poster

Gebrian versus (TV pořad)

Publicistický

Česko, 2012, 5-10 min

Režie:

Martin Krušina

Kamera:

Janek Rubeš

Účinkují:

Adam Gebrian

Producenti:

Lukáš Záhoř
(další profese)
 • sunfreedom
  ****

  Pořad s dvojitým zásahem. Jednak ukazuje krásnou architekturu kolem nás, ale také poukazuje na neskutečné vyhazování peněz oknem. Doporučuji zejména díly z Prahy, ale pozadu nejsou bohužel ani jiná města. Ne vždy se dá se samozřejmě se vším souhlasit, hlavně když hlavní protagonista tne do vašeho rodného město například :)(5.8.2013)

 • CANNIBAL
  **

  Viděl jsem zatím všechny reportáže pana architekta ohledně metra, ale příliš se mi nelíbí. Architekturu kterou tvoří Metroprojekt a.s. zvládá velice dobře. A vzniká díky českým architektům. Sice se to zdá jako předražené, ale za takových 100 - 150 let bude například stanice Střížkov nedocenitelná technická památka. Pokud jde o nové stanice linky metra A, tak to má sice nějaké mouchy, ale to je prostě v důsledku rychlého řešení. Prostě se metro u nás staví stejně tak, jako se opravují silnice, tzn. dokud jsou na to peníze. Je to vina spíše politického charakteru, než-li architektů a špatných kontrol státního dozoru. Navíc peníze se vyhazují oknem za mnohem horší a malichernější věci. Paradoxně se vyhazují už jen za to, že na magistrátu sedí úředníci a od stolu jenom slibují a nic se neděje a neděje. Rozhodnutí oddalují neustále na později, takže berou platy za nic. Navíc časem rostou globálně veškeré ceny, takže po 20 letech, když se někdo už konečně rozhoupe, tak to Prahu stojí stejně víc. Čili nějakých pár miliard navíc je v důsledku toho, již jen zanedbatelná položka. Největším výstřelkem pana architekta je pak dávat nám za vzor mnichovské metro, tak to je opravdový výsměch. Ty stanice nemají žádnou duší, navíc je 'zdobí' jen spousta barvitých neonových světel, jak někde v bordelu! To je snad nejošklivější metro ve střední Evropě. Pokud jde o technickou část, tak na tom se ušetřit moc nedá. Jsou tu jiné podmínky např. převýšení, půdní podloží, nebo stanice sovětského typu s širokým nástupištěm atd., právě to tu stavbu prodražuje. A jiná varianta stanice, než-li sovětského typu se dělat nemůže, pač na to by každý nadával. Nakonec mě úplně nejvíc dostala lajdácká mluva pana inženýra. Každou chvíli se snaží říci 'ty vole!' Ale kvůli kameře se to snaží zahuhňat, aby mu nebylo rozumět. S jeho vzděláním a postavením by se taky mohl více kontrolovat a ne se chovat jako ten kuchařský dřevák Pohlreich.(18.8.2015)

 • blitzer
  *****

  Velmi zajímavý pořad o architektuře, která nás obklopuje. Jeho průvodce si všímá toho, co oko běžného obyvatele města v dennodenním shonu nevnímá, a možná raději ani vnímat nechce. Většina míst a detailů, na které Gebrian poukazuje, tak nutí diváka k zamyšlení až před obrazovkou a – jak jsem se sám přesvědčil – teprve poté i v reálném prostředí. Je divácky pohodlné dávat mu za pravdu; krom toho se člověk nad mnohými nelogičnostmi často i (hořce) pousměje. Asi to není v možnostech tohoto pořadu, ale líbilo by se mi, kdyby byly prezentovány i reálně proveditelné návrhy na zlepšení zobrazované situace. Občas by tak bylo fajn, kdyby byl pohled Gebriana coby architekta doplněn pohledem ekonoma. Například v díle o Náměstí Jana Palacha Gebrian stučně zmíní, že existují návrhy na přestavbu tohoto veřejného prostoru a doplní, že i peníze na to by se našly. Asi našly, ale kde? V momentě, kdy veřejný dluh ČR dosahuje téměř 2 bilionů Kč, mi přijde trochu chucpe implicitně upírat zrak směrem k veřejným financím. Z cizího (našich daní) krev neteče, že. Propojení Gebrianova pohledu s něčím neotřelým v oblasti ekonomie veřejných statků by podle mého názoru diskusi o podobě veřejného prostoru velmi osvěžilo.(3.2.2016)

 • Don82
  ****

  Viděl jsem všechny díly první i druhé série a existenci tohoto pořadu rozhodně chválím. Pro laika je to velmi dobrá pomůcka jak pochopit určité principy architektury a díky tomu se více zajímat o veřejná prostranství. Díly jsou dobře zpracované, jde se rovnou k věci, žádné zbytečné poučky nebo výklady. Jde sice o pořad na Streamu, ale uvítal bych klidně i delší díly a nebo vytvoření nového pořadu kdy by byla rozsáhlejší diskuze nejen s Gebrianem, ale i s dalšími lidmi.(31.1.2016)

 • Ydrosten
  ****

  Ne všechno co se v pořadu probírá má moje sypatie, stejně jako vše co Gebrian kritizuje není zase tak špatné jak se prezentuje. Každý má své vlastní představy o tom co by jak mělo vypadat. To nikomu neberu. Gebrian je upřímnej a má rozumné návrhy co by se dalo udělat líp. Za moji osobu ( v některých případech souhlas, v jiných ne ) dávám 4 hvězdy. Sleduju tento pořad už několik týdnů a těším se na každý nový díl ( ono celkově na Streamu je těchhle zajímavých miniseriálků spousta )(19.3.2013)