Gebrian versus (TV pořad)

Publicistický

Česko, 2012, 5-10 min

Martin Krušina

Janek Rubeš

Účinkují:

Adam Gebrian

Lukáš Záhoř

Viděl jsem všechny díly první i druhé série a existenci tohoto pořadu rozhodně chválím. Pro laika je to velmi dobrá pomůcka jak pochopit určité principy architektury a díky tomu se více zajímat o veřejná prostranství. Díly jsou dobře zpracované, jde se rovnou k věci, žádné zbytečné poučky nebo výklady. Jde sice o pořad na Streamu, ale uvítal bych klidně i delší díly a nebo vytvoření nového pořadu kdy by byla rozsáhlejší diskuze nejen s Gebrianem, ale i s dalšími lidmi.(31.1.2016)

• CANNIBAL

Viděl jsem zatím všechny reportáže pana architekta ohledně metra, ale příliš se mi nelíbí. Architekturu kterou tvoří Metroprojekt a.s. zvládá velice dobře. A vzniká díky českým architektům. Sice se to zdá jako předražené, ale za takových 100 - 150 let bude například stanice Střížkov nedocenitelná technická památka. Pokud jde o nové stanice linky metra A, tak to má sice nějaké mouchy, ale to je prostě v důsledku rychlého řešení. Prostě se metro u nás staví stejně tak, jako se opravují silnice, tzn. dokud jsou na to peníze. Je to vina spíše politického charakteru, než-li architektů a špatných kontrol státního dozoru. Navíc peníze se vyhazují oknem za mnohem horší a malichernější věci. Paradoxně se vyhazují už jen za to, že na magistrátu sedí úředníci a od stolu jenom slibují a nic se neděje a neděje. Rozhodnutí oddalují neustále na později, takže berou platy za nic. Navíc časem rostou globálně veškeré ceny, takže po 20 letech, když se někdo už konečně rozhoupe, tak to Prahu stojí stejně víc. Čili nějakých pár miliard navíc je v důsledku toho, již jen zanedbatelná položka. Největším výstřelkem pana architekta je pak dávat nám za vzor mnichovské metro, tak to je opravdový výsměch. Ty stanice nemají žádnou duší, navíc je 'zdobí' jen spousta barvitých neonových světel, jak někde v bordelu! To je snad nejošklivější metro ve střední Evropě. Pokud jde o technickou část, tak na tom se ušetřit moc nedá. Jsou tu jiné podmínky např. převýšení, půdní podloží, nebo stanice sovětského typu s širokým nástupištěm atd., právě to tu stavbu prodražuje. A jiná varianta stanice, než-li sovětského typu se dělat nemůže, pač na to by každý nadával. Nakonec mě úplně nejvíc dostala lajdácká mluva pana inženýra. Každou chvíli se snaží říci 'ty vole!' Ale kvůli kameře se to snaží zahuhňat, aby mu nebylo rozumět. S jeho vzděláním a postavením by se taky mohl více kontrolovat a ne se chovat jako ten kuchařský dřevák Pohlreich.(18.8.2015)

Pořad s dvojitým zásahem. Jednak ukazuje krásnou architekturu kolem nás, ale také poukazuje na neskutečné vyhazování peněz oknem. Doporučuji zejména díly z Prahy, ale pozadu nejsou bohužel ani jiná města. Ne vždy se dá se samozřejmě se vším souhlasit, hlavně když hlavní protagonista tne do vašeho rodného město například :)(5.8.2013)

+4* rozhodně zajímavý pořad o moderní architektuře, který se už nějaký čas vysílá přes Stream.cz. Jeho forma je sice zkratkovitá, ale to je jen díky současnému trendu, protože běžná populace už neudrží delší pozornost, tak to mu nejde vyčítat. Hlavně je podnětný a s valnou většinou názorů autora souhlasím. [ PŘÍBĚH: X /// SMYSL: 2 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ](24.9.2017)

70% Doporučuju ke sledování každému, koho trochu zajímá současná (ne)architektura našeho veřejného prostoru nebo si prostě chce jen v tomto směru rozšířit obzory. Možná vždy nebudete s názory Adama Gebriana souhlasit, ale lepší nesouhlas než nezájem a o ten tu jde až na prvním místě. Pro čistou čtvrtou hvězdu bych ale potřeboval v pořadu silnější argumentaci a pro pátou jít víc do hloubky. To už chci ale asi po přibližně pětiminutovém formátu příliš a kvalita by potom mohla přebít "kvantitu":-)(18.3.2013)