Způsob zabíjení

(festivalový název)
  • Velká Británie The Act of Killing (více)

V roce 1965 převzala v Indonésii násilně moc armáda. Do té doby „malé ryby“ místního podsvětí, zloději či vymahači dluhů, dostaly od vojáků jediný úkol: zabíjet komunisty. Jejich eskadry smrti a představitelé režimu vyvraždili více než milion údajných komunistů, etnických Číňanů a intelektuálů. Dánští filmaři nyní vyzvali bývalé vůdce těchto jednotek, aby se pokusili své řádění ztvárnit v hraném filmu a proces zdokumentovali. Anwar a jeho druzi tak tančí minulostí ve stylizovaných scénách, oslavují „osvobození“ duší mrtvých komunistů, vyslýchají oběti převlečeni za gangstery z hollywoodských filmů 50. let nebo se prohánějí prérií a kosí nepřátele jako dobyvatelé Divokého západu. Natáčení filmu je soustem pro místní média a oživování nevyřešené minulosti vyvolává rozporuplné reakce Indonésanů. Vrazi vtipkují o svých činech v televizních show a jsou oslavovanými hosty státních představitelů. Dokument Způsob zabíjení je děsivým vhledem do myslí masových vrahů a sondou do společnosti, kterou pomohli stvořit. (Jeden svět)

Ashnobe

Zapálit, posypat vápnem a začít znova... několik hodin po dokoukání a po hlubším zamyšlení hodnotím výše, než jsem původně chtěl. Sice je to takové roztahané, dost se to opakuje a myslím, že zkrácení stopáže by zážitek ještě umocnilo, ale závažnost a autenticita výpovědi jsou neskutečně silné. Poslední půlhodinka je opravdu síla. Místy člověk jen kroutí hlavou nad tím, co je (ještě dnes) ve světě možné. Rozhodně stojí za zhlédnutí. ()

markyzgero

žánr tragikomedie dostal novej rozměr. naprosto bizarní, místy až surreálnej meta dokument, kdy chvílema pochybujete o jeho věrohodnosti. hlavního hrdinu režisér umně zneužil, ale co naplat, anwar mu do jeho tenat vstupoval rád. ()

Doutas

I ten nejstrašidelnější, nejbrutálnější a nejnechutnější horor lze sledovat s odstupem daným vědomím, že jde o pouhou fikci a že za těch 90 minut se budeme moci v klidu vrátit zpět do naší nudné životní reality. Způsob zabíjení však není horor ale dokument. Po jeho shlédnutí se nemůžete jen tak vrátit zpět, mávnout nad tím rukou a zapomenout, neboť tohle se opravdu stalo, lidé opravdu umírali a jejich vrazi si nadále žijí spokojeným životem. Nevím, co mě na tomhle dokumentu děsilo víc....jestli popis hrůz, kterých se je schopen člověk na člověku dopustit, nebo lehkost, s jakou o nich samotní vykonavatelé tohoto politického teroru hraničícího s genocidou mluvili, či naprostá absence nejen individuální ale i celospolečnské sebereflexe tohoto hrozného období indonéských dějin. Jeden z nejsilnějších dokumentů, jaký jsem kdy viděl. ()

gezper

Hodně silný a nepříjemný zážitek, tedy za předpokladu, že vám nepříjde normální, když se moderátorka diskusního pořadu v národní TV obrací s úsměvem na sveho hosta se slovy: ".. Anwar and his friends developed a new more efficient system for exterminating communists. It was more humane, less sadistic and avoided excessive violence." Protože v Indonésii to za normální stále ještě je (a nejedná se o formát ala Tabu). A samozřejmě se dostane i na chladnou demonstraci tohoto jeho vynálezu, a to přesně na místě, kde opakovaně "gangster" zabíjel - Anwar údajně ~1000 vražd; celé čistky odhad milion zavražděných během jednoho roku. Nápověda pro náruživé domácí kutily -> použil drát a pytel. Podobných absurdně perverzních nepochopitelných situací jsou celé (pro mě dosti dlouhé!) dvě hodiny narvány k prasknutí. Aktéři z čistek z let 60-tých hrají sami sebe ve fiktivním filmu, netušíc, že z toho bude nakonec trochu jiný dokument, než si původně myslí. Víc k tomu teď nemám chuť psát. [80%] ()

kolly13

Zabít člověka je špatné, to chce film říct? Či, že i dnes se lidé chlubí zabíjením ve velkém? Či, že vrazi se stávají váženými občany? Či, že politici hrají na city davu a řeknou cokoliv? A nakonci je nám blivno z nás samotných? Nic to vlastně neříká, jen ukazuje již dávno odhalené a opakující se. ()

BoKo_CzT

So stopážou to režisér určite prehnal, no ako tu píše niekto iný, je to potrebný pľuvanec do tváre súdnemu dvoru v Haagu, aj celému nášmu "demokratickému" systému. ()

Svadbos

Unikátny dokument, nie pre slabé žalúdky. Odhaľovanie základu zla a ako ľudia dokážu racionalizovať aj to najkrutejšie správanie. ()

Jeden svět přiváží oskarový film Citizenfour

Jeden svět přiváží oskarový film Citizenfour

24.02.2015

Čekáte na příležitost vidět dokumentární film Citizenfour, který letos získal Oskara? Počátkem března budete mít jedinečnou příležitost díky festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden… (více)

Oscarové nominace 2014

Oscarové nominace 2014