Jasná řeč Josefa Chuchmy (TV pořad)

Publicistický

Česko, 2014, 45 min

Tibor Szilvási

O Chuchmovi jsem až do spuštění tohoto pořadu neslyšel, což už tak nějak předznamenává, že asi nejsem úplně jeho cílovka. Většina probíraných témat mě nebaví, a domnívám se, že i lidé, které to zajímá, si o tom čtou ve svých zdrojích, a před telkou moc nevysedávají (pokud ji ještě vůbec doma mají). Celá ta ušlechtilá veřejnoprávní nuda, kdy spolu ve spoře nasvíceném studiu klábosí partička inťoušů, mi strašně zavání retro atmosférou devadesátek, a přijde mi, že tenhle formát už patří minulosti. Na druhou stranu nemám problém přiznat osobní respekt k záběru Chuchmova přehledu, ten chlapík se rozhodně vyzná a komu čest, tomu čest. I když samozřejmě odborník na všechno být nemůže, a když člověk vidí díl, kde se probírá něco, v čem se osobně vyznáte, mohou se jeho otázky na hosty jevit až pozoruhodně mimo (takový dojem jsem z něj například měl, když si pozval Aleše Hamana a Jakuba Češku a řešili Kunderu - ten díl byl prostě hrozný). Cíleně rozhodně nesleduji, ale pokud na to náhodou narazím v telce, občas mě tam zaujme něco, o čem se mluví (většinou ale s neodbytným pocitem, že by se o tom dalo mluvit lépe :).(15.4.2015)

Pánbůh zaplať za tyto pořady, škoda jen, že jsou vysílány dost pozdě, kvalita tohoto pořadu závisí na připravenosti moderátora, někdy jsem měl dojem, že je otázkami a názory naprosto mimo prezentované téma, spíš bych mu doporučil aby se věnoval pouze tomu, co je mu vlastní. Každopádně, dává svůj krk na trh, což oceňuji.(28.1.2014)

Debaty pre mňa celkom zaujímavé. K týmto témam sa obyčajne nedostanem alebo o ne ani nezavadím, pretože ich priamo nevyhľadávam a tak táto 45 minútovka ma aspoň trochu dostane do obrazu kultúrneho vyžitia (alebo aktuálnych problémov a udalostí) v Čechách keďže na Slovensku sa tak nejak na kultúru vo verejnoprávnej TV poriadny čas serie.(1.2.2016)

Rozhodně lepší než legendární Katovna, protože civilnější, věcnější, bez exhibování moderátora pořadu. Možná ale na druhou stranu z téhož důvodu i poněkud nudnější. Na Chuchmovi je znát, že televize není jeho domácí prostředí a médium, kde by se uměl suverénně pohybovat. S tím souvisí poněkud topornější gestikulace i opatrný řečnický projev, který zní tak, jako by Chuchma hlídal každé svoje slovo a jeho výslovnost. Asi bych dokázal najít zajímavější témata a představoval bych si někdy kontroverznější polemiku, ale snad není všem dnům konec. Celkový dojem: 60 %.(8.2.2014)

Pepíček Chuchma je takovej roztomilej suchoprdí intouš, kterej si pod pojmem "jasná řeč" představuje přehnanou artikulaci. A superkorektní výslovnost. Na druhou stranu, někdy je jeho suchohumor pochopitelný i pro podřadnou skupinu obyvatel s IQ pod sto padesát. Tu se i já odvážím jeho hlášce zasmáti. Oceňuju jednoznačně, že (na rozdíl například od celkem protivného opocence Petra Fišera z pořadu Konfrontace) Chuchma má určité "učenecké" charisma a přitom automaticky nezaujímá pozici všeznalého mudrce. Umí se zeptat chytře, umí poslouchat a umí reagovat. A tak si s pozvanými hosty často celkem příjemně (a velmi atrikulovaně) poklábosí. Co už na tom, že o tématu, který zajímá asi pět lidí. ... Jo, už jsem zmínil jeho přehnanou artikulaci?(23.3.2016)