Náš Vašek - O moci bezmocných (TV film)

• Polsko

Nasz Vaszek. O sile bezsilnych

Dokumentární

Česko / Polsko, 2013, 52 min

Krystyna Krauze

Krystyna Krauze

Václav Havel

Petr Maršík

Retrospekce spolupráce někdejší české a polské opozice pohledem z obou stran hranice. Havlova kniha Moc bezmocných bohužel zůstává na okraji pozornosti, použité dobové záběry Originálního videojournalu jsou v českém prostředí již poměrně známy.(9.11.2013)

Amen, 6thSun. (a ta krásná roztomilá polština!)(10.11.2013)

Velmi zajímavý pohled na život a smrt Václava Havla z vnějšího pohledu polského disentu. Některé věci si člověk neuvědomí, dokud mu je někdo vnější neřekne, také proto se mi tento dokument hodně líbil. A nemůžu nezmínit, jak roztomilá mi připadá shoda Čechů a Poláků v trochu nadřazeném a trochu litujícím pohledu na ten druhý národ :-)(17.11.2013)

Dokumentů o Havlovi nebude nikdy dost.(10.11.2013)

Tohle není jen "jeden z mnoha" dokumentů o Havlovi. Zaprvé je totiž nečekaně dobře natočen (žádné opakované fráze nebo přehnaný sentiment) a zadruhé je jeho autorem někdo s jinou národní mentalitou, s odlišným (nečeským) pohledem na svět. A to, že jde zrovna o Poláky, je další plus. Narozdíl od Američanů nebo Francouzů totiž Poláci chápou historická a sociokulturní specifika středovýchodní Evropy.(18.11.2013)

• Václav Havel