poster

Otázky pana Lásky

Dokumentární

Česko, 2013, 75 min

Scénář:

Dagmar Smržová
(další profese)
 • Radko
  ****

  Niekedy ma napadá citát z filmu Johna Carpentera Na pokraji šialenstva (In the Mouth of Madness), kde jeden chlapík hovorí: "V spoločnosti, kde je väčšina šialená, je normálny jedinec pokladaný šialenou väčšinou za blázna.". Schizofrenici, ktorých som mal možnosť stretnúť mali jediný hlavný problém: nájsť si v živote niekoho, kto by ich miloval. V zmysle lásky duševnej aj telesnej. A to je aj problém pána Lásku. (Smutne v dokumente skuhrá, že je panic.). Problémom je, že zväčša ide o často hospitalizovaných pacientov (niekedy ja 2-3 razy za rok), v drvivej väčšine nepracujúcich, lebo z dôvodu diagnostických porúch nezamestnateľných a poberajúcich rôzne formy invalitídy. Takíto v očiach a mysliach prakticky uvažujúcich diev na vydaj len zriedka zaujmú ako potencionálni nositelia génov ich spoločných detí, prihliadnuc k strachu, že takýto potomok zdedí po chorom tatovi s úbohučkým invalidným dôchodkom ako bonus aj schizofréniu. Dokument trochu s bázňou behá okolo vyššie uvedenej horúcej kaše, aby prostredníctvom sociálneho kontaktu pána Lásku s okolím ukázal portrét jednej normálnej, v očiach verejnosti stigmou nenormálnosti označkovanej rodiny.(7.7.2014)

 • honajz2
  ****

  Uf... Celkem silný zážitek. Teda, na člověka, co o Jiřím Láskovi slyší prvně v životě to fungovat nebude, ale jelikož já jsem jeho "fanda", tak to na mě docela silně působilo. Jiří Láska na internet nahrává momentky ze své schizofrenické rodiny. Ovšem samotná videa jsou spíše otázky na všechna témata. Ale jaký je a byl jeho život? Tento dokument vám odpoví - a z jeho vyprávění vám dojde, že na tom nejste tak špatně. Ale i přes to, jak drsný osud jeho i jeho rodinu potkal, tak Jirka žije, věnuje se svým koníčkům a stará se o svoji rodinu - kde teda může. Tento tragikomický snímek má své světlé momenty (narozeninová oslava, závěr), tak i pochmurné (s tátou na pivu - v téhle scéně mi už konečně došlo, proč se nikde na žádném videu neobjevuje...). Emocí to má na dokument dost. Sice tady je pár věcí, co mi na filmu vadí, za to ta hvězda dolů, ale jinak jsem spokojený. A divím se, že jsem na to narazil až teď. 4*(7.6.2018)

 • FOCKE_WULF
  ***

  Jiří Láska se mi plete s Michalem Kolesou, který měl také prapodivné zázemí, záchod splachovali vždy jen v úterý, aby ušetřili, případný exkrement pošťouchli dál prstem. Jiří eL pochází ze dvou duševně nemocných rodičů, navíc ho vychovávala silně věřící babička, takže to od začátku neměl lehké. Zdá se, že se mu vše daří zvládat díky jeho optimismu. Dokument ale neukázal, v čem jako trpí, jestli má panické ataky, něco v afektu rozmlátí či co. Spíš to vypadá na pohodové soužití mírně jeblých lidiček.(30.8.2020)

 • Ceberus
  **

  Při vší úctě ke zpracovávanému tématu, dokument se mi zdál celkem sterilní, a to i přesto, že se kamery pohybovaly přímo v domě hlavního hrdiny. Film je to jistě poučný, na druhou stranu jsem očekával, že ve mě vzbudí i nějaké emoce, nicméně nestalo se tak. Pravděpodobně jsme byli ušetřeni záznamů těch "horších" schizofrenických momentů, i tak se ale dá z filmu odnést jistý nový náhled na tuto nemoc. Co se týče nálady, film navozuje celkově smutný dojem, přitom třeba film Nedotknutelní byl schopen i přes podobně smutný handicap nakonec přenést na diváka celkově pozitivní energii.(4.4.2013)

 • Matty
  ***

  Performativní dokument pojatý jako intimní deník zkomponovaný z režisérčiných záběrů a Láskových vlastních videí. V rámci zvoleného modu oprávněný důraz na emocionální prožitek (malebné záběry krajiny, sentimentální hudební doprovod) a s ním související předpoklad divácké identifikace se sociálním hercem je neotřelý vzhledem k Láskovu duševnímu onemocnění. Kde by více observační dokument vyžadoval jenom soucit, umožňují Otázky vidět svět očima muže, který realitu vnímá citlivěji než lidé takzvaně „normální“ a zároveň disponuje vyzrálejší schopností sebereflexe než mnozí jeho zdraví vrstevníci. Láska je sám o sobě pozoruhodnou osobou a režisérčina snaha o umělé vyvolávání soucitu má poněkud kontraproduktivní efekt. Hudbou a skladbou záběrů nás navádí k typu recepce, jakého by vnímavý divák měl být bez problémů schopen i bez použitých „přesvědčovacích prostředků.“ Smržová se navíc nesmyslně snaží postihnout příliš široké spektrum témat, sledovat lidskou bytost v její celistvosti, což na ploše pár měsíců a sedmdesáti filmových minut zkrátka nejde (vhodnější by byla časosběrná metoda). Stačilo by vybrat a rozvíjet jeden z mnoha nabízejících se motivů, ať už Láskovu snahu navázat za využití moderních technologií spojení s okolním světem, nebo jeho hledání jistého bodu, který mu nedokáže poskytnout babička, matka, ani víceméně absentující otec. Neschopnost najít k protagonistovi klíč (o které svědčí již příliš povšechný název filmu) ztěžuje sledování a vyvolává otázku, proč byl vlastně dokument natočen a co bychom si z něj měli odnést. Prosté dojetí nad lidským osudem, nad čistotou citů nacházejících se na okraji citově chladné moderní společnosti (podobně jako v Lásce v hrobě), k dobrému dokumentu nestačí. 60%(13.3.2013)