Proč jsem nesnědl svého taťku

• Francie

Pourquoi j'ai pas mangé mon père

• angličtina

Why I Did (Not) Eat My Father

Prečo som nezjedol svojho ocka

Animal Kingdom: Let's Go Ape

Animovaný / Komedie / Rodinný

Francie / Itálie / Čína / Belgie, 2015, 95 min

Jamel Debbouze

Předloha:

Roy Lewis (kniha)

Fred Fougea (původní scénář), Jean-Luc Fromental (původní scénář), Jamel Debbouze

Romain Le Grand
  • lardko

Už delší dobu jsem neviděl žádný animovaný film , tak jsem si řekl že se na nějaký tedy kouknu. Na tenhle jsem zrovna narazil v TV programě. Podle obrázků , a infa to nevypadalo úplně špatně. Řekl jsem si proč ne , a zkouknul jsem to. A musím říct je je to pěkná blbost ! Animace se mi nelíbila , dabing se mi nelíbil , děj se mi nelíbil. Vlastně si ani nedokážu vzpomenout na jedinou věc co by se mi ve filmu zalíbila. Tak proto nevidim ani jeden důvod proč bych měl tomuhle filmu dát aspoň jednu hvezdičku. Říkám NE ! Režisérům NE! Scénáristům a NE tomuhle idiotskýmu filmu. A předem říkám nepočítejte s nějakým vtipem. Rovnou se připravte na podprůměrný , nudný a trapný animák.(31.7.2016)

• bigmatko

jednoduchy príbeh s nie veľmi vydarenými postavami. uričte je však milý animak, ktorý však nemôže prežiť v konkurencii komerčnej produkcie. ale zas nie všetky kreslené filmu musia byť len s dielne Dysneho a preto treba oceniť aj tento kúsok pretože úplna tragédia to nie je. je to miestami aj vtipné a dokonca sa dá vydržať aj nie moc kvalitná animácie. Existuje však aj viacero lepších európskych animákov.(23.11.2015)

Priemerná animovaná rozprávka francúzskej produkcie hovoriaca o potomkoch ľudí a o ich kvázi premene z jedného evolučného stupňa na ten ďalší. Nápad celkom fajn, ale dosť sa to podobalo Crooksovcom od amerických kolegov a navyše animácie boli podstatne horšie ako tie najkvalitnejšie animované snímky súčasnej doby, čo je trochu na škodu, lebo je im naozaj ťažko konkurovať, a postavy nie až tak sympatické. 55 %(15.4.2017)

Why I Did (Not) Eat My Father nemá iba divný názov, hoci evolúcia pračloveka mnohé vysvetľuje. Je presne o tom, že aby sa druh nepožieral navzájom a posunuli sme sa vpred. Lenže sa obávam, že na pozvánku do kina pre rodičov s deťmi to rozhodne nestačilo. Isté scény sú dobre predložené, iné asi dopadli z iného filmu a rozbíjajú celistvosť, náladu i celkové vyznenie. Podivnú teatrálnosť pritom cítiť na obsahu i animácii. Je fajn vidieť, že animák chce byť náučný a slúži ako taká historická vsuvka do evolúcie primátov. Ale to ho neospravedlní v podivných snahách zbytočne dramatizovať príbeh alebo skákať z bláznivého humoru na vážny kolobeh scén, ktoré sa snažia ohromiť veľkými emóciami. Hoci postavičky sú milé, svet nie je príliš pestrý a mnohí budú porovnávať animák aj so skvelými Krúdovcami. A tí patria medzi top animáky štúdia, a určite dopadli lepšie a ponúkli násobne viac nápadov ako Why I Did (Not) Eat My Father.(10.6.2019)

• kaliakra

Všetko, čo sa mi v predchádzajúcich filmoch s autorským vkladom Jamela Debbouzeho zdalo úchylné, je tu v stonásobne koncentrovanej podobe. Humor bez vtipu, deviantná sebaštylizácia, kašľanie na akúkoľvek (hoci aj umelú a pre potreby rozprávania vymyslenú) logiku, myšlienkové vákuum, programová antidramaturgia negujúca základné zákonitosti rozprávania... Smutný a sebatrýznivý zážitok, následkom ktorého je hlboká divácka trauma. Nikdy viac.(2.12.2015)

• - Hlavní hrdina Edward je nápadně podobný režisérovi snímku Jamel Debbouze, který postavě dodal také svůj hlas v původním znění. Postava Edwarda zároveň nepoužívá svou pravou ruku, o kterou Debbouze přišel ve svých patnácti letech. (BodG)