Hranice práce (E22) (epizoda)

The Limits of Work

(festivalový název)

Český žurnál: Hranice práce

(festivalový název)

Dokumentární

Česko, 2017, 1 h 10 min

Jan Šípek

Saša Uhlová

Texty jsem nečetl, a proto je moje hodnocení možná o trochu větší. Oceňuji nasazení Saši Uhlové i dokumentární přístup Apoleny Rychlíkové. Jazyk mi mnohdy připomněl (v tom dobrém i v tom špatném) texty zabývající se podmínkami pracujících z 19. a počátku 20. století, což je v kontextu dnešní doby dost smutné. Ale to co bych raději viděl, je víc záběrů a informací ohledně lidí z portrétovaných provozů než jak to vypadá u paní Uhlové po ránu doma, ať už jde o natáčené brzké vstávání či mazání taveňáku na chleba ve spodním prádle - to bylo poněkud přebytečné.(1.2.2018)

Trochu zbytná ilustrace skvělých a důležitých textů Saši Uhlové. Nejsem si jistý, jestli lze potřebu dalšího kontextu suplovat rodinnými scénami, jež zachycují dopad Sašina rozhodnutí na její blízké. Nedovedu si představit, jak těžké to muselo být, ale popravdě soucit by měl v případě takového dokumentu být s těmi "hrdiny kapitalistické práce". A o nich vlastně víme málo, je to, co Uhlová věcně zachytila na místě. Syndrom žurnálu: důležitá téma, ale zvolená metoda ho vyzývá jen zčásti.(12.12.2017)

„Buďte rádi, že máte práci.“ – „To víš, že jo, ko*ote.“ Technická stránka dosť mizerná. Ak by to režíroval Michael Moore, bolo by to kvalitou určite podstatne vyššie. Na strane druhej, aj nekvalitná vizuálno-akustická stránka má istý podiel na tom, že je Hranica práce ešte pôsobivejšia. Nie je to niečo, čo by vám urobilo dieru do hlavy, ale každý, kto vie, ako to chodí na trhu práce, bude určite prikyvovať (minimálna mzda, časté porušovanie zákonníka práce, v robote od nevidím do nevidím, ani nevidíte vyrastať vlastné deti). Ja som mal na prácu spravidla väčšinou šťastie, ale mal som vo svojom živote zaujímavú etapu v cca rokoch 2007 - 2009, kedy som vystriedal viacero prác a môžem potvrdiť, že som často mal šialených nadriadených, absurdných kolegov a často bol problém vôbec čo i len dostať sa na mizerný záchod. Takže viem, o čo ide, nehanbím sa za to, pretože sa nie je za čo hanbiť, a dávam 70%. Hanbiť sa musí niekto úplne iný a nie ten, kto takúto prácu vykonáva.(4.1.2018)

Souhlasím asi s tím, že k původním psaným reportážím se zde moc nového nepřidává, ale stejně jsem to chtěl vidět. Saša Uhlová mi zde byla strašně sympatická a působila na mě jako empatická žena, s kterou jsem v podstatě ve všem souhlasil. Ano, třísměnný provoz je zločin proti lidskosti, a ano, všichni ti lidi by měli být VÝRAZNĚ líp placeni. A je hrozné, že se zákoník práce tak masivně porušuje, a nikdo s tím nic nedělá. Dokument sleduje podle mě naprosto zásadní téma, a jsem mu za to vděčný, byť se obávám, že jeho společenský dopad bude bohužel minimální - i přesto díky za tu odvahu do toho jít a za mě hluboký respekt.(26.12.2017)

Určitě zajímavá a podnětná reportáž. Jediné co mě na těchto počinech vadí je, že dopad a efekt je absolutně nulový :( Prostě klasická ukázka pasující na lidové přísloví : říkat si můžeš co chceš, stejně je ti to prd platný, resp. psi štěkají, ale karavana jde dál ... Řeči a poukazy na svinstva, pokud nejsou řešeny, jsou absolutně k ničemu ... smutné ... h o w g(13.12.2017)