Sensuela (festivalový název)

Aslakin tytär

(pracovní název)

Drama / Romantický / Erotický

Finsko, 1973, 109 min

Zapomenutý a schovaný klenot finské kinematografie. Fakt šílenost. Ale má svoje kouzlo a bejt na mě tak bych ho do teho seznamu 1001 bijáků, co jest třeba vidět před smrtí, dal. Decentní, harlekýnská love story se v soft lechtivou legrandu mění už po půl hodině a vidíme první obdařenou obnaženou ženskou hruď a lechtivou scénu. Před tím jsem jako divák viděl jen pěknou zimní krajinu a dost svérázný kastrování soba. Pšt, konec spoilerů. Celej film je psychedelicky barevnej, hudební podkres šéfuje tchaikovského klasika, která se opakuje do zblbnutí, ale komu by to vadilo. Funny fact (fakt!): V době kdy byl film uveden a moc lidí ho stejně nevidělo, byl považován za hardcore porno!(18.5.2013)

Aki Kaurismäki v kostce. Anebo: Aki Kaurismäki se k Teuvo Tuliovi má stejně jako Fassbinder k Douglasu Sirkovi. Tohle je ale luxusní filmové řemeslo - esteticky naprosto dokonalá věc! Uvědomoval jsem si po celou dobu, jak tomuto činí geografická blízkost příbuzné klenoty jako Mrazík.(3.6.2018)

• - Kvůli explicitním erotickým scénám se Sensuela stala vůbec prvním snímkem v historii, kterému finský státní úřad pro filmovou kontrolu stanovil hranici přístupnosti 18 let. V době svého vzniku byl film promítnut jen v několika málo vybraných kinech a helsinské premiéry se dočkal až roku 2001. (Zdroj: Dny Severu)

• - Erotickým melodramatem Sensuela se svérázný režisér Teuvo Tulio vrátil na sklonku své kariéry k oblíbenému tématu přerodu nevinné dívky v padlou ženu. Volnou inspiraci našel v Puškinově povídce „Staniční dozorce“, kterou převedl na filmové plátno už v polovině čtyřicátých let. (Zdroj: Dny Severu)