poster

Velká válka: 1914-1918 (TV film)

 • Francie

  14-18, le bruit et la fureur

 • USA

  14-18 Noise and Fury

Dokumentární / Historický / Válečný

Francie / Belgie, 2008, 100 min

Hudba:

Marc Tomasi

Producenti:

Fabrice Coat
(další profese)
 • zelvopyr
  *****

  Ano, spousta pamětníků obou válek tvrdila, že první světová válka byla mnohem horší, než druhá, protože tehdy poprvé lidstvo opravdu zešílelo. Došlo k průmyslové revoluci války, povinné vojenské službě celé generace, obětování milionových vojsk, psychologické válce, nasazení válečných metod a prostředků, militarizaci celé společnosti, šílenství, které přeoralo celou Evropu a částečně svět. Vzniklo letectvo, tankové vojsko, motorizace jako taková, chemické zbraně... Pamatujíce si tu ztrátu zábran, které v do té doby lokálních válkách byly, mocnosti v druhé světové válce přeci jen trochu brzdily a snažily se o válku aspoň podle nějakých pravidel, na která v první nedbaly. Řada lidí také tvrdí, že světová válka byla jen jedna, 1914 - 1945, protože "mír" roku 1918 a poválečné urovnání bylo tak špatné, že pokračování bylo nevyhnutelné. /// Výborně vymyšlený příběh, který spojil dobové záběry, silné zejména tím, jak ukazovaly normální lidi (kolorování pomohlo přirozenému dojmu), kteří byli touto hrůzou pohlceni...(21.7.2014)

 • gudaulin
  *****

  Vměstnat obrovské množství historických událostí od válečné předehry přes první velké ofenzívy, krvavá jatka zákopových pozičních bojů, deziluzi řadových vojáků, přes příležitostné návštěvy italského a ruského frontu, až po mírová jednání a poválečný vývoj do jediného celovečerního filmu znamená dokonale zvládnout umění zkratky, ale především mít schopnost vystihnout to nejdůležitější a nejcharakterističtější. Velká válka to prostřednictvím osobní zpovědi jednoho řadového francouzského vojáka, který u toho byl od začátku až do konce, zvládá až překvapivě dobře. Snímek založený na archivních záběrech je promyšlený, přehledný a přitom působivý, s jasným protiválečným poselstvím. Snad jen malá připomínka - jakkoliv se snaží film působit nestranně, příběh vyprávěný z druhé strany země nikoho by vypadal jinak. A podobně odlišné by bylo i líčení peripetií vojáka na ruské frontě. Celkový dojem: 90 %.(10.9.2014)

 • Wiikii
  *****

  Jeden z nejlepších, né-li nejlepší dokument o první světové válce, který jsem zatím viděl. Je vyprávěn jedním francouzkým vojákem, který prožil celou válku na frontě. Vypráví nám své zážitky z té doby a jak vnímal celé tohle období nejen on, ale i ostatní muži na frontě. .. Povedený snímek, který nám dává informace z každého roku války od člověka co celý tento konflikt prožil. .... HODNOCENÍ: 95% (5*)(27.7.2014)

 • borsalino
  ****

  Řekl bych, že jde o takové dokumentární vyprávění o tom, jak vojáci v zákopech vnímali celou válku, což je svým pojetím dost neobvyklé. Pokud o první světové válce znáte nějaká fakta, pomůže Vám tento dokument dokreslit tu druhou, zásadní část války - totiž samotné vojáky, kteří proti sobě stáli hlavně proto, že se narodili v jiné zemi než že by se nenáviděli. Předpokládám, že za jiných okolností by spolu šli třeba na pivo. Překvapilo mě místy až amatérské vedení války. A o tom, že tato válka byla hrůza, netřeba ani psát. Velmi zajímavý počin.(26.7.2014)

 • Marek1991
  ****

  Opäť zväčša západný front a opäť nerozobrané všetko, dokonca tu išlo skôr o vyrozprávanie diania z pohľadu akoby jednej osoby prechádzajúcej celou vojnou počas jedného celovečerného filmu, ktorý spojil v podstate akoby viac dielov z rôznych seriálov. Nie veľmi som z toho šťastný, no bolo to silne pacifistické podľa mňa a v rýchlosti na vysvetlenie tých nezmyslov dobré.(23.1.2015)