Príbeh inšpirovaný skutočnými udalosťami rozpráva o nemecko-židovskom trénerovi historického macedónskeho futbalového tímu Spitzovi, ktorý ich priviedol počas druhej svetovej vojny k titulu vo fašistami kontrolovanej bulharskej národnej futbalovej lige. (Marek1991)

ostravak30

V krátké době je to druhý makedonsko-český film, který jsem shlédl. Tenhle je však o poznání lepší. Nezaujmou jen herecké výkony, ale i balkánská nátura. Majitel týmu to předpověděl dobře. Fotbal tam je dnes velmi oblíbený. Tenhle film mimochodem zobrazuje také fakt, že i mnozí z těch, kteří byli proti a chtěli protestovat museli jít s davem nebo zemřeli. Takže po letech někoho soudit je hrozně těžké. Škoda jen, že to tutéž filozofii nedokážeme uplatnit v rychlých soudech v bývalém režimu v naší vlasti. I když snímek pojednává o nesmírně závažných tématech, tak humor mu nechybí. Podle reálií film také je, i když - jak už tomu u filmařů bývá, si některé věci změnili k ideálu. Snímek měl téměř dvě hodiny, ale uteče jako voda. A to by právě kvalitní umění mělo dokázat. ()

solisoli

Slušne natočený, malý medailón Macedónskeho národa, so slušnou výpravou , z obdobia búrlivých časov druhej svetovej vojny. Dráma bez výraznejšej hĺbky pre danú tému, rozpráva príbeh o vzniku národného futbalového tímu, ktorého sa chopí nemecký tréner židovského pôvodu a zostaví mužstvo, ktoré konkuruje významným a ostrieľaným Balkánskym mužstvám. Všetko sa mení inváziou nemeckého fašizmu a prenasledovania židov. Prostoduchý dej naberá na dramatickosti , až dospeje k pôsobivému záveru. ()

gizi

První polovina hodně slabá, druhá to dohání a je naopak dost dobrá, ale celkově to vyjde jen na 65%. ()

Jameich

Tohle je opravdu jeden z nejlepších filmů, co jsem v poslední době viděla! Barvy byly úžasně syté, hudba nádherná a nevtírající se. Film se také vyznačuje dokonalou rovnováhou mezi humornými a melancholickými momenty. Děj byl přesně podle mého gusta. Mám ráda filmy o velkých vítězstvích i prohrách s jasnou zprávou: Bojuj za to v co věříš a nikdy se nevzdávej. ()

hujerita

Nebolo to zlé, ale mne osobne tam niečo chýbalo, čo? Niečo také čo bolo napríklad v Život je krásny, čaro, duša, niečo čo by vás doslova dostalo do kolien. Takto mi to prišlo len ako vyrozprávané, "aby ste vedeli ako to bolo". Neviem nesadlo mi to a tak nejak to išlo mimo mňa. ()

ragnar1

"Makedonie, že? Tavící kotlík všemožných lidí a náboženství!" Tímto sloganem lze definovat celý Balkán, ale nejvíce je platný právě ve výše zmíněné zemi. Bohužel díky známým faktům z pomyslného ,,kotlíku" zejména v MK ubylo židovské etnikum. Film však neukazuje perzekuci, která by se týkala jen židů, ale také ostatních, kteří se z nejrůznějších důvodů dostali do konfliktu s nastolovaným totalitním režimem. To můžeme sledovat prostřednictvím místního fotbalového týmu, u kterého můžeme sledovat různé formy odporu proti bulharské okupaci. Cílem se stává vyhrát společnou fotbalovou ligu, což by bylo zcela nemyslitelným jevem v očích nacistických důstojníků. Já bych ještě více rozvinul závěrečnou linku, ve které se z odporu vyvinul odboj (přechod celého týmu do Albánie s vidinou boje proti okupantům). Celý film stojí na výborných hereckých výkonech a to jak kladných, tak i záporných aktérů. Skvělý výkon předvedli zejména Richard Sammel a Katarina Ivanovská, u které se těším, že je ji snad ještě někdy uvidím v dalších filmech. Po prožitém létě v Makedonii jsem nabral dojem, že zdejší filmová tvorba nebude tak bohatá a kvalitní jako v některých jiných srovnatelných státech, ale Třetí poločas mě vyvedl naprosto z omylu. ()