Občan K.

všechny plakáty

Skupina dvanácti umělců se vydává na průzkum tenké hranice osobní svobody. Zaměňují své identifikační průkazy a půl roku žijí pod cizími jmény. Díky občankám s počítačově manipulovanými fotografiemi se v tichosti žení, učí se pilotovat letadlo nebo vyřizují zbrojní pas. Svými činy tak vzdorují systému, který se snaží mít jejich životy co nejvíce pod kontrolou. Stojí hladký chod společnosti za ztrátu soukromí? Odkrajují identifikační systémy kousky naší svobody? Mluvit o těchto věcech nestačí, je potřeba je zažít. Film Občan K. zachycuje dosud časově nejnáročnější projekt skupiny, který před našimi zraky převrací životy jejích členů naruby. Zatímco sledujeme vnitřní dynamiku Ztohoven, plánování i samotnou akci, začínáme tušit, že tentokrát bude systém tahat za kratší konec. Jeden člen prochází londýnskou celnicí tam a zpátky na občanku kamaráda, který vůbec neopustil Prahu, zatímco jiný je sám sobě svědkem na svatbě. Co bude následovat?

Projekty skupiny Ztohoven zpravidla vzbuzují zájem médií a svým dopadem přesahují obvyklé rámce současného umění. Pozornosti se dočkala i policií uzavřená výstava v improvizované galerii či text manifestu Občana K., nyní se však ukazují jako pouhé střípky mozaiky. Až film odkrývá pravý rozsah a povahu akce, která není ničím míň než hlubinnou sondou do společnosti a mechanismů, které zajišťují její fungování. (oficiální text distributora)

Stegman

[zhlédnuta 52minutová verze] SPOILER: Nebylo to posouzeno jako trestný čin? Ok. Ale ani jako přestupek? Jak jsem tu četl, někdo si z toho vyvodil, že to tudíž byla neškodná srandička a není třeba se jí dál zabývat. Není to ale tak, že se tím stát nechtěl zabývat právě proto, že se ta "srandička" mohla ukázat naopak jako velmi nebezpečný čin? Přece jen ta srandička silně zpochybňuje roli státu ohledně jeho nakládání s daty občanů... Logicky: Jaký by měl stát zájem na tom, aby se celá kauza přetřásala v médiích a aby jí lidi řešili? Co se v historii ukázalo jako účinnější? Proces (ve kterém hrozí, že z obžalovaného vyrobíte mučedníka), nebo zesměšnění (označením za neškodného blázna)? Gorbaněvská by mohla vyprávět. ___ Závěrem tedy jen přirovnání celého projektu Občan K. k flashmobům: Proč tajné služby považují "srandičky" jako jsou flashmoby za aktuálně největší hrozbu západních demokracií? Protože lidi takové narušení svého osobního prostoru považují za zanedbatelné. Ale co kdyby ty flashmoby byly na každém rohu? To už by asi lidem vadilo. A proč lidem nevadí narušování DATOVÉHO osobního prostoru? Protože není tak vidět? ()

MoTeelka

Hlavní myšlenka projektu Občan K. (tedy občanka) a rovněž celého filmu je zajímavá, není ale bohužel dotažená do konce a vyznívá tak jaksi do ztracena. Snímek začíná i končí se zamyšlením nad tím, že pro stát jsme jen čísla a kartičky, ne skutečné osoby. To ale není nic objevného, Kafka by mohl vyprávět. ()

Zagros

Průměrný dokument o nadprůměrně zajímavém tématu. Především se dozvíte, co všechno je možné udělat s falešnou občankou… tedy falešnou… vydal ji samotný úřad  Třeba jít si za svědka na svoji vlastní svatbu, udělat si pilotní průkaz, získat zbrojní pas, vycestovat mimo EU, volit a další pozoruhodné věci. Ono totiž ani nezáleží na tom, kdo jste, ale hlavně že máte občanku! Velmi oceňuji hlavní myšlenku tvůrců především upozornit na tento problém a ne se na něm snažit něco získat. Naopak mě zaráží naprostá neschopnost úřadů se s daným problémem popasovat. Každopádně poctivé čtyři hvězdy a k tomu držím palce do dalších podobných projektů. ()

Tessie odpad!

Panebože! Tohle je projekt.. tenhle pán si dal na hlavu punčochu, je to velký projekt.. Jenom tak jsem si vzal někoho cizího za někoho cizího .. je to projekt... OMG! Kdoliv řekne předemnou projekt, navleču mu hlavu do silonek, obmotám ho fotkama a zadupu nohama... Určité myšlenky, se kterými jsem souhlasila, se dnešní besedou v Minikině rozpustily. Tato banda chudáků myslící si, že spasí svět, je teda sebranka. Když si s nima nikdo nechce hrát tak budou vymýšlet bejkárny a divit se, že úřednici za přepážkou jsou úplně ukradení. Mě jste teda ukradní po dnešku úplně! Nadáváte na media, jaký je to hrozný prostředek, ale bezhlavě je napadáte a pořád je řešíte. Nebýt nich, můžete si doma prdět akorát do gauče s občankou v ruce! ()

BuddyO

Já jsem byl nadšený... Samozřejmě tady nejde až tak o ten film, který byl tedy z mého hlediska zpracovaný bravurně, ale hlavně o ten nápad. Ruku na srdce, koho by něco podobného napadlo? A kdo by to opravdu uskutečnil? Já se pobavil a zamyslel. Skvělý umělecký počin. (MFDF 2012) ()

Zyne

nuda a nesmysl. v "pujcovani" si obcanky v parte nevidim boj proti systemu ani zadne hrdinstvi ci poukazani na blizici se "katastrofu" s identitami. navazna diskuze me jen upevnila v tom, ze tito panove se vidi opravdu uplne jinak nez cim jsou - skutecne to nejsou zadn hrdinove, pred kterymi se ma system bat a my ostatni je oslavovat za jejich boj. nejsou to ani umelci, na tomto projektu nic umeleckeho nebylo a predevsim me dostala jejich "hluboka" myslenka, ze umeni prece nema mit zadny cil, staci proste jen neco delat a ono se z toho neco vyvrbi...no, potes...no, a filmove je to hruza, natoceno velmi amatersky se vsim vsudy. a na zaver perlicka, ktera mi taky nejde z hlavy - Ztohoven bojuje proti verejnemu prostoru, mediim a medialnim obrazum, ale podpora CT pri vyrobe tohoto kusu jim nevadi... ()

rerabinka

Propracovanější počin Ztohoven než ty předešlé, ale bylo poznat, že se bojí hranic systému, který se snaží krapátek nabourat a ukázat jako ne zcela funkční. Je fakt, že většina z nás by nešla ani k této hranici, ale s jejich performancí by se dalo očekávat více. Navíc téma v době s občankami s biometrickými údaji začíná být pasé a prostor si možná zasloužilo víc rozvést jen lehce naznačené "čipování" atp témata do budoucna. Ale abych jen nekritizovala, tak musím přiznat, že rozhodnutí soudu pro mě bylo překvapením a film dává podněty k zamyšlení, účel asi splnilo. ()

lol xD

Přesná ukázka toho, jak se dá vyj*bat s Českou republikou, se všemi jejími zákony a totálně se vysmát společnosti do ksichtu. Média doopravdy hýbou celým světem a ovlivňují nás, to je fakt, ale ne každý z nás si to uvědomuje. Mít vlastní názory je strašně důležité a pokud je mít nebudete, stanete se pouhou figurkou v tomto "systému". Občan K. ukazuje na to, jak jednotlivec může tvořit tuto společnost, nebo být jen pouhým číslem. Ovšem pořád tu bude otázka, jestli je Občan K. filmem, který chce upozornit a poučit nebo je to jen další manipulativní dílo... ()

m4xp4yn3

Občan K. mě chtěl bavit a zasáhnout. Byl jsem tomu otevřený, téma mě zajímá a skupina Ztohoven má mé částečné sympatie. Bohužel, v tomto projektu se tvůrci nechtěně vybarvili jako narcisistní žvanilové bez skutečně životné myšlenky. Hrozně by chtěli být tou mladou revoluční silou, která všem sundá klapky z očí. Novou generací filosofů. Celý projekt nepůsobí jako mapování hranic systému a svobody jednotlivce, spíše dopadl jako výstřelek, žertík, klukovská neplecha. ()

Binne

Asi rozumím, co tím chtěli autoři říct. Nemění to ale nic na tom, že dokument je plytký, některá místa jsou hluchá, jiná zase hlasitá ale bezobsažná. Autoři si kladou mnoho otázek, na které záhy nepřichází žádná odpověď. Asi každý v životě prošel obdobím revolty, nicméně tento nekonstruktivní "prostě vzdor" mi přijde infantilní a velmi povrchní. Každý jsme ve své podstatě - a v tom velkém měřítku - pouze čísla, která máme na občanských průkazech, každý jsme v závěru pouze "otisk" prstů. A to i ti, kteří nám "vládnou". Systém není vždy dobrý, v kontextu, v jakém nad ním uvažují autoři tohoto dokumentu je až děsivý. Ovšem, mnohem děsivější představa je, že vzhledem k chápání "odpovědnosti" ze strany některých našich spoluobčanů bychom byli bez tohoto systému. Celý snímek se mi jeví jako vzdor proti byrokracii, proti systémovému měřítku individuality člověka - nicméně už jen tímto vnímáním přisuzují autoři moc a vážnost kritizovanému. ()

ejnl

Moc fajn performance, rozhodně hodná zamyšlení, ale film to není. Myslím si, že by dokonce partě Ztohoven mohl Občan K. i mediálně ublížit. Působí v něm jako parta rozjívených puberťáků, která entusiasticky přemítá nad tím, co se stane, když půjdu volit pod cizím jménem (nic) a když přijde policie, tak začnou kopat a hystericky vyšilovat. ()

pavelpetr

Upozornění na chybu systému. Upozornění na to jak snadno lze žít dvojí identitu. Jsem rád že jsem film viděl. Trochu mě trnulo při pomyšlení, že rád cestuju a jak snadno se může někdo dostat přes kontrolu. A to jsem nabyl pocitu, že se to pánové učinkující ve filmu teprve učí a nejsou profesionálové. Doporučuji všem kteří rádi netradiční dokument. Slabší jsou samozřejmě dialogy ale hovorové výrazy etc. považuju spíš jakou součást autentičnosti celé věci. ()

robbez

Myšlenka záměny či splývání identity je zajímavá, ale výsledné výstupy v podobě výstavy a tohoto filmu mě zase tak moc neohromily. Zdá se mi, že sami aktéři se v těch složitých proměnách identity už sami poněkud ztráceli a nevěděli čí vlastně jsou. Celé se to v té velké šíři záběru (a záměru) nějak "rozplizlo" do ztracena. Takový atomový hřib v Krkonoších či předělaní panáčci na semaforech svou jednoduchostí, originalitou a vtipem zaujmou mnohem více. Tento projekt mi ve své křečovité touze po "závažné společenské výpovědi" připadá jako překombinovaný a celkově nezvládnutý. ()

P/\/EL

nejvíce si cením kreativního využití morfingu, dokument je na naše poměry poměrně zábavný a ucházejícím způsobem technicky udělaný, ale je jasné, že o profesionalitu nejde, jen se podívejte na frajerství protagonistů, to může působit až protivně, nemyslím si, že si tato skupina hraje na spasitele, nejspravedlivější a neoprávněnější kritiky společnosti, jsou to nekomerční kreativci, co se jim spousta věcí ve společnosti nelíbí, jen se nevyjadřují přímo, ale jinými prostředky. Zatímco dříve se naváželi třeba do reklamy, konzumního způsobu života, médií, tentokrát se schovávají za kritiku samé podstaty systému, v tomto poselství je však největší problém dokumentu, je nevěrohodné, co by na jednu stranu nevadilo, dostali nápad (a to by mě zajímalo hodně: jaký byl vlastně vývoj, bylo nejdřív téma nebo nápad?), no, dobře, našli skulinu v systému a využili jí k tomu (systém nechtěli zneužít pro zisk, sice pro zviditelnění sice ano, ale lepší takové kreativní celebrity než ty..), aby překvapili, pobavili sebe a uměleckou scénu (takových věcí se u nás děje více, ale nejsou prakticky vidět), k dobru přidávám, že Ztohoven jsou nejviditelnější a né vůbec špatné současné umění, které se do médií nemá šanci samo o sobě skoro dostat a většinu lidí nezajímá - myslím výtvarné, vizuální, konceptuální umění..guerilla art...věci založené na originalitě, invenci, tedy, že tato forma - zábavný dokument může tuto nekomerční nezávislou kreativitu přiblížit více lidem, Autoři se Občanu K. snaží akci vysvětlit, vlastně obhájit, co jsem jim moc nežral, působilo to na mě zavádějícím způsobem, ale pozor, jsme skutečně tak moc pod kontrolou, jediné možné sdělení, které mě napadá, je ve skutečnosti ryze anarchistické, aniž by to přiznali, jestli vůbec si to přiznali, nepohoršuji se nad každým porušením pravidel (jsou umělecké akce, díla, kde porušení pravidel dává smysl, sdělení je víceméně jasné, jsou akce, které jsou zajímavé, komplikované, jako tato, Občan K. je nejrozporuplnější akce této skupiny, výhrady bych měl i vůči Výbuchu ve vysílání čt - viz. Mediální realita.), ale tady říkají spíše, že už je načase, aby se začlo pracovat se skenama oční sítnice, cév v ruce apod., když je možné identitu takto snadno změnit, protože systém, řád být musí. Takový postoj vůči občankám mi připomíná éru socialismu, kdy byli lidé dle mého názoru pod kontrolou mnohem více než nyní, ikdyž unávám, že je to spousta nových prostředků kontroly - dnes tu máte sice pár kamer - nedá se to srovnávat s Británií, ale zase banky, telefonní operátoři, internet, facebook, něčemu se ubránit nelze, o soukromí se připravuje ale i dobrovolně, chci říct, že občanka byla dříve výraznější symbol než je nyní. Mám pocit, že chápu ten frustrující pocit, co všechno se musí, občanská poslušnost, naše identita je daná, svět je ale třeba nespravedlivý ze své podstaty, někdo se rodí takový a jiný makový a svoboda je dost komplikovaný pojem, no a nebýt najednou identifikovatelný, vypadnout ze systému, nemuset to a tamto, většina lidí toho není schopná. Občana K. si cením, protože popisuje kreativní proces, vývoj projektu umělecké skupiny, bohužel, né zcela podle mých představ, je zábavný, vymyká se průměru, navozuje pocit - jaké to je na chvíli se utrhnout ze řetězu, neposlušnost prostě fascinuje a o ní to vlastně celé je.....ale co se týče prokazování identity, tak bych modernizoval (samozřejmě scifi vize budoucnosti s očipovanou populací je děsivá, ale tu a tam někdo zneužije ukradenou občanku, údaje, koupí si na vás něco, zadluží se pod vaší identitou a proti tomu se těžko brání..)... () (méně) (více)