Sex a Lucía

Julio Medem

Julio Medem

Kiko de la Rica

Fernando Bovaira

Krásny film, ktorý je romantický a mrazivý zároveň. Premyslený príbeh podávaný útržkovito, je skvelo zvládnutý, čomu herci (a hlavne herečky) výdatne pomáhajú. Film občas zabieha až do polôh porno, ale je to podané pomerne umelecky a reálne. Nie je to čistých 100%, ale rozhodne je to jeden z najzaújimavejších filmov vôbec...(26.3.2006)

Asi můj nejoblíbenější Medemův film - žádný jeho další snímek se mi už nikdy tolik nelíbil, jako právě Sex a Lucía. Z velké části je to díky úchvatnému zjevu Paz Vega - v titulní roli je natolik zajímavá a okouzlující, že si ji nejde nezamilovat. Její herecký protějšek Tristán Ulloa mě naopak moc nebavil, zčásti kvůli jeho příšernému účesu a zčásti proto, že jsem měl problém věřit mu postavu chlápka, na kterého tolik letí ženské. Řada lidí asi může mít problém se v orientovat v komplikovaném ději, ale osobně mi atypická vyprávěcí struktura tohoto filmu nevadí, naopak mi přijde zajímavá, a spolu s nádhernými lokacemi, atraktivním obsazením a spoustou skvěle natočených milostných scén ji řadím k hlavním přednostem tohoto snímku, kvůli nimž stojí za vidění. Všem fandům kvalitních španělských snímků, kteří to dosud neviděli, ho lze jen doporučit.(9.1.2017)

Řada symbolů, které běžný divák jen těžko rozliší a dokáže zařadit, přesto velmi podmanivá hudba a poetická kamera, ovšem režisér Medem se snaží být „umělecký“ za každou cenu. Někomu ke štěstí „postačí“ krásná a přesvědčivá Paz Vegaová, četnost kýčovitých motivů, sexuálního napětí nebo magičnost lásky a snaha režiséra uchopit ji zase v jiné podobě! Hutné, mozaikovité, emotivní..(12.12.2005)

Přišlo mi, že je tu až zbytečně moc sexu a to na úkor všeho ostatního děje. Bylo ho tak moc, až mi to vadilo a tím pádem mi nedokázaly být mužské postavy až tak sympatické, jak by byly, pokud by nebyly založeny čistě na tom sexu. Ale jinak to byl hezký film s moc pěknými snovými sekvencemi a když už tam byl taky nějaký cit, tak byl taky hezky vykreslený. Tohle zase Medem umí.(29.5.2008)

Film plný vášně, vzrušení, sexu, lásky a jiných intenzivních pocitů. Na druhou stranu nejde o erotický snímek, nýbrž, i když to tak na první pohled možná nevypadá, o vztahové drama. Navíc se na něj moc pěkně dívá, protože právem opěvovaná kamera je místy opravdu nádherná a dobře nasvícená, takže si kameraman troufá točit i scény zalité sluncem a ty divákovi dodávají hřejivý pocit, stejně jako velmi vhodně zvolená hudba. Rozházení dějových částí a úkol pro diváka si je zase chronologicky složit, není špatný nápad, jenom mně občas lehce vadilo, že se tak úplně neorientuju (někdy i mezi realitou a skutečností) a hlavně mám trochu zmatek v postavách (možná jenom můj problém). Ty byly výrazné (hlavně ženy) a dokázaly si snadno najít k divákovi cestu. Stopáž byla mírně delší než by musela být a ten úhybný konec byl sice chytrým manévrem, podle mě však docela zbytečným. Dávám silné 4* a nevylučuju, že po další projekci se ve mně pocit ze snímku umocní, budu se líp orientovat a hodnocení třeba navýším i na plný počet.(14.3.2012)

• - Paz Vega získala za tento film následující ocenění: Nejlepší španělská herečka na cenách Sant Jordi 2001 a nejlepší herečka na cenách Ondas 2001. Cena Premios Goya 2001 a ocenění na filmovém festivalu v Cannes 2001 jako objev roku v kategorii herečka. (Rosalinda)