Sex a Lucía

Španělsko / Francie, 2001, 128 min

Julio Medem

Julio Medem

Kiko de la Rica

V kontextu dnešní filmové tvorby, v kontextu tvorby Medemovy - tři. Mám dojem, že ve své hračičkovosti zde Medem chvílemi ztrácí otěže divoce rozvrstveného scénáře a ve svém experimentu jde přes hranici srozumitelnosti a organičnosti. Přesto - jaké ostatně téměř pokaždé - zachránil můj dojem z filmu samotnou koncovkou. Opět je to ve své podstatě doják, ovšem přerůstající všechny ostatní dojáky světa nejméně o tři hlavy. Plus výtečná kamera a střih, pluskrásné středozemní scenérie. No nekup to.(31.1.2009)

Původně jednoduchý a jednolitý příběh o Lucíi se v průběhu filmu rozdělí na linku o Lucíi a na linku o Lorenzovi, aby se pak zase spojil v nápadité mozaice lidských osudů. "Sex a Lucía" je film, který vyžaduje divákovo naprosté soustředění. A takové filmy já mám celkem ráda, ještě navíc, když jsou okořeněné španělským temperamentem.(18.7.2005)

Pod údermi prstov sugestívneho autora zvierajúca sa klávesnica mučená a ukájaná zároveň, sa stane strojcom príbehu vášne a ľudskej lačnosti po plodoch našich zvieracích pudov. Každým ďalším dotykom sa prepadá nestráviteľná masa fiktívnej reality hlbšie k vyvrcholeniu v rozplynutí sa v čiernej diere relatívnosti. No nie každé z vyvrcholení musí nutne uspokojiť naše lačné filmové jazýčky, no i napriek tomu v tomto prípade sa veľmi rád nechám rozpáliť vábivým predstieraním rytmických výdychov jedinečnosti. 3,5*(30.11.2007)

Po poměrně plytkých a manýristických Milencích z polárního kruhu se Medem docela vytáhl - vrátil se k silně fyzickému filmovému stylu tak úžasnému v jeho Zemi, udržel se nohama na zemi jak ve vkládání iracionálních momentů, tak v poetickém vidění světa, dokázal probudit emoce. Sex a Lucía tak není jen další narativní hříčkou, ale příběhem, dotýkajícím se zajímavých témat a rozvíjeným neotřelými postavami. Erotika zde není samoúčelným doplňkem, ale hlubším prožitkem dotýkajícím se podvědomí a základu protagonistů. Sice někdy Medem působí trochu povrchně - třeba ve spojení Lucíe se sluncem - a výrazně osudový příběh nemá tak úplně uspokojivé ukončení (vzhledem k postavě Eleny), ale díky pozoruhodným hercům, působivému vizuálnímu ztvárnění a nečekaně silné intimitě nad tím můžu s klidem přivřít oči. Medem natočil divácky nejvděčnější film, aniž by zradil svá nejosobitější východiska.(26.1.2013)

Film plný vášně, vzrušení, sexu, lásky a jiných intenzivních pocitů. Na druhou stranu nejde o erotický snímek, nýbrž, i když to tak na první pohled možná nevypadá, o vztahové drama. Navíc se na něj moc pěkně dívá, protože právem opěvovaná kamera je místy opravdu nádherná a dobře nasvícená, takže si kameraman troufá točit i scény zalité sluncem a ty divákovi dodávají hřejivý pocit, stejně jako velmi vhodně zvolená hudba. Rozházení dějových částí a úkol pro diváka si je zase chronologicky složit, není špatný nápad, jenom mně občas lehce vadilo, že se tak úplně neorientuju (někdy i mezi realitou a skutečností) a hlavně mám trochu zmatek v postavách (možná jenom můj problém). Ty byly výrazné (hlavně ženy) a dokázaly si snadno najít k divákovi cestu. Stopáž byla mírně delší než by musela být a ten úhybný konec byl sice chytrým manévrem, podle mě však docela zbytečným. Dávám silné 4* a nevylučuju, že po další projekci se ve mně pocit ze snímku umocní, budu se líp orientovat a hodnocení třeba navýším i na plný počet.(14.3.2012)

• - Paz Vega získala za tento film následující ocenění: Nejlepší španělská herečka na cenách Sant Jordi 2001 a nejlepší herečka na cenách Ondas 2001. Cena Premios Goya 2001 a ocenění na filmovém festivalu v Cannes 2001 jako objev roku v kategorii herečka. (Rosalinda)