poster

Herečka (TV film)

Komedie / Krátkometrážní

Československo, 1981, 19 min

Režie:

Jaroslav Dudek

Scénář:

Jaroslav Dietl
 • kingik
  ***

  Když není v dohledu extra námět, je nutno sáhnout po dobrých hercích, aby byl zaručen alespoň (nad)standardní výsledek. Jeden herec v téhle bakalářské povídce ční nad ostatní. Je jím Petr Nárožný, ze kterého si vystřelí mladá holka, co v pánovi v letech probudí druhou mízu. Strohý suchar, jenž má v hlavě místo citů počítadlo, už ostatně ani nepočítal, že by v mladších ročnících vzbuzoval vášně. A přece se plešatý účetní dočká, když svoji příbuznou bude připravovat na zkoušky na ekonomku, i když ta má v hlavě jen hereckou kariéru. V domnění, že skutečně činí pro ni to nejlepší, neboť je hluboce přesvědčený, že herecká konzervatoř je jen pro ty, co mají herecký talent, se chytí do pasti. Julie už s ním má svůj vychytralý plán a herectví se vůbec nevzdala, jak si myslel. V popředí se Náročný ocitá od prvních okamžiků a všechny okamžitě zastíní. Nejlepším momentem povídky je, když se zálibně prohlíží v zrcadle, aby se ujistil, že má na to být těžkým lamačem vagin. Pointa není žádný zázrak, je docela průhledná, jenže je zde ten jmenovaný Nárožný, který si na malém prostoru exkluzivně poradil se všemi polohami a možnostmi své postavy. Divák si ani téměř nevšimne, že zde s ním účinkovaly ještě tři další herečky - Hegerlíková, Fišárková a Lenka Kořínková, která v podstatě hrála hlavní roli, ale její kvalitnější herecký kolega ji o ní nekolegiálně připravil. Ve výsledku se režie a scénář potkaly v přijatelné symbióze. Povídka je celkem zapamatovatelná i originální. Vtip však do ní protlačil a nudu z ní i vytlačil jen Petr Nárožný. 60%(23.2.2016)

 • Tommassi3
  **

  "Vona jediná z vás ze všech totiž pochopila, co je ve mně.." ;)(5.11.2016)

 • D.Moore
  ****

  Úžasný Petr Nárožný hraje zpočátku svého typického akurátního človíčka se smyslem pro disciplínu všech a všeho, ovšem vlivem náhlé přízně mladé švagrové postupně taje, osměluje se... Zkrátka během necelých dvaceti minut předvede něco, oč se jiní herci jindy mohou snažit třeba hodinu a půl - a marně. Z bakalářské povídky, která by jinak byla přinejlepším průměrná (a po prokouknutí pointy už jen pramálo zajímavá), udělal právě jeho roztomilý výkon mnohem lepší podívanou.(4.10.2016)

 • MickeyStuma
  ****

  Vynikající povídka, kde si Petr Nárožný zopakoval roli pedantského otce se smyslem pro přesnost a disciplínu, kterou si už zahrál rok předtím ve filmu ´Ten svetr si nevslíkej!´ Byl tam tak skvělý, že to asi byla v jeho obsazení přímá volba i do tohoto bakalářského příběhu. Lenka Kořínková je ve své roli nepřekvapující, neboť ve své době hrála takřka pořád stejně. Příběh o dokazování talentu u tak náročného člověka, jakým je Karel (P. Nárožný) je napsán zajímavě a přesvědčivě. K humoru tu sice toho zase moc není, ale moralita děje, tedy to, že si má člověk jít za svým snem i přes to, že mu to někdo bude vytýkat i za cenu jeho přesvědčení, je daná a jasná. Lépe by to snad vyjádřit už ani nešlo.(30.12.2016)

 • EKLEKTIK
  ****

  "Když to řikáš ty, tak tomu věřim." Rodinný příběh, natočený podle zadaného tématu "Kdybych to neviděl na vlastní oči, tak tomu neuvěřím", podávající jasný důkaz toho, že herečkám nelze věřit ani nos mezi očima, ve kterém exceluje Petr Nárožný, za zdatné asistence Antonie Hegerlíkové, spolu s vyjímečně, takřka přirozenou Zuzanou Fišárkovou a Lenkou Kořínkovou, tentokrát bez lalůčku.(21.10.2015)