Sex a Lucía

Sex and Lucia

Sex a Lucia

Drama / Romantický

Španělsko / Francie, 2001, 128 min

V kontextu dnešní filmové tvorby, v kontextu tvorby Medemovy - tři. Mám dojem, že ve své hračičkovosti zde Medem chvílemi ztrácí otěže divoce rozvrstveného scénáře a ve svém experimentu jde přes hranici srozumitelnosti a organičnosti. Přesto - jaké ostatně téměř pokaždé - zachránil můj dojem z filmu samotnou koncovkou. Opět je to ve své podstatě doják, ovšem přerůstající všechny ostatní dojáky světa nejméně o tři hlavy. Plus výtečná kamera a střih, pluskrásné středozemní scenérie. No nekup to.(31.1.2009)

Jen jestli jsem to s tím Medemem nepřehnala, tři filmy ve dvou dnech. Ale nemohla jsem si pomoct, po Zrzavé veverce a Milencích ze severního pólu jsem byla zvědavá na ten opěvovaný zázrak Sex a Lucía. Trochu mě překvapilo množství a otevřenost sexuálních scén, jelikož zejména mužské nahoty si v hollywoodské produkci člověk moc neužije, tudíž není zvyklý. Do příběhu samotného se neproniká snadno, vyprávění se vrací v čase a zase zpět, divák musí být stále ve střehu, aby se v příběhu neztratil. Jak je řečeno, je tam díra, kterou můžete uniknout zpátky doprostřed příběhu a pokračovat znovu jiným směrem, tedy přesně tak jak to mám ráda. I proto si dám určitě brzo druhou projekci, už teď však vím, že tento Medem mě zajisté nezklamal.(22.3.2011)

• Fr

Reklama na krásu, příroda, úplněk, erotika (někdy snad i provokativní). A Ta z ostrova. Asi tak. Příběh? Seznámení Lorenza s Lucií – spousta anatomického poznávání. Ale stále je tu Ta z ostrova. Nadejde čas a začíná mne nudit i ta erotika. Vše spěje (pomalu, pomalu a pomalu) k protnutí plytké dějové linky nějakým dramatickým zlomem. Po 70ti minutách. Protože je tu stále Ta z ostrova. Příběh tak nabírá na zajímavosti, přicházejí emoce. Ne nadlouho, nic strhujícího. Asi mi nestačí jen hezké obrázky a sympatičtí herci. V žádném případě se nejedná o klasický stereotypní erotický film. Mělo by to být drama protkané erotikou. Já tyto věci raději odděleně.(29.3.2008)

Nerad používám slovo "úchvatné", ale tady mě jiné nenapadá. Taková byla režie, taková byla spousta nádherných záběrů, které samy o sobě by stály za samostatnou výstavu fotografií. Takové byly herecké výkony i spousta erotických scén, které vůbec nejsou samoúčelné, ale prostě do tohohle filmu patří. Propletení osudů je vděčný námět, který (alespoň na mě) spolehlivě funguje. Jenom jsem si ke konci říkal "hlavně ať zvládne ten konec" - zvládnul ! ... Není to čistá pětka, ale ten "umělecký dojem" ...(5.4.2004)

Kdo mě zná, ví, že moc nemusím erotické filmy – jsou dějově plytké a erotiky v nich moc, paradoxně, také není ;-) Tohle však bylo vážně JINÉ. Tenhle snímek nabídl uvěřitelnou lásku plnou tělesnosti, potu, krve, štěstí, slz, tragédie, nešťastných rozhodnutí, paradoxů, i závěrečného, očistného smíření. Herci (krásní), podpořeni scénářem a dialogy (obojí životné), spolu s přírodou a imaginací všech dalších tvůrců dávají dohromady absolutní zážitek. Ach Bože…(5.1.2007)

• - Paz Vega získala za tento film následující ocenění: Nejlepší španělská herečka na cenách Sant Jordi 2001 a nejlepší herečka na cenách Ondas 2001. Cena Premios Goya 2001 a ocenění na filmovém festivalu v Cannes 2001 jako objev roku v kategorii herečka. (Rosalinda)