Mandarinky

• Estonsko Mandariinid (více)

Píše sa rok 1990 a v Abcházsku zúri vojna. Starý Estónec Ivo ako jediný člen rodiny zostáva v krajine a pomáha priateľovi Margusovi so zberom mandarínok. Vojna však na seba nenecháva dlho čakať a zakrátko v ich blízkosti dôjde ku krvavému konfliktu, po ktorom zostanú traja mŕtvi a dvaja zranení. Ivo sa ich rozhodne oboch zachrániť, problém je však v tom, že jeden je Čečenec a druhý Gruzínec. (Madsbender)

yatan

Silny film. Jeden z tych potrebnych, kde vitazi obsah nad formou. Prekvapivo dojimavy, aj ked urcitym chlapskym sposobom. ()

pafka

Maly a pritom tak velky. Lidsky. Usmireni neni nikdy moc jednoduche a hlavne kdyz jeden druhemu zabije pritele. Ovsem to je valka a malo kdo v ni ma nejaky osobni zajem na valce. Valku vymysleji politici ci generalove. Ti radovi jsou jen valkou vlaceni. A to trva, nez se na to prijde. Skvele zahrane, usporne dialogy, vlastne minimum extrerieru. Jaky zazrak, ze to je tak skvele a odehrava se vse dulezite ve dvou chatrcich. Na narodu nezalezi - vsichni umi tocit skvele filmy - ale vetsina je ignoruje. ()

JoannaB

Tak tohle bylo překvapení. Film, od kterého jsem nečekala vůbec nic, nevěděla jsem do čeho jdu. Zkusím začátek a uvidím, přepnout můžu vždycky, říkala jsem si. Nepřepnula jsem a dokoukala do konce. Úžasný Estonsko-gruzijský film o gruzínsko-abcházském konfliktu ukazuje nesmyslnost války na dvou úhlavních nepřátelích, Čečenci a Gruzínci, kteří jsou nuceni strávit nějaký čas spolu v jednom domku. Skvěle udělaný film. ()

DonBraso

Válečný dramata já velmi rád a myslím si,že mandarinky byly opět zas tak trochu něco jiného.Předně je tu samozřejmě fakt,že se odehrává děj filmu v Abcházii.Co doopravdy zaujme,že film plyne neskutečně autenticky a až lidsky.Charaktery postav jsou to,čím tento snímek zvedá z průměru s lehkou ironií,humorem a konstrastem žlutých mandarinek.Polemizovat nad válkou jako takovou nemá cenu a film prostě bere v potaz,že takhle to bylo a díky odvaze či nezaujatosti války,člověk může zanechat duši a rozporuplné pocity i na ostatních obyvatelích ať už jsou to gruzínci,rusové či lidi,který si chtějí jenom vydělat a přežít. ()

solisoli

Čo je na tomto vojnovom príbehu zvláštne. Nič moc. Klasicky vymyslený plochý príbeh ľahko predvídateľný, kde o iné ani nešlo, len zabiť, nezabiť a keď už niekoho odbachli, šmarili ho bez mihnutia oka do jamy a zakopali, akože život ide ďalej. Bol a už nie je. Ani nebolo čo viac navymýšľať, prešpekulovať. Hádam najnáročnejšia scéna bola odtlačiť tú ťažkú dodávku a efektne ju prekopŕcať dole svahom. Potom už tak trochu smiešne dotvorené. ()

hufnagel

Dráma vychádzajúca z vojnového konfliktu medzi Gruzíncami a Abcházijmi,z pohľadu starého Estónca a jeho priateľa Margusa.Je to veľmi pravdivý a tragický príbeh,ktorý každá vojna prináša,či už je v Grúzii,alebo niekde inde vo svete a potvrdzuje jej úplnú zbytočnosť.Veľmi presvedčivý výkon Lembita Ulfseka. ()

r007

Nemám moc ráda válečné filmy a tento jsem shlédla aniž bych věděla o čem je. Ale jaké bylo moje překvapení ! Jak se dá natočit válečný film se 4 postavami, pokud pominu občasné scény s více vojáky ( maximálně 5 minut )... Myslím, že je to jeden z nejlepších filmů o válce ,co jsem kdy viděla. Silně emotivní příběh, který vás nutí přemýšlet během filmu i po skončení. Jaká hluboká pravda je v něm obsažena a s jakou bravurou odvyprávěna !!! A navíc ten černý humor... ()

Tomas_PO

Výborný estónsko-gruzinský vojnový film, s charizmatickým Lembitom Ulfsakom. Krutý, no zároveň pohodový, plný hnevu ale aj vtipu. O absurdite vojny, životných prioritách a hodnotách. A mandarinkách. ()

Mejkby

Flegmatický Estonec Ivo v Abcházii a jeho Gruzinsko-čečenský sociální experiment. Pomalé, syrové, smutné... dobré. ()

90125

Jednoduchy, ale šikovne a uveritelne napisany pribeh o humanite. Ty si gruzinec, ja čečenec. Takze po sebe musime strielat ! Že nemusíme ? Nie nemusime, lebo aj ja, aj ty sme len ludia. Nic nové, ale stále učinné a pravdivé. Priamočiaro úsporné, nepatetické dialogy, skvelí, prirodzení herci a velmi skutočne pôsobiace realie davaju dokopy pekné kino. Film hlavne určeny vsetkym tym hlupakom, ktorí zožeru politikom, farárom a inym "vodcom" kecy o tom, ze národ, rasa a viera je najviac a kto je iny, toho treba nenavidiet, pripadne zastrelit. 73 % ()

vojacekr

Nerad se vychloubám, ale už po 15minutách jsem věděl, že si mě film získá a napálím mu plný počet. Čím předčil očekávání a jak došlo i na komedii, která nebyla patetická nebudu zmiňovat. Plot twist mě zasáhl jak zbloudilá střela, ale tím to nekončilo. Nejen ta podmanivá melodie mě dostala stejně jako "dědek" sám. ()

hujerita

Áno vojne je sviňa a vždy je na tom najhoršie keď si to odnesú nevinný ľudia. A najkrajšie na tom je že všetci tý svätý bojovníci prídu na to že vojna je sviňa až nakoniec. Parádna dráma natočená v Estónsku a mi o takomto filme môžeme len snívať. ()

mudo1982

Príbeh starca Iva, ktorý zo svojim priateľom Margusom zostali kvôli úrode mandaríniek ako jediní obyvatelia Abcházskej dediny počas vojnového konfliktu. Po prestrelke sa mu podarí zachrániť príslušníkov dvoch znepriatelených strán Čečenca Achmeda a Gruzínca Juhana. Tí si napriek počiatočnej nenávisti, vďaka Ivovmu rozumnému postoju, k sebe postupne nachádzajú cestu. Pohľad na vojnu a jej nezmyselnosť a skvelý estónsky filmový počin. ()

anythingelse

Pár dobrých chlapov tu zomrelo. Niektorých sme aj poznali. Ale najsmutnejší moment bol, keď zničili úrodu mandariniek. Názov sedí. ()

NagatoPein

Wow. Cely den pozeram filmy. Cely den s vlaznym pocitom. Vecer prislo toto a hned bol pocit celkom iny. Silny a realny pribeh z realneho prostredia. Uzasny soundtrack a uzasny umelecky feeling. Ukazkovo natoceny film. Takto ma film vyzerat. Bravo. ()

Oscary 2015 - výsledky

Oscary 2015 - výsledky