OXV: The Manual

Mysteriózní / Romantický / Sci-Fi
Austrálie / Velká Británie, 2013, 102 min

Frekvence určuje, jak se bude odvíjet celý váš život. Nakolik budete mít štěstí, IQ, schopnosti. Isaac se narodil s abnormálně nízkou frekvenci, dokonce zápornou. Pak je tu Marie, která má tak velké štěstí, že aniž by se starala, vše jí vychází na vteřinu přesně. Dva lidé, kteří jsou tak rozdílní, že se díky tomu neměli ani nikdy setkat, se přesto setkají. Isaac se do Marie zamiluje, ale nemohou spolu být déle než 60 sekund. Jakmile se tento čas navrší, dojde totiž vždy k nějaké nešťastné události, která častokrát ohrožuje i život. Isaac se však svého snu ani lásky nevzdává. (Benedygtus)

honajz2

SPOILERY Rozehrané je to dost slušně a nakonec z toho vypadne překombinovaný blábol... Vlastně nakonec ani nevím, co mi tím chtěl režisér říct. Máme tedy svobodnou vůli nebo ne? Existuje něco takového, jako naše osobní svoboda nebo ne? Je všechno předem předurčené Plánem, nebo ne? Můžeme se mu vůbec vzepřít? A co ta hudba, pomáhá něčemu, nebo je to jen lživá teorie? Tenhle film neustále střídá svá stanoviska, jedno říká ano, pak zase ne a celé to zakončí odpovědí A není to jedno? Ne, není, protože to po tom všem, co se zde odehrávalo, čekám nějaké jasné stanovisko - které ale režisér očividně neměl. Asi bych tu myšlenku chápal, kdyby to celou dobu stále víc potvrzovalo jenom teorii ano nebo teorii ne - a na konci by přišel šokující zvrat, který by vše obrátil naruby a pak by zazněla ta otázka. Napsal jsem to strašně zmateně, ale snad rozumíte. Pak bych ten konec bral. Ale takhle mi to prostě přijde ledabylé, navíc když si to celou dobu hraje na bůhvíjak promyšlený film. Přitom ten svět ani není pořádně promyšlený a ať jsem se nad ním zamýšlel sebevíc, stejně jsem měl mnoho otázek. Po filmařské stránce je to perfektní, kamera se záběry přímo kouzlí i přes svoji komornost, většinu času to má i podmanivou atmosféru, děj je dobře vystavený a jsem rád, že z toho nakonec nebyla jenom "hipsterská" romance, ale něco víc. Teda aspoň pokus o něco víc. A celkem mě mrzí, že se to nepovedlo, protože to v jednu chvíli vypadalo dost slušně. Pokus fajn, asi na ten film jen tak nezapomenu, ale pořád tomu dost chybí. 3* ()

campix

Hodně televizně působící mysteriozní drama, kde je forma a všechno ostatní dáno na pospas chytré myšlence. Na mě tohle bohužel nefunguje. Potřeboval bych uspokojit více aspektů než pouze zajímavě napsanou scénáristickou hříčku. Jinak je OXV veskrze sympatické a nekoukaké, což může někomu velmi sednout. ()

eye candy

Frekvence jsou krásné především tím, že jsou neustále v pohybu, snad proto z nich nemůžete spustit oči. Stejně jako písek na poušti nebo voda oceánu, neustále mění tvar a barvu. V jeden moment se zdají být romantickou dystopií, o několik minut později napínavou detektivkou, pak se stanou scifíčkem o determinismu a svobodné vůli, aby se následně zavrtaly do lidské psychologie a nakonec se po všech těch pestrobarevných myšlenkových ohňostrojích ustálily na docela prozaickém názoru, že ať už je to jakkoli, Mozart a láska jsou fajn. Možná chvílemi trochu režíjně nevyzrálé a myšlenkově roztěkané, pořád ale dostatečně ucelené a zajímavě odvyprávěné, aby se jednalo o výrazně nadprůměrný filmový zážitek. Odlišnost a zajímavá myšlenka jsou pro mě téměř vždy důležitější než zpracování a digitální efekty. ()

zigíš

dráždivý pocit, že je něco za oponou, co ovlivňuje a řídí naše životy (!) p.k.dick by měl radost a přestal by s halucináty (nebo je zvýšil?) ambiciózní -za to body navíc- manipulativní, naprosto -žel- nevětšinový zážitek ..aussies movie mi poslední dobou dělají neskutečnou radost (100%) ()

Benedygtus

Me se to velmi zalibilo, prislo mi to originalni, nebylo to pritazeny za vlasy(rozumej zadny trapny momenty) a vynikajici konec! Tak si predstavuju novy film, ktery si krvelacne neprisvojuje vsechny nej a presto byl velmi zajimavy! 85% ()

Mitin

Film se na konci až moc zamotal a docela jsem se ztrácel, určitě bych po druhém zhlédnutí hodnotil více *. Velice dobrý námět, většina herců, zvlášť teenagerů, byla příjemná, ale dějově možná až moc dlouhé a film, jelikož jede své pomalé tempo, místy bohužel nudí. ()

JB2203

Tvářit se sofistikovaně a chytře ještě neznamená být sofistikovaný a chytrý. To platí nejenom o leckterých lidech, ale i o leckterých uměleckých dílech. A tento film je toho zářným příkladem. Tolik pseudointelektuálních blábolů během sta minut bylo pro mě nadmíru iritující. ()

gazogazo

(+) Jednou se objeví teenteplouština která je zajímavá, ambiciózní a přitom subtilní a koukejte jak to tady ty vidle nerozdejchaj (%), ze v tom holt hraje nějaka nepovedená replika žáka efrona. A navíc se mi zdálo, že se někdo snažil spojit alespoň první vrstvu logiky filmu a nabyl jsem přesvědčení ze to dává smysl, nebo se alespoň hlavní autor snaží aby to tak vypadalo ( -) klišé sem pop tam Ale tohle se dá! ()

bakeero

Parádní dialogová podívaná, která vyvolá řadu otázek a témat k přemýšlení. A hodně sympaticky se u toho nedrží pouze jednoho romantického vztahu. Více na Filmfanatic.cz. ()

-tHESWINe-

Podivná australská sci-fi o moderních čarodějích (a čarodějnicích?), která trochu připomíná styl Eternal Sunshine of a Spotless Mind. Asi to nebude pro každého, já jsem taky vlastně podle názvu čekal nějakou opravdovější (techničtější? temnější?) scifařinu. Ale vlastně mě to překvapilo, že mě to tak moc překvapilo. A příjemně. ()

Felisr

Zajímavý námět netradiční sci-fi, čekala jsem mix Paralelních světů a Divergence, ale ono to bylo příjemně jiné. Jen škoda, že tu poslední čtvrtinu dle mého poněkud odflákli. Buď jsem něco nepochopila a nebo se ztratil konec ve scénáři, tak ho někdo jen tak spíchnul... Chvílemi mi závěr připadal uvěřitelně, asi jako když Duchovny v Evoluci zachránil svět šamponem :-( ()

Facerr

To, že tohle je hodně originální kousek, trkne asi každýho. Přestože to je docela zajímavě zabalená filozo-sci-fi, dalo se to udělat o dost atraktivnějš. Takhle z toho je spíš jenom suchařina, která ovšem stojí za zamyšlení... minimálně pro další autory, který z tohohle nápadu udělaj kus, co bude srážet do kolen. ()

mivr

veľmi originálny nápad, skvelý film a zároveň dosť na zamyslenie, sympatické hlavné postavy a ja som sa bavil, takže udeľujem plný počet ()

Catchless

Toto sú také filmy, že hodinu po pozretí, už človek ani nevie o čom to bolo. Ale nápad nebol až taký zlý, len prevedenie nuda. ()

TadashiCZ

Každou minutu film zrychluje své tempo, až se na konci vše zastaví do momentu krásné peripetie tohohle romantické sci-fi filozofického kusu, který se velmi povedl. Herci jsou sympatičtí a neokoukaní, děj má nápad a funguje až do konce. ()