Film zachycuje tři generace dvou sousedících rodin, žíjících v malé baskické vesnici a ukazuje nám tak obrovskou rivalitu mezi rodinami Iriguíbel a Mendiluze. V první části se ocitáme na zákopech v období třetí karlistické války v roce 1875. Mladý muž Manuel Iriguíbel, zastrašen hrůzami bojů a nechutí bezdůvodně střílet lidi, je zraněn a v domnění, že je již mrtev, je ostatními vojáky naložen na vůz s mrtvými. Při strastiplné cestě, se probere z bezvědomí, jeho jediným svědkem „obživnutí“ a následného opuštění vozu, se stává kráva. Příběh se přesouvá do roku 1905, kdy stejný muž tráví čas malováním krávy, pozorujíc své tři vnučky. Synové obou rodin (Juan a Ignacio) jsou vyprovokováni k souboji v přetínání kmenů, a proto se rivalita prohlubuje ještě více. Na oba soupeře se uzavírají sázky a lítý boj může začít. V příběhu se objevují i záchvěvy lásky, které Juanova sestra Catalina nezvládá uchovávat v tajnosti a tiše Ignacia pozoruje v lese při tréningu na souboj. Tím také začíná milostá aféra mezi nimi, která nakonec vyvrcholí početím Perua. Na scénu nastupuje rok 1915 a s ním nastává i stěhování Perua do USA. Poslední zachycení života baskické rodiny je z roku 1936, kdy se Peru vrací do místa rodiště jako válečný fotograf. Režisér snímku byl v roce 1993 oceněn Goyovou cenou. (_Berunka_)

Kacounek

Obraz španělského baskitského venkova a jedné místní rodiny během zhruba šedesáti let. Jejich tajemství, láska, nevrařivost a soutěžení mužů ve zdatnosti. Jsou zde krásná těla a rozervané duše. ()

Maynard.

Krávy, krávy, jakou máte řeč...Jako film jistě zajímavej pro fajnšmejkry, který maj rádi filmy od zesnulého Menzela. Leč já jeho filmy rád nemám a tudíž mi ani tenhl nepřirost k srdci. Ale na druhou stranu sem to dal celý bez větších scén :o). Zajímavý na tom je, že je to příběh 3 generací a že kadou generaci hraje stejnej týpek, což mi přišlo docela fajn. Ale divný móresy dědky u kořenu stromu a pořád pohledy kravám do vočí, to mi přišlo ujetý. KOnec celkem přísnej. Ale vidět to u nemusím... ()

klukluka

Bylo by to funny, mít v TOP 10 Krávu i Krávy. Ale to se nestane. Měl jsem k tomu výhrady od prvopočátku a postupně jsem se v nich jen utvrzoval. Nelíbil se mi totožný představitel pro roli děda, otce i syna, nelíbil se mi styl vyprávění, nelíbila se mi poetika tohoto filmu (který mi evokoval Jakubiska, na něhož to ale nemělo ani zdaleka). Bylo to prosté, přitom poměrně zmatečné. Škoda pro mě, moc jsem se na to těšil. ()

Pafl

Medemova fantazie nikdy nepatřila do města, ačkoliv se v něm v jeho pozdějších filmech ocitla. Jeho srdce mělo zůstat tady, v temném kouzelném lese, kde žijí lidé, kteří se někdy mění v krávy, kde je ve starém vyhnilém pařezu díra do nicoty. Jsou tu pasti na divočáky, které jedním švihem sekerou rozetnou cokoliv, co se prodírá mlázím pod nimi, jsou tu strašáci v poli a jsou tu vzpomínky, spousta vzpomínek. V takovém lese se dějí záhadné a tajuplné věci a každý, kdo sem vstoupí, se zase stane dítětem, ať sem přišel s houbařskou nůší, s fotoaparátem nebo v uniformě a s puškou. ()

kukentipla

O čem to je? Slunné Španělko. Nejdřív smrt, pak symbolické zrození na voze plném mrtvol a následný pohled do očí krávy. Přesouváme se v ději o 30 let...., mladík je starcem, krávy krávami a slunce rozdmýchávu lásku, chtíč, nenávist. Co já NATO? Tentokrát jsem lehce zklamaný. Od Medema očekávám smšt emocí a opojného erotična. V Krávách mě však jenom lehce poškádlil, rozmlsal a pak vše nekompromisně utnul sekerou. Jeho filmy se točí kolem dvojice tragicky zamilovaných lidí. Krávy jsou však poměrně zalidněné, a já se sžil až s druhým milostným párem. Ten první mě zcela minul. Pokud by to nebyl Medem tak by to bylo za 4*, ale od mistra očekávám nadstandart. ()

Narciska

Bizarní film a hororová hudba ve mě vyvolávaly kromě silného nepochopení a z toho pramenícího rozčarování, také pocity odporu a hnusu, které nevyvážily ani radostné a krásné chvíle, bylo jich pomálu, ani vyšší poznání proč a k čemu to celé bylo, to tam buď nebylo nebo mě to zcela minulo. Prostě film, který sice má něco do sebe, na který však chcete rychle zapomenout, protože není nic dobrého ani moudrého, co by vám přinesl, byť v to celou dobu doufáte. ()

kostej_

Ne tak formalne vytribene jako Medemovy nasledujici filmy, nicmene to v zadnem pripade neni pouze jejich slabsi predobraz. ()

troxor

Baskové jsou svérázný národ. Žijí v horách, mluví jazykem, kterému nikdo nerozumí, neustále se bouří proti Španělům, staví velmi znepokojující strašáky... Z Baskicka pochází i režisér Medem, který točí filmy stejně prapodivné, jako je jeho národ, jehož historii od karlistických válek až po válku občanskou popisuje na osudech dvou rodin a několika krav tento film. Se vším se pojí u Medema obvyklá dávka šílenství, tajemna a palindromů. Kaixo! Ongi etorri! ()

*Colorado

No, nejsem sice příznivec epických záběrů na kálející krávy, ale jinak to je ok :) Julio Medem je prostě divnej a tenhle film to přesně splňuje. Hlavně se dá říct, že točí o "malých" věcech v docela dobrém stylu. Pěkný. ()

Rockerman

Složité vztahy dvou znepřátelených rodin v lehce kusturicovsky laděném příběhu, roztaženém do více, než padesáti let může smířit jedině láska. Solidní film s hezkým závěrem. Mám raději Medemovu pozdější tvorbu. ()

arkie

Ťažko prehľadný dej, niektoré zábery sú zaujímavé, seká sa tam hodne drevo, hovorí o smrti ... je tam výrazná snaha o symbolizmus, každopádne Tierra je omnoho lepšia. ()

ecis

Symbolicky pochopene, naturalnostou vstrebane, ale pocitovo minute. P.S.: Medem rozumie pojmu eroticno od pociatku svojej tvorby. ()

old salt

Vrcholem Medemovy tvorby pro mne je Sex a Lucia. I tento jeho dřívější film má má všechny jeho oblíbené znaky. Výborná kamera. Opět o lásce. Opět o tom, že lidé, kteří mají být spolu, se nakonec sejdou... ()

robbez

Ze všech Medemových filmů se mi tenhle líbil asi nejméně. Tvrdý a drsný život španělského venkova na přelomu 19. a 20. století mě tedy moc neoslovil. Na rozdíl od pozdějších filmů tu Medem ještě příliš nerozehrál svou příslovečnou magickou imaginaci. Snad jen v postavě svérázného dědečka, který ve svých obrazech vidí krávu vždy nějak jinak než ostatní a staví podivné "strašáky" z kosou a sekerou. No a pak ještě ta tajemná hluboká díra v lese... ()