Reklama

Reklama

Dobrodruzi

  • Francie Les Aventuriers (více)
Trailer

Obsahy(1)

Pilot bez licence Manu (Alain Delon), závodník bez závodního vozu Roland (Lino Ventura) a sochařka se špatnými kritikami ve všech novinách Laetitia (Joanna Shimkus) jsou nejlepší přátelé potlučení nepřátelskými ranami osudu. Shodou okolností se dozvědí, že v Kongu havarovalo do moře osobní letadlo s belgickým obchodníkem, který převážel celý svůj majetek v hodnotě 500 mio franků. A tak se vypraví poklad získat. Nejsou ale sami... (monolog)

(více)

Videa (2)

Trailer

Recenze (179)

vesper001 

všechny recenze uživatele

10/10. Dobrodruhy považuji za jeden z nejkrásnějších příběhů o přátelství a za jeden z nejlepších filmů vůbec. Příběh sám o sobě nepůsobí nijak převratným dojmem, ani neřeší žádný palčivý společenský problém. Hlavní postavy jsou obyčejní lidé, kterým se v životě moc nedaří. Všichni ale mají své sny a snaží se v životě udělat něco velkého a zároveň se tím vymanit ze všednosti svých existencí. Navzájem se při tom podporují, pomáhají si a drží jeden druhého až do konce. „Kdybyste byl pilot, neměl byste někdy chuť proletět letadlem Vítězný oblouk?“ (…) „A kdybyste byl automechanik, pokoušel byste se o převrat v automobilovém průmyslu?“ „To asi ne. Proč bych to dělal?“ „No jistě – právě!“ (více zde) ()

Enšpígl 

všechny recenze uživatele

Jedna z nejkrásnějších oslav chlapáctví co jsem kdy viděl. Ještě štěstí, že Joanna Shimkus byla vlastně úžasná holka, protože jinak nevím, nevím, zda by se ze mě nestal teplejší chlapeček. Mít totiž na plátně dva chlapy, snílky se srdcem na pravým místě, navíc když ti chlapi jsou Alain Delon a Lino Ventura, tak se jim opravdu jenom velmi těžce odolává. Hrozně se mě líbilo jak Joanna tancuje s nějakým blbečkem a v hlavě pořád myslím na Delona - letce, co chtěl podletět vítězný oblouk v Paříži a Venturu, který snil, že jako automechanik vymyslí převratný objev v automobilovém průmyslu a během tance se zeptá toho blbečka, co si myslí o člověku, který chtěl podletět vítězný oblouk a on odpoví, že to je asi blázen a pak se zeptá co si myslí o obyčejném automechanikovi, který sní, že způsobí svým vynálezem převrat v automobilovém průmyslu a on odpoví, že takovej člověk je jak malej kluk, ale on, že už je dospělej. Joanna se tak zklamaně koukne a od toho blbečka odejde s dovětkem "No právě". Tak za to bych jí dal nejraději pusu. Je jen škoda, že takovýhle filmy se dneska nejen netočí, ale vlastně ani nevysílaj, velká škoda, protože moje srdce má pro nenapravitelný snílky, pravý chlapy a správný holky vždycky dost místa. ()

Reklama

Anderton 

všechny recenze uživatele

Dejovo sú dobrodruhovia klasický dobrodružný štandard. Ten sa síce od istého momentu zlomí a film dostane temnejšie tóny, príbeh je ale stále iba pozadím oslavy skutočného priateľstva. Film tak viac poteší v jednotlivostiach, ako v celku. Paradoxne ma dostala najviac scéna, kde Ventura s Deloinom neúčinkujú a ktorá výborne vystihuje pojmy ako loajalita alebo svedomie. Klasický francúzsky mainstream s myšlienkou, ktorému v mojich očiach vzhľadom na všetky tie príťažlivé lokality chýba väčší drive. 70% ()

mortak 

všechny recenze uživatele

Když knihy José Giovanniho převede na plátno někdo jiný než on sám, výsledek povětšinou stojí za to. Giovanni se totiž psaním vlastně ospravedlňoval za svou temnou minulost (vydírání židů za WWII a jejich vraždy, kolaborace s Francouzským Gestapem), a snažil se, povětšinou v tandemu s Delonem, romantizovat gangsterský svět. Ovšem Enrico dokázal vyvážit v prvním díle Dobrodruhů (druhý díl knihy Giovanni natočil jako svůj debut) tuto romantizující složku s hořkostí reality, a tak hlavně první půlka filmu, ve které se sny trojice hrdinů proměňují v prach, je velmi intenzivní. Jistě, v jádru nejde o nic víc než o moralitu "peníze dávají svobodu, ale bez lásky a kamarádů jsou k ničemu", ale v porovnání s dalšími Giovanniho pokusy zachytit ten prchavý pocit svobody dobrodruha stojí Dobrodruzi na špici. ()

Radiq 

všechny recenze uživatele

Frajer Delon a zkušenej veterán Ventura, dobrá kombinace. Celý se to nese v dobrodružným duchu (to ste nečekali, co?), a většina z toho je poměrně normální, né s neuvěřitelnejma přestřelkama a akcema. Zvláštní roli si tam zahraje známá pevnost Boyard. Už mi na ní chyběl jenom otec Fura. Člověk se u toho pobavil vskutku náramně + konečně jsem pochopil, proč byl kdysi Delon tak velkej idol. Škoda jenom toho, že ze začátku je to tak blbě sestříhaný, že jsem myslel, že koukám na osekanou verzi. PS: Ventura hrál sice Rolanda, ale před libinskym Rolandem by musel smeknout. ()

Galerie (44)

Zajímavosti (6)

  • Autorem stejnojmenné knižní předlohy, která vyšla i v češtině, je režisér José Giovanni. Děj filmu se ale od knihy v některých bodech odlišuje. (vesper001)
  • Jména Manu a Roland si autor vypůjčil z jiné své knihy – „Díra“, podle které také vznikl slavný film. [Zdroj: Cinema 8/2018] (ČSFD)
  • Ačkoliv ve filmu název pevnosti, na které se stěžejní část filmu odehrává, není uveden, jedná se o pevnosti Boyard u západního pobřeží Francie. (vesper001)

Reklama

Reklama