklují. tento dokument přibližuje osm spisovatelů, kteří psali dost možná ty originální nápady.(19.7.2015)