Coherence

• Velká Británie Coherence

Wacoslav1

Tak si to takhle jednoho večera sedíme z kámošem. Vínečko, brčko, pohodička a najednou nám nad hlavou proletí kometa. Říkáme si kurva to jsou dobrý efekty a najednou všechno zhasne na CSFD už neodepíšu žádnýmu trollovi v diskuzi, páč vypadne internet. za chvíli si nevidím ani na nos, protože zhasne celý město. Hle co to nevidíme jeden barák nedalako od nás svítí? No dobrý pudem se tam podívat a tam jako potkáme sami sebe? jak pijeme víno a dáváme si brčko?! zaboucháme na dveře a necháme vzkaz a plesk najednou jsme zpět ve svým baráku a někdo zabouchá na dveře a nechá nám vzkaz. Je to jiná realita? Jsou to naše alter ega? Při další výpravě ven je potkáme na ulici??? Je to další realita? a kolik těch realit vlastně je? co je skutečnost? A kurva viděli jsme naše alter ego vylitý a vyhulený na sračky jak zmagořilo z průletu komety a chce nás jít zabít. Neměli bychom tedy jít co nejdřív zabít naše alter ego než ono příjde zabít nás? a nezpůsobíme tím, že ho půjdeme zabít to, že ono příjde zabít nás, protože vlastně ve skutečnosti jdeme zabít sami sebe??? Že se v tom neorientujete? To je v pohodě já taky ne a patrně i vy budete mít při sledování podobný pocit. Ten prvotní nápad mě opravdu zaujal a první půlka filmu byla super. Bohužel pak už se to zamotává víc a víc až jsem úplně ztratil přehled a ten konec jsem už vůbec nepobral, tak nevím jestli je to tím, že mi něco uniklo nebo prostě tvůrci nevěděli jak tu zajímavou myšlenku zakončit, tak to udělali takhle divně, ale je to škoda. A navrch ještě ta děsně rozklepaná kamera taky na zážitku zrovna nepřidala. Takže nebylo to zlý, ale ta druhá půlka to zazdila.60% ()

Omnibus

"Zlomyslná kometa... mozečky nám prolétá. Zhrzená baletka tluče se(!) do hlavy... odlétá kometka, ráno vše napraví?" Kameraman v zácviku se marně snaží udržet kameru, zoom a asi i moč, zatímco partička osmi nesympatických užvaněných tydýtů (fakt jsem se snažil, vybrat alespoň jednu postavu, které bych mohl fandit, ale kde nic není, ani smrt nebere) vede otravné, rádobyvtipné a hlubokomyslné dialogy o ničem i o čemkoli. A aby mého neštěstí nebylo málo, začnou se ti tlučhubové množit jak coherentní králíci. Nic proti množení králíků, ani proti množení realit, to mohlo být i fajn, ovšem kdyby mi alespoň na jednom z nich alespoň trochu záleželo. Jo, to už jsem vlastně říkal. Se srdečným pozdravem "Koňskému anestetiku zdar! A aby nás Pán Bůh při zdravém rozumu zachovati ráčil..." váš dvoupatrový Omnibus. V jiných VÝHONCÍCH reality samozřejmě i tří, čtyř... až nesčetněpatrový dabldekr :-). ()

maddy

Veľmi príjemné prekvapenie na poli nezávislých, nízkorozpočtových snímkov. Nič som nečakal a nakoniec som dostal veľmi komplexnú sci-fi drámu, ktorá sa zaujímavo pohráva s prírodnými fenoménmi, ktorými sa zaoberá teoretická fyzika (kto by chcel z tejto problematiky počuť aj niekoľko vedeckých názorov tak odporúčam vynikajúci dokumentárny seriál Through The Wormhole with Morgan Freeman). Dej Coherence využíva myšlienkový experiment tzv. Schrődingerovú mačku - hypotézu mnohonásobných vesmírov a pre postavy vytvára paralelné svety, v ktorých sa postupne ocitajú. Vo filme však k tomu stačí jeden dom, pár postáv a paranoidná atmosféra je na svete. Coherence sa nesnaží o zbytočný presah, stačí mu jeden rozumný nápad, v rámci možností inteligentný a hlavne dobre napísaný scenár, ktorý z postáv nerobí hlupákov a tým sa dokáže po celú dobu šikovne sa pohrávať s divákom. Uznávam, že to nebude pre všetkých, ale kto nemá problém počúvať sériu dialógov, dokáže aspoň na tých 90 minút ustavične sledovať dianie na obrazovke, aspoň málo pri tom aj porozmýšľať, ten si príde na svoje. Intenzita sa pomaličky stupňuje s každou pribúdajúcou minútou a takmer až thrillerový/hororový záver ponúkne príjemne napäté minúty, stále však s racionálne uvažujúcim konaním postáv (popravde takto sebecky by sa zachoval asi každý z nás). V tomto prípade je aj ten otvorený koniec sympaticky znepokojujúcim, takmer až šokovým momentom. Za málo peňazí, veľa muziky. CELKOVO: 4* (8/10) ()

bouncer

Komorní sci-fi typu "skupinka lidí v jednom domě zažije.." jsou poměrně vděčné téma nezávislých filmařů a může z toho být velmi dobrý film. Námět v Coherence je perfektní, i když logicky (matlanina kometa + Schroedinger a pár dalších věcí) trochu pokulhává. To bych filmu i odpustil. Bohužel roztřesená digitální kamera a šíleně otravné postavy už u mě posouvají film do průměru. ()

Anderton

Súčasná veda ponúka toľko teoretických poznatkov o fungovaní nášho sveta, že sa logicky raz za čas objaví film (väčšinou malý), ktorý si jednu z teórií vypožičia. Problémom je napasovať na ňu poriadny príbeh, pretože čisto o vede film byť nemôže. Byrkitovi sa podarilo napísať svižný scenár, ktorý sa síce zaoberá paralelnými svetmi, ale ako už vieme zo Solarisu, tak všetko v sci-fi je len zámienkou pre vyjadrenie sa k niečomu ľudskému. Teda k medziľudským vzťahom, ako sme svedkami aj v Koherencii. Alebo inak, všetko je metafora. Podstatné však je, že sme neustále v napätí, že príbeh nie je ani zďaleka predvídateľný a baví nás sledovať reakcie a chovanie ľudí v krajných situáciách. Jediným záporom je to, že film pôsobí amatérskym dojmom na poli spracovania. Jeho ultranízkorozpočtovosť sa miesi s faktom, že sa zrejme jedná o debut (napríklad nízkorozpočtové Primer, alebo Another earth pôsobia filmársky vyzretejšie). Našťastie je scenár tak zaujímavý, že sa tým nebudete zaoberať. To je dôvod škrtnutia jednej hviezdy, ktorú ale možno ešte pridám. ()

• Štáb se skládal pouze z pěti členů: dva zvukaři, kameraman, režisér a producent. (Kailo)
  • Roztřepaná kamera nebyla ani tak stylistická, jako spíš praktická volba - herci se mohli pohybovat, kde chtěli. (Kailo)