Dobrodruzi

Dobrodruhovia

• Irsko

Dobrodružný / Drama / Romantický

Francie / Itálie, 1967, 112 min

Nejhorší je, když si člověk uvědomí, že je spíš tím chlapíkem z kasina - kdybych byl pilotem, neproletím Vítězným obloukem a kdybych byl automechanik, nechtěl bych změnit automobilový svět. Krásný film o snech a ideálech, odvaze žít podle svých představ, svobodě, síle, přátelství, lásce, štěstí, smutku a bolesti. Neobyčejný příběh o neobyčejných krásách života bez pachuti všední reality. A teď když přemýšlím jak ukončit svůj komentář mi došlo, že taky nejsem onen muž z kasina bez ideálů či odvahy, jsem totiž táta.(27.8.2014)

K Dobrodruhom som sa dostal cez Soviu rieku, keď som si pozeral filmografiu Roberta Enrica. Pamätám si, ako bol v recenziách označovaný za mladého, veľmi nádejného režiséra, ktorého meno si máme zapamätať. A dnes je už deväť rokov po smrti. Na Dobrodruhov som úplne zabudol, ale stačil obsah, pár komentárov a fotografií a už ich mám v pamäti ako-tak zrekonštruovaných. A aj keby sa mi ich podarilo ešte raz vidieť, neverím, že by to pohlo so súčasným hodnotením.(26.11.2010)

Jedna z nejkrásnějších oslav chlapáctví co jsem kdy viděl. Ještě štěstí, že Joanna Shimkus byla vlastně úžasná holka, protože jinak nevím, nevím, zda by se ze mě nestal teplejší chlapeček. Mít totiž na plátně dva chlapy, snílky se srdcem na pravým místě, navíc když ti chlapi jsou Alain Delon a Lino Ventura, tak se jim opravdu jenom velmi těžce odolává. Hrozně se mě líbilo jak Joanna tancuje s nějakým blbečkem a v hlavě pořád myslím na Delona - letce, co chtěl podletět vítězný oblouk v Paříži a Venturu, který snil, že jako automechanik vymyslí převratný objev v automobilovém průmyslu a během tance se zeptá toho blbečka, co si myslí o člověku, který chtěl podletět vítězný oblouk a on odpoví, že to je asi blázen a pak se zeptá co si myslí o obyčejném automechanikovi, který sní, že způsobí svým vynálezem převrat v automobilovém průmyslu a on odpoví, že takovej člověk je jak malej kluk, ale on, že už je dospělej. Joanna se tak zklamaně koukne a od toho blbečka odejde s dovětkem "No právě". Tak za to bych jí dal nejraději pusu. Je jen škoda, že takovýhle filmy se dneska nejen netočí, ale vlastně ani nevysílaj, velká škoda, protože moje srdce má pro nenapravitelný snílky, pravý chlapy a správný holky vždycky dost místa.(14.5.2008)

Film po jehož zhlédnutí sem si zaplatila seskok padákem. To vypovídá o všem ne? Hlavní trio je hormony a adrenalinem přímo nabité. Začátek se vleče, ale nenechte se odradit. Asi každá z dam by chtěla být Laetitou. (ale už nevím jestli by všechny chtěly do své pevnůstky spíš Rolanda (Ventura)... to asi ne, myslím, že by vyhrál někdo jiný, ten více snědý s modrýma očima a zvučným jménem Alain Delon!(4.5.2014)

Vzhledem ke zde přítomným komentářům jsem čekal trochu více. Mám rád (z dnešního pohledu již) starou francouzskou školu, samozřejmě s herci, kteří k této etapě patří a Delon patří vůbec mezi mé top herce - možná nehraje úpně skvěle, ale charisma má za 10 herců... a vlastně především z těchto důvodů dávám 4*. Jinak scénář je pomerně slabý a citově mě tento film docela minul (když zastřelí Delona na konci Sicilského klanu, bylo mi to moc líto, tady mi to bylo skoro jedno) a o nějaké ódě na ctnosti a lidské přátelství... ale kdeže, prostě slušný film s výbornými herci. 7/10(23.2.2010)

• - Autorem stejnojmenné knižní předlohy, která vyšla i v češtině, je režisér José Giovanni. Děj filmu se ale od knihy v některých bodech odlišuje. (vesper001)

• - Ačkoliv ve filmu název pevnosti, na které se stěžejní část filmu odehrává, není uveden, jedná se o pevnosti Boyard u západního pobřeží Francie. (vesper001)