Armstrongova lež

• USA The Armstrong Lie (více)
Dokumentární
USA, 2013, 122 min

Jedni ho milujú, druhí nenávidia. Dôvodov na to majú tí aj tí viac než dosť. Niekdajšia cyklistická superstar Lance Armstrong, ktorá v dôsledku dopingového škandálu, aký v histórii (nielen) tohto športu nemá obdoby, prišla o všetky svoje najcennejšie tituly i priazeň drvivej väčšiny fanúšikov, dodnes polarizuje verejnosť. Muž, ktorý miloval víťazenie a viac než čokoľvek na svete neznášal prehry, pretože v jeho očiach prehra znamenala smrť, paradoxne smrť (v podobe agresívnej rakoviny semenníkov s metastázami v brušnej dutine, pľúcach a mozgu) porazil, no krátko nato vlastnou vinou i tak temer úplne všetko, na čom mu kedy záležalo, stratil. No verte tomu alebo nie, slovo rezignácia by ste napriek všetkému v jeho slovníku hľadali márne... (TV Markíza)

Djoker

Největší lež v dějinách sportu byla svým rozsahem tak přelomová, že se ihned po provalení začala řešit napříč společností. K Armstrongovi vzhlížely davy lidí. Zdraví i nemocní, sportovci i laická veřejnost. Všechny si svým příběhem omotal kolem prstu, patřím mezi ně. Dokument slušně rozkrývá celou realitu jeho cyklistické éry. Každého jistě napadne pár otázek, které mohly být zmíněny a nebyly, ale ta nejdůležitější je zodpovězena. Jak je možné, že ho nechytili již dříve, když probíhají údajně velice přísné kontroly pod záštitou UCI. Popis celé té hry na kočku a myš v podání frajersky se usmívajícího Lance je fascinující, akce "autobus" samozřejmě vede. Ovšem zjištění, že kočka vlastně vůbec nebyla UCI, znovu potvrzuje známý fakt, že nejjednodušší řešení je vždy to správné. Správně, koho chleba jíš, toho píseň zpívej aneb peníze nesmrdí nikomu. To už jsme ale zase zpátky u Lance, tentokrát však v roli podnikatele. Sponzoři se na něho jen lepili, díky němu si také přišli na velké peníze a nutno uznat, že jeho projekt Livestrong byl velice chválihodným počinem, proto mi přijde velice pokrytecké, že právě tito lidé se od něho snaží tolik distancovat, když už je teď jasné, že v jeho éře v tom jeli všichni. Někteří velcí hráči cyklistiky (Contador, Basso atd.) byli stejně jako Lance usvědčeni z dopingu, poté se vrátili a nikdo to moc neprožívá, především samotní fanoušci cyklistiky. Zatímco Armstrong to schytává ze všech stran. Po dokumentu to částečně chápu, není to zrovna příjemný chlapík. Arogance a potřeba soupeře všeho druhu znemožnit z něho přímo čiší. Hodně mě pobavila pasáž o jeho comebacku, kdy to alespoň jednou chtěl zkusit bez dopingu. Armstrong je v podstatě dokonalý prototyp moderního člověka. Akorát nám ostatním je z něho občas lehce na blití. ()

Fr

,,JE VELMI TĚŽKÉ NAVŽDY UTAJIT PRAVDU…“ /// Dokument poskládanej z dopinku a z dění kolem Lanceho PŘED a PO. Tedy např. počátky EPO, tuny lží, návrat, kterej byl počátkem konce nebo třeba strhující(?) úvod v Oprah Show. Povídání o rakovi… jde teda o to, jestli Vás ještě člověk, jako Lance Armstrong zajímá. Není to snaha (ty vole třeba je…) o nějakou hlubší sondu. Prostě vyhodnocení faktů. Čím míň toho víte a čím víc vás to zajímá, tím budete spokojenější. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Chci se stát cyklistickým Supermanem (už volal Michele Ferrari…). 2.) Thx za titule ,,DosMark“. /// PŘÍBĚH ***** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ ne ()

DaViD´82

Gibney natočil vynikající mnohavrstevný dokument, jehož nejslabším článkem je však paradoxně právě sám Gibney. Pokud jako dokumentarista shrnuje a dává do souvislostí Armstrongovu (na kontroverze) bohatou kariéru či pozadí vrcholové cyklistiky, tak exceluje a nahlíží na vše z více úhlů. Selhává ovšem v pasážích jeden na jednoho, kdy měl bezprecedentní přístup k Lancovi před (2009/2010) i po (2013) a nic z toho. Před se nechal opít silným příběhem comebacku a po se bál konfrontace a otázek na tělo. Snaží se to sice dohnat "myšlenky si urovnávajícím" komentářem, ale pozdě bycha honiti; měl se ukázat přímo na place. Ovšem možná jde pouze o neblahý důsledek toho, že s tím přišel sotva půl roku po Lancově doznání. Každopádně Armstrong i cyklistika (fascinující jak tu všichni usvědčení bývalí jezdci ukazují prstem, ale přijmutí odpovědnosti nikde) jsou kromobyčejně vděčné nečernobílé objekty dokumentaristického zájmu a výsledek tomu odpovídá. ()

Zeck

Dokument o všech aspektech cyklistiky, který přesahuje rámec sportu a ukazuje nepřímo na lidskou naivitu, tendenci ke zbožňování a nekritickou heroizaci kohokoliv, kdo alespoň trochu splňuje kritéria hrdiny. Paradoxní je skutečnost, že film je možná nejlepší, který Gibney natočil, zároveň je to ale jeho nejméně profesionální práce, protože vydatnou část stopáže nedělal objektivní dokumentarista s nadhledem, nýbrž fanoušek Lance Armstronga vyplácaný z toho, že si ho božský Lance připustil k tělu a on ho může doprovázet při jeho návratu na Tour de France. Kvalitu a hodnotu dokumentu tedy paradoxně spasilo až samotné odhalení dopingu, protože se rázem z nudně oslavného filmu plného lží a teatrálních žvástů hlavního protagonisty, stal film s tématem, který něco sdělil. I když Gibney v určitých částech provádí až důkladnou investigativní práci a odhaluje zkorumpovanost celého sportu, přičemž zachází do takových detailů, které převážná část diváků ani není schopna pobrat, přesto mi u něj chyběly tvrdé otázky na tělo. Dotaz, zda si Armstrong rakovině nenapomohl sám tím, že si píchal do těla růstové nebo hormonální sračky, ten se přímo nabízel a přesto nebyl (zjevně ke stále trvající úctě ke lhářovi, podvodníkovi a charakterní nule) vznesen. Škoda, přesto mě dokument dokonale bavil. 90% ()

Jara.Cimrman.jr

Snídám steroidy, obědvám růstové hormony a večeřím EPO, ale že bych někdy dopoval, tak na to si nevzpomínám. Lance Armstrong si na to nakonec vzpomněl a to je dobře. Trvalo mu to sice mnoho let, poštval přitom právníky na nejednoho usvědčeného povídálka a přiznal jen to, co mu bylo jednoznačně prokázáno, ale to je mi jedno. Ve světě nadopovaných závodníků byl totiž tím jednoznačně nejlepším jezdcem a předváděl tak úžasné výkony, že jsem si jist, že v "čistém" pelotonu by stejně neměl žádnou konkurenci. Pro mne zůstává jedním z nejlepších jezdců všech dob, bojovníkem proti rakovině a vítězem sedmi Tour. Tím nechci nijak omlouvat jeho lhaní, ze kterého se jistě zvedá žaludek i jemu, ale komu by se chtělo vzdávat příjmu od sponzorů? Mě asi ne, ale mne taky neužije na úmyslné ničení vlastního zdraví chemickým sajrajtem, takže své 146. místo na prestižním závodě Kolem Velké Hleďsebe již patrně nepřekonám. ()

• Armstrong se při svých vítězstvích na Tour v letech 2002 - 2005 mohl spoléhat i na pomoc českého cyklisty Pavla Padrnose, který byl členem týmů US Postal Service a následně i Discovery Channel. (.se)