Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Děj novely se odehrává v zapadlém posádkovém městečku na jihu Ruska, kde carská posádka prožívá ubíjející nudu vojenského života. Hrdina románu, důstojník Romašov (Luděk Munzar), si uvědomuje nesmyslnost vojenského drilu a snaží se z počátku najít ke svým podřízeným lidštější vztah, nemá však dosti síly ke vzpouře. Spisovatel Kuprin vyslovil v románu nenávist a odpor k nadutým, nevzdělaným a bezcitným důstojníkům i soucit s jejich ponižovanými a mučenými oběťmi, jako jsou Tatar Šarafudtinov nebo prosťáček Chlebnikov (Vladimír Menšík), dohnaný na pokraj sebevraždy. Otřásající obraz vojenského života vytvořil Kuprin na podkladě vlastních zkušeností a zážitků, jež získal v mládí, kdy jako absolvent kadetní školy sloužil několik let v carské armádě. (sator)

(více)

Recenze (2)

sator

všechny recenze uživatele

Děj se odehrává v zapadlém posádkovém městečku na jihu Ruska, kde carská posádka prožívá ubíjející nudu vojenského života. Hrdina příběhu, důstojník Romašov (Luděk Munzar), si uvědomuje nesmyslnost vojenského drilu a snaží se z počátku najít ke svým podřízeným lidštější vztah, nemá však dosti síly ke vzpouře. Kuprin se vyslovuje k nenávisti a odporu k nadutým, nevzdělaným a bezcitným důstojníkům i soucit s jejich ponižovanými a mučenými oběťmi, jako jsou Tatar Šarafudtinov nebo prosťáček Chlebnikov (Vladimír Menšík), dohnaný na pokraj sebevraždy. ()

patrikus 

všechny recenze uživatele

Scénář: Jiří Hubač Adaptace románu Alexandra Kuprina Souboj z roku 1905 v hlavní roli s Luďkem Munzarem. Hudba: Luboš Fišer. ()

Reklama

Galerie (4)

Zajímavosti (1)

  • Synové scenáristy Jiřího Hubače pátrali po kopii tohoto filmu i proto, že se pokoušel o remake filmu režisér Jiří Strach. Snímek byl vypátrán v žalostném stavu a je v k dispozici v badatelně České televize. (sator)

Reklama

Reklama