Zelená poušť

Průměrný Evropan nebyl nikdy tak zodpovědný za devastaci tropických deštných pralesů, jak je tomu dnes. Čím je to způsobeno a můžeme tomu zabránit? Dokumentární film Michala Gálika Zelená poušť, jenž nás zavede na tropický ostrov Borneo, nám poskytne nejen odpověď na tyto otázky, ale prozradí nám i zarážející tajemství, které skrývá průmysl s palmovým olejem. Film Zelená Poušť podává reálné svědectví o problémech způsobených pěstováním olejných palem na Borneu. Dokument není jen příběhem o palmovém oleji, je i příběhem o globální odpovědnosti a o tom, že my, jako spotřebitelé, máme v rukou obrovskou moc, když našimi rozhodnutími při nakupování dokážeme ovlivňovat i to, co se děje na druhé straně planety. Divák dostane možnost proniknout hlouběji do problematiky prostřednictvím skutečných příběhů a rozhovorů s místními lidmi i odborníky. (oficiální text distributora)

Fujara777

ÁNO: Silná téma, zaujímavý obsah a uveriteľná vízia budúcnosti. NIE: Spracovanie, to sú neustále zatmievačky a niekedy aj zmätočný strih. ()

Lucas87

Opravdu silný dokument o destruktivní výrobě palmového oleje, který je dnes snad v každém výrobku. Navíc přeprava přes půlku světa zanechá uhlíkovou stopu, spíš dluh. Nebýt EU tak nevíme, že ten rostlinný olej v cukrovince je z palmy. Jako spotřebitelé máme možnost tomu zamezit jen musíme bojkotovat takové výrobky. Již před lety běžela anti-reklama na výrobky Nestlé v souvislosti se zabíjením orangutanu. Dokument mě šokoval jen tím přístupem palmových společností k místním lidem, zbytek mě moc nepřekvapil a několik článků a videí jsem na toto téma už viděl. Takže sdílejte mezi přáteli a šiřte osvětu na toto téma. Je to jen na nás! ()

ostravak30

O palmovém oleji toho už bylo řečeno, napsáno a natočeno mnoho. Kamenem úrazu není přístup spotřebitelů, protože těch jsou masy a tolik lidí nikdy nepřesvědčíte, aby se omezovali, ale především přístup vlád a panovníků na tom či onom území. Jestliže tito mocní umožní, aby k tomuto docházelo, pak je složité cokoli vymýšlet. Peníze až na prvním místě. Sám jsem jednu dobu nekupoval výrobky, které obsahovaly palmový olej, dívám se na složení dodnes, ale taky to leckdy poruším, protože u některých výrobků žádná bezolejová náhrada neexistuje. Celý problém se tak vrací znovu třeba k těm, kteří něco ovlivnit mohou. Mě baví, jak na jednu stranu bojuje EU s plastem tím, že zakáže plastové nádobí - jistě též správný krok, ale třeba palmáč je jim jedno. Jenže lobbing zástupců korporátů je veliký. Fascinující. Žádný jiný živočišný druh si nepodřezává větev na které sedí s úsměvem od ucha k uchu. Moje nekupování výrobků s palmovým je tak spíše plivnutím do moře. Spíše by to chtělo zatlačit na vládu a když to pak schválí jedna, mohly by se přidat i další. Jenže je důležité, aby dokázali zároveň s tím zajistit adekvátní náhrady. Nejvíc trpí samozřejmě obyvatelé a zvířectvo. Nejen, že to musí dýchat, ale otrávená je i voda a navíc nedostanou adekvátní finanční náhrady, které jim byly přislíbeny. Je to zoufalý pohled, když vidím, kolik se toho vykácí a ta půda už nebude použitelná. Mizí krásné zelené, bez čehož nemůžeme žít a dotkne se to až budoucích generací, které nás budou proklínat. Vyhubeny budou některé zvířecí druhy. A nikdo s tím nic nedělá a všem je to jedno. Dokument v Česku alespoň otevírá to téma, protože třeba rodiče řekli, že je žádný palmový olej nezajímá, že za komunismu to nikdo neřešil, takže sledovat složení určitě nebudou. A jsem si jistý, že i další z jejich generace k tomu přistupujou stejně. Mladí na tom navíc nejsou jinak - chipsy, tyčinky, atd. Takže osvětové kampaně i ve školách by jistě nebyli na škodu, více by se tomuto tématu mohla věnovat i média. Jenže tradiční české médium zajímá jen umírání v Evropě a Česku a hlavně u toho musí být masy těl, nějaké opice jsou jim ukradené. Co se týče samotného provedení dokumentu, tak ten působí místy lehce amatérsky. Je to poznat jak na kameře, tak třeba ozvučení, ale svůj účel plní. ()

dudo24

Téma, myšlienka a odkaz filmu boli veľmi dobré. Spracovanie dokumentu bolo trochu horšie. Aspoň ten začiatok mohol byť o trochu svižnejší. ()

nikynnka

Velké díky za tento dokument! Obdivuji, že i s minimálními prostředky se povedlo natočit něco tak kvalitního a srdcervoucího (mám snad jen připomínku ke zbytečně táhlému úvodu).. Je otřesné sledovat, co vše je nenávratně pryč kvůli penězům, děsivé, jak je ničen celý pralesní ekosystém a zdejší vládu to nechává chladnou. Snad tedy tento dokument přispěje k malé osvětě. ()

reAnimat0r

Velmi dobre tema o ktorom som ani len netusil. Ano nie su to srhujuce zabery ako pozname z dieln BBC, ale aj tak, oplati sa rozsirit obzor. Hlavne minus povazujem chybajuce vyjadrenie druhej strany k danej teme. Doporucuje pozriet 8 z 10 obyvatelov Bornea. ()

Nerdvana

Díky tomuto dokumentu a jeho úžasné schopnosti probudit v lidech zcela základní soucit se živými bytostmi, mi tato otázka už nebude nikdy lhostejná. Myslím, že nedávné označení "tichý zabiják" je pro palmu olejnou zcela trefné, jenže drtivá většina Evropanů si neuvědomuje, jak moc vražedného zabijáka si v supermarketech láduje do košíků. ()

ariari

kľudne mohol zbehnúť aj ku nám do Malých Karpát. Mafiánske skupinky z Bratislavy lesy za posledné 2 roky tak spustošili, ako puma RED Mercury v Red2, teda ale že ľuďom zdá sa toto na Slovensku ani veľmi nevadí, stačí, že sa špŕtajú v nekonečných story typu Panelák, červené víno , Riťmusovi a Frickovi na výbornom informačnom webe zvanom ťopky. Ak niekto toto konečne natočí, zbuntujem 100 000 ľudí a začneme vysádzať stromky. Škoda, že tu ani len tie palmy namiesto zdevastovaných holorubov nevidno. ()

dadule777

Tak tento dokument mě dostal, pohltil, rozbrečel, oslovil,...co více k tomu dodat. Je na youtube a díky tomu se ho snažím šířit i přes FB. Je potřeba nezavírat oči ale vidět co se děje kolem nás. Týká se nás to více než si myslíme... Kopie ze zajímavostí: "Film vznikal s veľmi obmedzenými finančnými prostriedkami, s použitím amatérskej videotechniky a bez predchádzajúcich skúseností s natáčaním. „Film Zelená púšť vznikal bez sponzorskej podpory a profesionálneho štábu. Hnacou silou projektu bolo predovšetkým nadšenie pre ochranu prírody a zvierat. Z tohto dôvodu film nie je určený pre komerčné využitie. Rád by som preto zdôraznil, že film je voľne šíriteľný a čím viacej ľudí ho uvidí, tým väčší zmysel bude mať," objasnil Michal Gálik" ()

987Castiel

Som veľmi hrdý že takto kvalitný a najmä zmysluplný dokument zrežíroval Slovák, veľká poklona. Ďalší z globálnych problémov stručne zhrnutý a vysvetlený na konkrétnej lokalite. Naozaj nejde nič vyčítať, iba by som rád počul vyjadrenie istých štátnych autorít alebo samotných vinných korporácií. Samozrejme aj tu platí, že okrem abnormálneho konzumu a rastu populácie je vysokým faktorom korupcia, ktorá už zasahuje do ľudských práv až kriminality. Povinnosť púšťať na školách a celému ľudstvu v nedeľu o 20:00 namiesto reality show. ()

Fajung

Aj v tomto dokumente sa mi potvrdilo, že diabol medzi nami existuje a veľmi mu chutí jeho pekelné trio, ktorým si opanatal celé ľudské pokolenie, a tým sú: SLÁVA, MOC A PENIAZE. A práve honba za peniazmi je výsledkom toho, že prichádzame o prírodu - o to jediné, čo prežije aj bez nás, a k tomu sa aj neodvratne blížime. Škoda, že s tak fatálnymi dôsledkami, aj pre ňu. Matička zem a budúce generácie, odpustte. 70% ()

kolly13

Chápu, že autoři měli dobré úmysly a svou zprávu doručili v pořádku. Ale já se nudil, všímal si levných záběrů a tak asi nějak věděl, jak to celé zakončí. Omluva produkci, která neměla dostatek peněz, ale mě se to nelíbilo. ()