Velká válka: 1914-1918 (TV film)

• Francie

14-18, le bruit et la fureur

14-18 Noise and Fury

Dokumentární / Historický / Válečný

Francie / Belgie, 2008, 100 min

Marc Tomasi

Fabrice Coat

Ano, spousta pamětníků obou válek tvrdila, že první světová válka byla mnohem horší, než druhá, protože tehdy poprvé lidstvo opravdu zešílelo. Došlo k průmyslové revoluci války, povinné vojenské službě celé generace, obětování milionových vojsk, psychologické válce, nasazení válečných metod a prostředků, militarizaci celé společnosti, šílenství, které přeoralo celou Evropu a částečně svět. Vzniklo letectvo, tankové vojsko, motorizace jako taková, chemické zbraně... Pamatujíce si tu ztrátu zábran, které v do té doby lokálních válkách byly, mocnosti v druhé světové válce přeci jen trochu brzdily a snažily se o válku aspoň podle nějakých pravidel, na která v první nedbaly. Řada lidí také tvrdí, že světová válka byla jen jedna, 1914 - 1945, protože "mír" roku 1918 a poválečné urovnání bylo tak špatné, že pokračování bylo nevyhnutelné. /// Výborně vymyšlený příběh, který spojil dobové záběry, silné zejména tím, jak ukazovaly normální lidi (kolorování pomohlo přirozenému dojmu), kteří byli touto hrůzou pohlceni...(21.7.2014)

Vměstnat obrovské množství historických událostí od válečné předehry přes první velké ofenzívy, krvavá jatka zákopových pozičních bojů, deziluzi řadových vojáků, přes příležitostné návštěvy italského a ruského frontu, až po mírová jednání a poválečný vývoj do jediného celovečerního filmu znamená dokonale zvládnout umění zkratky, ale především mít schopnost vystihnout to nejdůležitější a nejcharakterističtější. Velká válka to prostřednictvím osobní zpovědi jednoho řadového francouzského vojáka, který u toho byl od začátku až do konce, zvládá až překvapivě dobře. Snímek založený na archivních záběrech je promyšlený, přehledný a přitom působivý, s jasným protiválečným poselstvím. Snad jen malá připomínka - jakkoliv se snaží film působit nestranně, příběh vyprávěný z druhé strany země nikoho by vypadal jinak. A podobně odlišné by bylo i líčení peripetií vojáka na ruské frontě. Celkový dojem: 90 %.(10.9.2014)

Jeden z nejlepších, né-li nejlepší dokument o první světové válce, který jsem zatím viděl. Je vyprávěn jedním francouzkým vojákem, který prožil celou válku na frontě. Vypráví nám své zážitky z té doby a jak vnímal celé tohle období nejen on, ale i ostatní muži na frontě. .. Povedený snímek, který nám dává informace z každého roku války od člověka co celý tento konflikt prožil. .... HODNOCENÍ: 95% (5*)(27.7.2014)

Řekl bych, že jde o takové dokumentární vyprávění o tom, jak vojáci v zákopech vnímali celou válku, což je svým pojetím dost neobvyklé. Pokud o první světové válce znáte nějaká fakta, pomůže Vám tento dokument dokreslit tu druhou, zásadní část války - totiž samotné vojáky, kteří proti sobě stáli hlavně proto, že se narodili v jiné zemi než že by se nenáviděli. Předpokládám, že za jiných okolností by spolu šli třeba na pivo. Překvapilo mě místy až amatérské vedení války. A o tom, že tato válka byla hrůza, netřeba ani psát. Velmi zajímavý počin.(26.7.2014)

Opäť zväčša západný front a opäť nerozobrané všetko, dokonca tu išlo skôr o vyrozprávanie diania z pohľadu akoby jednej osoby prechádzajúcej celou vojnou počas jedného celovečerného filmu, ktorý spojil v podstate akoby viac dielov z rôznych seriálov. Nie veľmi som z toho šťastný, no bolo to silne pacifistické podľa mňa a v rýchlosti na vysvetlenie tých nezmyslov dobré.(23.1.2015)