Norbert je mladý muž, který rychle potřebuje peníze a získá od přítele Matriala padělanou pětisetfrankovou bankovku. Poté, co ji utratí ve fotografickém obchodě, jeho bezskrupulózní majitel se rozhodne ji poslat dál...Něšťastnou obětí se stává dobrosrdečný poslíček Yvon Targe, který nepozná, že je bankovka falešná. Je zatčen ve chvíli, kdy s ní chce zaplatit jídlo. Snaží se zažalovat fotografa, ale ten podplatí prodavače Luciena, aby o transakci s falešnou bankovku mlčel. Kvůli tomuto skandálu ztratí Yvon práci. Ve snaze uživit rodinu se zaplete jako řidič auta, kterým chtějí uprchnout zločinci. Bohužel, loupež se nepovede a on skončí na tři roky ve vězení. V momentě, kdy je zatčen, jeho dítě umírá na záškrt a opustí ho manželka. Pod vlivem děsivých událostí se Yvon stane zlodějem, násilníkem a klidně i chladnokrevným vrahem... (oficiální text distributora)

Jehan

Mám dodnes pocit, že ten film trval 3 hodiny. Nicota. Hlavní hrdina mně neskutečně lezl krkem. Nikomu nevyvracím jeho názory o hloubce a filmařské dokonalosti, ale málokterý film mě tak otrávil jako tento. ()

huzgi

Dokonale vybroušený filmový diamant od nejopravdovějšího režiséra všech dob Roberta Bressona. Skvělá kvalita digitalizace. Cesta filmu se začala ubírat jiným směrem, ale Bressonova cesta je stále tou maximou, kam by se film mohl někdy ubírat. ()

pollstro

Poslední film Bressona, který svými slovy považuje za nejspokojenější. Vše začíná sobeckým trestným činem padělání peněž v rukou mládeže, jenž odstartuje lavinu událostí, které postupně transformují nevinnou lidskou duši do absolutních hlubin lidského chování. Bresson je v tomhle ohledu velmi přímočarý a je zřetelné, co tím vším skutečně myslí. Přesto se nelze zbavit pocitu, že vše tak činní účelově, automaticky a bez rozmyslu. Přesto úctyhodné zakončení filmařské kariéry jednoho z největších asketických režisérů celé kinematografie, jenž přispěl do kinematografie svým minimalistickým přístupem. ()

Fosgo

Malá příčina může vyvolat závažné důsledky. Námět částečně připomíná dnešní populární teorii – mávnutí motýlích křídel na jedné straně zeměkoule vyvolá bouři na straně druhé. Bressonem je především kritizována společnost, kterou zajímají už jen peníze ..(?) a zároveň točí o jejím vlivu - ústřední postava, ač zločinec, je podle režiséra i obětí společenských poměrů. Bresson je mistrem v náznacích , proč doslovně říkat (slovy, kamerou) co je podstatou, stačí jen nastínit a tím nenápadně , a o to silněji působit. Problematickým (částečně asi pravdivým) je ve filmu ujištění, že dobro nemusí vyvolat kladnou reakci, spíše vyprovokuje k agresi. „Peníze“ jsou natočeny bez citů, vypjaté scény jsou načrtnuty několika málo záběry.. přesto takto natočený film vyvolává mrazení více, než dokáží mnohé horory. Scény jsou komponovány pečlivě, kladen je důraz na detaily a upřednostňován je autentický zvuk. Vyvraždění rodiny, která se mladíka ujala … dopadající sekyra, jen prázdnota moderní existence. ()

sahier

Skica života , treba sa nechať unášať príbehom a nechcieť viac ako je povedané , podstatná myšlienka nesie to čo hovorí život , žiadny človek nepozná dokonale sám seba a každý človek je potencionálnym vrahom , záleží len od situácie v akej sa ocitne. ()

sibskyn

Tak špatné herce jsem už dlouho neviděl, všichní, doslova všichni hrají jak nějaké prázdné zombie bez duše. A ještě k tomu je to naprosto nudný a fádní film, neukazující něco nového či zábavného. ()

rado3105

Krajne situacie robia z dobrych ludi vrahov. Tento film je jednostranny a hned odsudzujuci pribeh cloveka, ktory bol v nespravnej chvili na nespravnom mieste. Tohto cloveka budu hodnotit rozni ludia rozne. Clovek ktory sa ocitol v podobnej situacii ho dokaze pochopit. Vrazda je prirodzena zalezitost, je sice proti moralke a proti viere. Ale ti co zabijaju miliony ludi (nie Hitler, Stalin...), ale ludia ktori stali za nimi, takym sa nic nestane. Nevie sa o nich nic, akurat tahaju za nitky a riadia svetove dianie. V Nemecku to boli Zidia, na cele s Rotschieldovcami ktori vyvrazdovali svoj vlastny narod Judaistov. Ale zas pocet ludi sa musi redukovat, stupajuca tendencia je neprijatelna. A dnes su najvacsi vrahovia farmaceuticke spolocnosti, pracuju s najvacsimi peniazmi a s vierou cloveka v uzdravenie. Ale realita je ina. Svet, kde ludia poznaju peniaze, majetok, drahe kovy....je jedna velka spina, ktora z tohto filmu pachne po cely cas. Chcel by som zit tam kde ludia nevedia co je to majetok, zavist...proste v prvom obdobi hinduistickeho 4obdobia, skoda ze som sa narodil v 4.. ()