Litva, do toho! (festivalový název)

• Litva

Redirected / Už Lietuvą!

Redirected

Akční / Komedie / Thriller

Litva / Velká Británie, 2014, 115 min

Sem tam je to i docela vtipné. Hlavně se mi líbí, že z Británie přišlo něco, co je sice akční a je to thriller, ale má to v sobě alespoň nějaký ten humor, není to celé až moc vážné, což už mi na současných Britských kriminálních filmech prostě vadí. Ten humor tady je hodně jednoduchý, ale tak na ten průměr to stačí.(16.4.2015)

• ondrula

Na začátku to skutečně vypadalo trochu jako Sbal prachy a vypadni. A kdyby děj zůstal v Londýně, třeba by film zaznamenal i podobný úspěch, protože určitý potenciál jakožto gangsterka rozhodně měl. Záhy se ale Angláni dostanou do Litvy, kde se započne podivná fraška zesměšňující východní Evropany a celý film zaznamená ukrutný úpadek. Dle filmu jsou VŠICHNI Litevci zločinci: vrazi, korupčníci, obchodníci s lidským masem, podvodníci, zloději, násilníci, lupiči atd. Bylo by to možná i zábavné (poté co divák překousne tu zkurvenou šanci natočit slušnou gangsterku), nebýt toho, že z opakované vlastní zkušenosti vím, že Angličani nevědí o zemích bývalého východního bloku vůbec nic, prostě je to nezajímá. V horším případě si myslí skutečně to, co je ve filmu zobrazeno.(26.2.2015)

Další z pokusů přiblížit se Ritchiemu a podle mě se to docela zdařilo. Režisér tu sice neměl k ruce, kromě Vinnieho Jonese, solidnější či známější herce a když přesunul děj do Litvy, nevyhnul se jistým archetypálním zobrazením Východu, ale na druhou stranu policajti tu aspoň nejezdí v žigulících a prostředí Vilniusu není depresivním obrazem vyrabovaného panelákového sídliště, jako třeba Bratislava (nebo co to bylo) v Eurotripu. No a hlavně má film neutuchající tempo a spoustu vtipných momentů, které sice nejsou nijak originální, ale mě se trefily do nálady. 70%(29.12.2014)

Má první asociace se snímkem Redirected je SUROVOST. Ten filmek se vůbec nemaže se svými hrdiny a už vůbec ne se svými diváky (no a o Litevcích ani nemluvě). Svým stylem se to lehce snaží přiblížit "ritchieovkám" ale jde o podstatně obhroublejší a zemitější kousek, ve kterém lze vypozorovat jistou režijní nezkušenost. Přesto to jako taková "party-jednohubka" funguje dost dobře a v pár okamžicích i slušně pobaví. Velmi dobře je využito paralelního vyprávěni tří zlodějíčků, jejichž příběh se na podstatnou část snímku rozdělí. Škoda toho nezvládnutého finále. 2,5* zaokrouhleno nahoru, ale už druhý den po projekci, si horko těžko vzpomínám na podrobnosti a po týdnu to vyšumí úplně... _____p.p.č.: Nikdy nejezdit do Litvy!!!(11.5.2015)

• Santino7

K tejto snímke sa mi dosť obtiažne zaujíma nejaký definitívny postoj, pretože na jednej strane to bolo jednoducho až príšerne stupídne a nevkusné, avšak zas na strane druhej tomu nemožno uprieť ani niekoľko svetlejších momentov. V podstate definitívne rozhodnutie (medzi dvoma/troma hviezdičkami) u mňa padlo až pri finálnej scéne, a teda litovskej svadbe, ktorá tomu celkovému nevkusu, trápnosti a vidláctvu (à la Zdeněk Troška a jeho najväčšie filmové "perly") udelila už len akúsi pomyselnú korunku. Škoda, pretože tie náznaky boli skutočne fajn, rovnako ako aj obsadenie Vinnieho Jonesa do polohy, ktorá mu sedí zo všetkých najviac už od čias ritchieoviek. Presne tých istých ritchieoviek, ktorých úspech sa tvorcovia asi snažili do istej miery napodobiť, no žiaľ sa vybrali tak trochu nesprávnym smerom prílišného sebaparodovania a tú eleganciu, ktorá z tých absurdných gangsteriek Guya Ritchieho vždy nejak tak prirodzene vyžarovala, nahradili oným spomínaným vidláctvom, nevkusným humorom (ktorý ťaží z podobných "hitov", ako väčšina amerických tínedžerských komédií) a tak ďalej. Neviem aký bol zámer tvorcov, rovnako ako nechápem až príliš priaznivé hodnotenie na IMDb, no tak či onak môžem s určitosťou prehlásiť, že opakované pozretie sa v mojom prípade rozhodne konať nebude. 2/5(29.1.2015)

• - Scéna kedy posádka ambulancie znásilňuje bezvedomú pacientku, je založená na skutočnom incidente, ktorý sa stal v roku 2009 v hlavnom meste Litvy, Vilniuse. Obvinení zo znásilnenia 18 ročnej pacientky počas prevozu boli vtedy 62 a 36 roční zamestnanci záchrannej služby. (Ludo444)

• - Postava menom Vova (Mindaugas Papinigis) sa objavila už v predchádzajúcich filmoch režiséra Emilisa Velivisa, a to Zero (2006) a Zero 2 (2010). (Ludo444)