Kukuřičný ostrov

• Gruzie Simindis kundzuli (více)

Řeka Inguri tvoří hranici mezi Gruzií a odtrženou republikou Abcházie. Napětí mezi dvěma státy se od války v letech 1992-93 příliš nezmenšilo. Každé jaro přináší řeka úrodnou půdu z Kavkazu dolů na planiny Abcházie a severozápadní Gruzie. Vytváří malé ostrovy, útržky země nikoho. Ostrovy jsou rájem pro divoká zvířata a někdy také pro lidi... Náš příběh začíná, když na jeden z ostrovů přichází starý abcházský farmář. Stařec si postaví chatrč, ve které žije se svou mladičkou vnučkou. Zryje zemi a společně sázejí kukuřici. Tak jako zraje kukuřice, dozrává i mladá dívka v ženu a blíží se neodvratná konfrontace s koloběhem života, který nelze zastavit. (Artcam Films)

dkas

Hodně minimalistické, se zajímavou atmosférou, celkově tak nějak vlastně o ničem, ale svým způsobem velice zvláštní, zajímavý film :-) ()

SAINTS

Kukuričnemu ostrovu sa dari nenudit divaka aj napriek takmer nulovej konverzacii a vypovednej jednoduchosti.Tento film si vystači aj bez slov za slova hovori obraz.Prijemny poeticko-baladicky film 80%. ()

FrediaK

Takhle to dopadnout nemělo! Každopádně děda by byl úspěšný youtuber ... Oproti novější a utahané Khibule film poklidně plyne a nenudí. Naopak. Baví obsahem i formou. ()

ostravak30

Další z artových filmů a že jsem jich zatím viděl málo. Myslím, že je to kvalitních 100 minut. Boj člověka nejen se živly, ale s osudem a touhou pomoci a neustálými pokusy být za to trestán. Myslím, že víc neohodnotím, protože nejsem zrovna typ člověka na artovky. Nicméně díky kvalitním hereckým výkonům a hudbě se film dostal na mém hodnocení vysoko. Nejspíš na něj už znova nekouknu, ale to neznamená, že by se mi nelíbil. Ještě bych dodal malé podivení, že se scénáristé podíleli na filmu tři. Moc práce tedy neměli. Těch zhruba 50 vět, kterých bylo ve filmu proneseno ani není zapotřebí zmiňovat. Samozřejmě, že scénáristé netvoří jen dialogy. Každopádně film jasně ukázal, že i bez dlouhého tlachání se dá vytvořit kvalita. ()

pafka

Trosku me tam chybi logika u tech malo akci, ktere se tam dely (napr.muze nekdo mlcet tak dlouho?, vylity kbelik na ciziho cloveka), ale rozhodne s koncem prichazi dej, ktereho je tu jako safranu a je to skoda. Skvele nasnimane. Neobvykle, coz je nejvetsi deviza filmu. Ovsem musite hodne chtit, abyste to dali. ()

blondboss

Európska produkcia opäť raz prekvapila, špeciálne tá gruzínska. Ovašvili nás ovalil skutočne reálnym snímkom, ktorý vychádza z pravej, často veľmi krutej realite života v problémových oblastiach Severného Kaukazu. Snímok tak pravdivý a zároveň tak relaxačný, že mi to prišlo až divné, že sa mi to celkom páči, keďže uznávam filmy, kde sa povie aspoň trošku viac ako 10 slov. Nadpriemerne vystavaný film s dobrou kamerou. 70 % ()

Cannonball

5 hviezdiciek za to, ze film plynuci tak pomalu a skoro bez slov si dokazalo odrziat moju pozornost od zaciatku do konca bez toho aby som sa nudil. ()

solisoli

Krištáľový glóbus od dutých glóbusov z Karlových Varov. Zrejme sa tej komisii ušlo tiež v hojnosti z toho vína od Ovashviliho deduška a poriadne im pomútilo tie hodne prázdne glógusy. ()

Tristesse

Film je to hodně minimalistický, téměř dialogů prostý, ale to mu vůbec neubírá nic z jeho přitažlivosti. Kamera je výborná, stejně jako hlavní představitelé. Není to asi film pro každého, ale ten, kdo dá přednost lyričnosti před dějovou akčností, přijde si na své. ()

zachary_m

Po ceste do kina som dúfal, že sa mi zopakuje zážitok z Jar, Leto, Jeseň, Zima a znovu Jar, no Kukuričný ostrov bol pre mňa len odvar znova vydusený zo surovín pozbieraných z brehov Ki-Dukovho jazera. Filmu chýbala vnútorná vernosť v hereckom aj obsahovom vyznení. Príbeh vo svojej naivite zbytočne potápa dobrý setup, čo je škoda, lebo potenciál na to, aby sa zámer skutočne vydaril v scenári bol. Postavy sú pre rádoby poetičnosť absurdne a často nefunkčne dotlačené do polohy dorozumievania sa posunkami a pohľadmi výraznejšími akoby sa žiadalo a ak dialóg zaznie, aj zahraničný divák dokáže odčítať scenáristickú a intonačnú falš. Scenár funguje až do momentu, kedy sa jedna z postáv bez vysvetlenia z príbehu vytratí, no čo mi subjektívne nefunguje celý čas je formálne spracovanie. Kamera často vyskakovala z plátna. Ovašvili sa nechal uniesť estetizáciou, bez toho aby jej pripravil vnútorne pravdivú pôdu (tu môžeme spochybniť Tarkovského výrok, že "krása je symbolom pravdy"). Zo všetkých situácii vytiahnem aspoň jednu: hanblivosť dievčaťa pred vojakom sa dá ukázať i subtílnejšie, ako tak, že sa vystrašene beží učupiť a rozdýchať do kukurice. K látke pristúpil režisér spracovaním s naivitou, ktorú film ako médium neznesie a neodpúšťa. Na báseň to bolo celé príliš na vode a na epiku riedke. Škoda, mohol to byť dobrý film. ()

TonoM odpad!

Tak tohle je omyl, velké zklamání, jediné + je, že viděno doma na PC a ne v kině ve kterém bych asi musel udělat scénu.. ve 20 minutě si začínám myslet, že mi nefunguje zvuk, ale pak si uvědomuju, že ve filmu se prostě nemluví, celý scénář absolutně o hovně, tohle teda ne.. ()

ariari

tým, že to budeme škatuškovať, ako značkové rifle, či tu išlo o počin back - to-basics, alebo, road skamenelý dej, nič to nezachráni. Teda, ak máte záujem o odpestovanie vlastnej odrody kukurice, zaplaťte si pobyt na pomedzí Vojvodiny medzi Kulpínom a Báčskym Petrovcom, medzi Maďarskom a Srbskom, tam zažijete od rána do večera to isté, a ak budete pozorní, budete počuť tichučké ššššš, to sa kukuričné klásky dvíhajú z matičky zeme, Občas sa zveziete na traktore miestneho sedláka, ktorý má po celodennom okopávaní tiež ten zvláštne preduchovnený výraz , akí mali hlavní hrdinovia nášho dojemného príbehu. Okrem clivoty v duši si pár kláskov na uvarenie iste donesiete do tej svojej nudnej civilizovanej domoviny. ()

Santiago.

Zpočátku to vypadalo na zatracenou nudu a instruktážní video jak postavit dřevěnou kůlnu (mimochodem některé pracovní postupy mi hlava nebere), nicméně se z toho vyloupl pěkný mlčenlivý film, který ta slova ani nepotřeboval a plynul stejně přirozeně jako ona řeka. ()

Sunwheel

Príjemný, melancholický výlet na pohraničie dvoch znepriatelených zemí, kde si chce človek len žiť po svojom. Príbeh je nenútivý a často vyčarí nejakú emóciu. No po jeho pozretí vo vás neostane túžba ho vidieť znova. Neobsahuje nič navyše. Ako jednorázová zastávka potešil. ()

Dvojirakri

Tak tohle je báječná filmařina pro fajnšmekry, kteří milují baladické poetické snímky s minimem dialogů (tady nepadne snad ani stovka slov, první někdy v 19.minutě) o přírodě a lidech kteří žijí v sepjetí s ní. Úžasná kamera a krásná dospívající pihatá slečna! Nemám výtky! ()

PTuranyi

Malebný až poetický film stvárňujúci kolobeh života človeka a prírody na príbehu starého roľníka, snažiaceho sa vydobyť živobytie z malého kúska zeme uprostred rieky, na pozadí ktorého ešte prebieha abcházsko-gruzínsky konflikt. Svojím spôsobom pripomína Dersu Uzala. Takmer bez slov, len obrazom, môžeme sledovať prácu starčeka od okamihu ako vezme prvú hrsť zeme až po rýchly zber úrody. Pokojné scenérie sú podfarbené jemnou hudbou, ktorá nádherne podkresľuje atmosféru prostého ale drsného života ďaleko od civilizácie. Nájdu sa tu aj dramatické momenty, ale produkcia na ne netlačí a ťaží napätie práve z ťaživého ticha. A napriek tomu, že hlavné postavy akoby boli obsadené nehercami, ich stvárnenie je vynikajúce. ()

fola

Fascinující poetická lahoda. Nabízí neobyčejný zážitek, který vás naplní mnoha dojmy a omámí hloubkou myšlenky. To vše s minimem dialogů, i proto je tak okouzlující. ()

Jeez

Při pročítání programu festivalu jsem se zhrozil. Hlavní soutěž, něco na styl zahrádkářského filmu o tom, jak se pěstuje kukuřice. V duchu vidím starce, jak bere rýč, po 20 minutách táhlých záběrů pytlík se semeny, po dalších úmorných 40 minutách to laskavě vyroste... Bože ať už to sklidí a můžu se jít najíst. Naopak mě čekalo docela překvapení. Na to za jakých podmínek to vzniklo, na to, že se děj odehrává na jednom místě, což pro většinu filmů bývá cesta do pekla, tak to fungovalo. Záběry kamerou byly krásné a člověk opravdu dostal pohled někam, kam se běžně nepodívá a co by běžně asi ani nepochopil. Než jako příběh jsem to vnímal spíše jako dokument toho, co někdy člověk v takových podmínkách musí udělat. Je to artový film, musíme se na tento film dívat trochu jinou optikou, ale je to opravdu dobrý artový film a opravdu sdělí zásadní poselství, včetně dojmu, který to ve vás zanechá. Z filmů v soutěži si vítězství jistě zasloužil. ()

sk.Martin

Příjemný film, ve kterém se sice nic moc nedělo, ale přesto se mi líbil. Výborná kamera a vzhledem k jeho "němosti" se mohlo přidat i více hudby. Připomněl mi vzdáleně podobný snímek Mandarinky, ovšem ten byl ještě o třídu lepší :) ()

Best Film Fest 2014

Best Film Fest 2014