Způsob zabíjení

(festivalový název)
  • Velká Británie The Act of Killing (více)

V roce 1965 převzala v Indonésii násilně moc armáda. Do té doby „malé ryby“ místního podsvětí, zloději či vymahači dluhů, dostaly od vojáků jediný úkol: zabíjet komunisty. Jejich eskadry smrti a představitelé režimu vyvraždili více než milion údajných komunistů, etnických Číňanů a intelektuálů. Dánští filmaři nyní vyzvali bývalé vůdce těchto jednotek, aby se pokusili své řádění ztvárnit v hraném filmu a proces zdokumentovali. Anwar a jeho druzi tak tančí minulostí ve stylizovaných scénách, oslavují „osvobození“ duší mrtvých komunistů, vyslýchají oběti převlečeni za gangstery z hollywoodských filmů 50. let nebo se prohánějí prérií a kosí nepřátele jako dobyvatelé Divokého západu. Natáčení filmu je soustem pro místní média a oživování nevyřešené minulosti vyvolává rozporuplné reakce Indonésanů. Vrazi vtipkují o svých činech v televizních show a jsou oslavovanými hosty státních představitelů. Dokument Způsob zabíjení je děsivým vhledem do myslí masových vrahů a sondou do společnosti, kterou pomohli stvořit. (Jeden svět)

Hamaradža

Film ktorý mi nedáva z morálnej stránky zmysel, ktorý pokladá otázky kde je Boh keď sa podobné veci dejú a pri ktorom chcem veriť že je fikciou. Keď som ho videl prvýkrát, nedal mi ešte stopercentnú katarziu, nedostal ma na plnej čiare - dodatočne som si uvedomil, že to môže byť jedine tým, že som informácie v ňom obsiahnuté nebol schopný a ochotný vstrebať a uveriť im. Masterpiece, či už obsahom, alebo formou. ()

Joe321

Šílenost. Nejhorší zřejmě je, že se vlastně jedná o obyčejné lidi, kteří žijí v určitém prostředí a jejich chování nepřipadá jim ani okolí nestandartní. ()

Necron

Vyvrazdit 2,5 milionu "komunistu", nejlepe dratem... "- Jak "Mládež Pencasila" porazila komunisty? - Všechny jsme je zabili. - Tak to bylo. - Mohu nyní trefit cíl? - Máme příliš demokracie. Je to chaos. - Co je to ta "demokracie"? - Měli jsme se lépe, když tu byla vojenská diktatura. - Lepší ekonomika. Víc bezpečnosti. - Všechna ta cvičení po snídani... - Gangsteři jsou svobodní lidé." ___ "Obcas divakovi z nekterych proslovu a hlasek i slza stesti ukapne ;-)... "Viceprezident Indonésie Jusuf Kalla: - Gangsteři, to jsou lidé, kteří pracují za hranicemi systému. - Nikoli pro vládu. - Slovo "gangster" pochází ze "svobodných lidí". - Tomuto národu jsou potřeba "svobodní lidé"! - Kdyby každý pracoval pro vládu, měli bychom národ byrokratů. Nic bychom nemohli nedokázat. - Potřebujeme gangstery, abychom mohli konat. Svobodné soukromé osoby, které konají. - Potřebujeme gangstery, kteří jsou připraveni riskovat v byznysu. - Použijte své svaly! - Svaly nejsou na bití lidí. - I když někdy je bít lidi potřebné. - Ještě jednou, "Pencasila"! - Ať žije! - "Pencasila"! - Svoboda!"" ___ "- To je ono, Adi. To je to místo. - Naše kancelář? - Tam jsme zabíjeli lidi. - Tam jsme zabili tak moc lidí, že to nazývám "kancelář krve"." ___ "- Pamatuješ na kampaň "Hromy Číňanů" v roce 1966? - Dal jsi mi seznam čínských komunistů. - Na celé ulici Sudirman jsem zabil každého Číňana, kterého jsem potkal. Zapichoval jsem je nožem. - Nepamatuji si, kolik jich bylo, ale bylo jich hodně. - Když jsem někoho potkal, zapíchl jsem ho. - Po celé ulici Asie, až jsem potkal otce svého děvčete. - Vzpomínáš, moje děvče byla Číňanka. - Z "Hromů Číňanú" se staly "Hromy otce mého děvčete"! - Tak jsem ho bodnul také! Protože to byl Číňan! - ...spadl do příkopu. Praštil jsem ho cihlou. Utopil se." ___ Zajimave je sledovat jak si postavy v prubehu nataceni a behem svych vzpominek prochazeji sebereflexi a katarzi, kladou si otazky a snazi se na ne nachazet odpovedi... ()

campix

Hodně kontroverzní dokument, který se snaží upozornit na čistky v Indonésii během 50 a 60 let. Vůdci těchto čistek v tomto dokumentu bezstarostně hovoří o svých činech, tančí, zpívají a filmaře zavádějí na místa, kde se početné vraždy konaly. Naprostá většina z nich necítí žádnou lítost či dokonce zodpovědnost, prostě je to podle nich naprosto normální. Díky tomuto netradičnímu stylu mám s Act of Killing docela problém. Ze začátku to chvilku byla možná sranda, ale již několikáté omílání způsobů poprav atd. nebyla nějak velká zábava. ()

Mishqo

Zaujímavou formou natočený dokument o indonézskych zabijakoch "komunistov" po prevrate v 1965. Ľudia čo vystupujú v tomto dokumente zabili dokopy tisíce ľudí a ešte sú na to hrdí a voľne si kráčajú po slobode...Ta to už kde sme?! Napínalo ma už len z pohľadu na tých ľudí a dosť ma to zasiahlo. Odporúčam!!! ()

KlonyIlony

Mám pocit, že takový dokument se filmaři může povést jenom jednou za život - 1. filmař dokáže, že se člověk, se kterým natáčí, se v procesu natáčení skoro nervově zhroutí, 2. ukáže vadnost celé společnosti jedné formálně demokratické země (filozof ať si vyvodí závěry). ()

SpaceOdyseus

Velmi silny dokument. Hrabe se v tematu, o kterem se normalne nemluvi a hrabe se v nem hodne hluboko. Az mi bylo chvilema temer fyzicky zle. Nektere sceny jsou svou absurditou az dadaisticke, o to vice to boli. Tento film by mel videt kazdy! ()

Rozjimatel

[3,5*]     "We have to show that this is the history! This is who we are! So in the future people will remember!"     Zdrvujúce svedectvo o masových vraždách páchaných v mene akejsi pochybnej ideológie. Je šokujúce, ako sa tí vrahovia hrdo hlásia k svojim činom, ako sa tieto odpudivé kreatúry výborne bavia, keď dopodrobna vykresľujú svoje vraždy. Film je svojim spôsobom náhľadom do psychiky týchto "ľudí" (aj keď, z logických dôvodov, príliš hlboko sa v tomto prípade nedalo ísť). Tvorcovia vykonali určite záslužný čin, keď vytvorili tento pamätník strašných zverstiev, na ktoré by sa nikdy nemalo zabudnúť a ktoré sa diali s priamou podporou Západu a zároveň aj pod vplyvom západnej kultúry (gangsterky s Al Pacinom, westerny s Johnom Wayneom, bondovky). Indonézia aktuálnej doby je vykreslená dosť smutným spôsobom - ako krajina bez zákonov, v ktorej vládnu gangstri (tí, ktorí predtým hromadne vraždili, sa dnes živia výpalníctvom), militaristická organizácia "Pancasila Youth", korupcia. Napriek všetkým nesporným kladom, dokument určite nie je dokonalý - je dosť naťahovaný (videná 166-minútová režisérska verzia), hlavne kvôli často opakovaným demonštračným scénam (sledovať to príšerné herectvo nie je žiadna slasť). Zaradené v zozname 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete.     "It's a good family movie. Plenty of humor. A great story. Wonderful scenery. It really show what's special about our country even though it's a film about death." ()

piranha

Je zajímavé vidět, jak někteří jedinci dokážou vyprávět o tom, jak zabíjeli lidi ve velkém, a přitom ani nehnou brvou, ba naopak - baví se tím. Nicméně pozorovat ty lidi skoro dvě hodiny, jak točí kravinózní film bez hlavy a paty, pouze plný absurdit, to nějak nemůžu vydejchat. ()

phamphi

Brutální film. Rekonstrukce toho, co se dělo po převratu v Indonésii v roce 1965, natočené přímo aktéry masového vraždění, kteří se svými činy chlubí a před dánskými filmaři vše ochotně rekonstruují. Velmi zajímavé. Trochu přepálená stopáž. ()

Danqo

Ani po viac ako dvoch týždňoch nedokážem film ohodnotiť. Autentické scény s vrahmi, ktorí sa ako vrahovia necítia a spoločnosť ich obdivuje. Niektoré zábery hororovo nechutné, viackrát mi prišlo nevoľno, dokonca som raz musel opustiť kinosálu. Je to vskutku dôležité, natáčať o genocídach. Asi by som aj dal veľa hviezd za chrabrosť, odvahu, reportérstvo, ale nehodnotil by som film, ale veci okolo. Odporúčam vidieť, ale opatrne. ()

agassi68

Hodnotiť film ako taký nemá význam lebo títo dementi si to nezaslúžia. Videl som režisérsky zostrih a tá dĺžka bola neúnosná. Viackrát som sa pristihol pri myšlienke, či to nie je len niečo ako skrytá kamera. Uvedomiť si, že to bola a stále niekde je skutočnosť, môj mozog akosi odmietal. Skrátka ako "Pach krvi" len v reálnom prevedení. Dúfam, že peklo existuje a dotyční sa tam budú variť do nekonečna.. ()

Faila

Trochu jiný rozměr filmu podle skutečných událostí. "Hrané" scény jsou tak reálné (logicky), že má člověk pocit, že opravdu sleduje mučení a vraždění v přímém přenosu. Hodně těžké na koukání a hodně těžko stravitelné. ()

Lobotomas

Proti obsahu nic nemám. S komunisty ani socialisty se nekamarádím. Ale forma, je naprosto otřesná. Nedá se na to dívat, kdyby to zkrátili na polovinu, nebo pořádně sestříhaly. V současné podobě, je to vše nepřehledné a strašně nezajímavé. Nešlo to dokoukat do konce. ()

Kostko

Nebojí se tribunálu v Haagu? Bingo, od Holandska na západ totiž o Indonésii určitě nechtějí ani slyšet.. ()

M1911

Je obdivuhodně, jak někdo dokáže natočit tak nezajímavý dokument o tak zajímavém tématu. Takhle to dopadá, když si Dánové řeknou, že si zajedou do Indonésie natočit dokument a po cestě se staví v opiovém doupěti pro trochu tabáku do dýmek, jednak je napadne šílený plán udělat si takovou malou Cestománii s masovýmy vrahy, ale ještě navíc je nechají režírovat! Pak místo historických záběrů a rozhovorů s lidmi se všemy možnými úhly pohledu koukám na bandu šlapek a jednoho tlustého transvestitu jak vychází z obrovské sochy kapra... Ale co se týče samotného obsahu, je k nevíře, že lidé, co vlastnoručně umučili a zabili stovky a tisíce "komunistů" nejenže nejsou nijak perzekuováni, ale naopak oslavováni, a ještě neuvěřitelnější je, že nejenže se tím nijak netají, ale naopak se tím ještě chlubí a jsou na svoje činy pyšní. Ať už jde o hodného dědu Anwara Conga, geniálního vynálezce v oboru zabíjení lidí s minimálním rozpočtem a dvojníka Idi Amina, kandidáta do parlamentu, co říká na kameru, že se těší, až bude moct korupčnit s pozemky, pravděpodobně šíleného člena jednotek smrti a zmíněného transvestitu, co rád vzpomíná na znásilňování čtrnáctiletých dívek nebo samotného vůdce milice, který v podstatě přiznává, že je gangster (pozor, toto slovo podle všeho pochází z pojmu free men, to zcela mění situaci!!), ale že je ho potřeba pro chod státu. No a taky bych mohl zmínit jakousi paní, co nebude volit někoho, kdo jí za to nezaplatí. Jestli byl záměr filmařů probudit touhu po asanaci Indonésie, povedlo se jim to na jedničku. Pokud chtěli šokovat, taky úspěch. Ale natočit zajímavý dokument, to už se jim nepodařilo. Tedy pokud něchtěli diváka unudit k smrti pro větší intenzitu zážitku. To se pak ani nedivím, že většina štábu byla v titulcích označena jako "Anonymous", za takovou blbost bych se taky styděl. 2* za mojí osvětu v oblasti vítězství lásky a pravdy. P.S. Viděn režisérský sestřih, což byla asi chyba. Pokud se vystříhalo 40 minut píčovin, tak to mohlo být super, ale takhle bohužel. P.P.S. Je zajímavé, že třeba řádení Rudých Khmerů nebo genocidu ve Rwandě nám cpou ze všech směrů, ale o tomhle menším nedorozumnění ani zmínka. Asi proto, že tentokrát to nebyli ti zlí komunisté, ale naopak. ()

quorra

Dějiny píší vítězové a v Indonésii jsou to takoví roztomilí maniaci, kteří vyvraždili víc než milion lidí. Sympaťák Anwar, jeden z nejdrsnějších gangsterů, nám ukáže, jak zabít bez toho, aby si člověk zasvinil balkón krví a k tomu nám zazpívá a zatančí a představí vnoučata. Krvavé dějiny a krásné tanečnice, dokument i kovbojka, kde jinde to najdete? Jeden z nejlepších "dokumentů" letošního Jednoho světa! ()

Jeden svět přiváží oskarový film Citizenfour

Jeden svět přiváží oskarový film Citizenfour

24.02.2015

Čekáte na příležitost vidět dokumentární film Citizenfour, který letos získal Oskara? Počátkem března budete mít jedinečnou příležitost díky festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden… (více)

Oscarové nominace 2014

Oscarové nominace 2014