Archiv Z (TV pořad)

Dokumentární / Sportovní

Česko, 2012, 62x175 min

Cenné kovy za cenu vydřených i zasloužených vítězství, kdy si nejeden sportovec sáhl na dno svých sil a prožil s diváky u televizních obrazovek silný sportovní a emocionální zážitek. Robert Záruba přišel s dobrým nápadem připomenout sportovním divákům významné sportovní okamžiky, klání a vítězství z dob dávné i nedávné sportovní historie prostřednictvím archivních záznamů, které jsou někdy i cennější než medaile. Sportovní kanál Čt Sport odvedl dobrou práci, když do svého vysílání pravidelně zařazuje záznamy sportovních přenosů z různých sportovních disciplín. Z pohledu atraktivity či hlavně zajímavosti u mě vedou především hokejová utkání české reprezentace a pak to ostatní. Zápasy naší reprezentace z MS v hokeji nebo z Olympiád poměrně táhnou diváckou sledovanost a není se tedy co divit, že dominují i ve výběru archivních záznamů. V drtivé většině se jedná o záznamy odvysílané v nesestříhané podobě doplněné o informace a zajímavosti připojené v titulkovém textu, které s daným zápasem souvisejí. Mladší ročníky uvítají, jak to tenkrát na trati zvládala Jarmila Kratochvílová nebo jak si v Bělehradu naši fotbalisté na ME vystříleli zlato na penalty. Na něco se už zapomnělo a není výjimkou, kdy se třeba na nějaký archivní záznam sportovního přenosu starý deset let, už horko těžko pamatuje. Po rekapitulaci hokej přece jen dominuje a i když pestrost není pořadu upírána, tak se postupně pořad stal monotematickým. Uvítal bych i mnohem lepší grafiku. Nevím na čem šetřit. Výběr hudebního podkresu několikanásobně dramatizující už tak vypjaté okamžiky je vynikající. Rozhodně není nezajímavé připomenout si ta důležitá klání a zajímavosti kolem nich. Mé hodnocení: 60%(13.9.2014)

Nic proti, nejde o špatný pořad, ale mnohé zápasy a sportovní události historie by měly být vysílany běžně, ne dělat z jednoho zápasu vyhrabeného v archívu (na netu často běžně k dispozici) událost měsíce. Překrývaní čtvrtiny obrazovky taky není nejlepší nápad, to skoro vypadá jako by to někde stáhli a kvůli logu tam ten pruh dali:-D V Kanadě poměrně často opakují hokejové zápasy (kompletní) historie, z Kanadského poháru a hlavně NHL, které v historii hokeje něco znamenaly, totéž platí pro Anglii a zápas století, u nás se zopáknou finálové zápasy ME ve fotbale nebo zápasy z Nagana jednou za deset let, navíc ve zkrácené podobě. Fakt by to někoho zabilo, kdyby se vysílaly velké sportovní události významné pro český sport párkrát do týdne třeba v noci? Asi ano, když se tak neděje. To radši budou servírovat hodinu ve studiu před zápasem české fotbalové ligy s "experty" a koktavým zrzkem moderátorem a po zápase přidají půlhodinový nášup s "exeprty" a koktavým zrzkem moderátorem. Ota je sice v čudui, ale moc se toho v redakci Sportu nezměnilo. Tak jsem si zanadával a je mi líp. / 7. 6. 2016 ČT vysílá záznam zápasu ČR-Rusko z ME 1996 a opět nezapomněl nějaký génius (Archiv Z má na starosti nedotknutelný Bobík Záruba) nacpat po pravé straně pruh, který zabírá tak pětinu obrazovky, aby toho bylo méně vidět. Jestli jde o kus ustřížené obrazovky nebo je původní obraz jen zmenšený je fuk, tuhle úpravu si mohla a měla ČT odpustit. Do pruhu génius nacpal pidipísmenky "nutné" informace o datu konání akce a české sestavě. Další hvězda dolů. Jediné plus vysílání tohoto zápasu vidím a slyším v původním komentáři (Je to špatné, je to špatné; oblíbená Čapkova hláška), který se dá použít k obrazu, který sportovní fanoušci mají k dispozici z BBC nebo němeké televize.(23.5.2016)

Sportovní redakce České televize si opravd máknula a přišla na svět s pořadem, který mapuje nejen nejlepší sportovní okamžiky historie. Jako sportovní fanda jsem to musel ocenit.(15.10.2013)

Nalezený záznam vítězného Wimbledonu Jana Kodeše páni, díky...(24.11.2018)

V Archivu Z viděno např. Československo - Kanada na ZOH 1968, finálové utkání ČSSR - NSR v Bělehradě, ČSSR - Kanada na Kanadském poháru 1976, vítězství Věry Čáslavské v Mexiku, samozřejmě nechybělo Nagano a spoustu dalších sestřihů a dokumentů. Je jenom dobře, že Česká televize čas od času tyhle pořady reprízuje.(2.3.2014)

• - „Z“ v názvu pořadu je začáteční písmeno příjmení klíčového autora pořadu Roberta Záruby. (sator)