Běženky a kapři (TV film)

Sharkansas Women's Prison Massacre

Tony Randel

Scénografie:

Robert Hummel
  • beso74

Jim Wynorski dokáže niekedy poriadne prekvapiť a potešiť filmom z kategórie guilty pleasure, niečim, čo je podarene spackané a kvôli nadsádzke aj riadne zábavné. Bohužiaľ, tentokrát je to len nudné sharksploitation, ktoré tu tentokrát neurobilo v evolúcii filmových žralokov ani len ten povestný kurací krok dopredu. Že sa prehistorickí žraloci dostali kdesi z oddeleného prehistorického mora vinou nejakého zásahu človeka do nášho sveta, to sme už videli nespočetnekrát a to že im to ide aj na súši, to nám už predviedol Mark Atkins v Piesočných žralokoch. A tak sa tu takmer celý film pozeráme na postupne sa zmenšujúcu skupinku krások (ktoré musia mať vo väznici minimálne dvakrát týždenne naordinovaný pobyt v salóne krásy a do lesa si prišli len tak precvičiť na sucho s lopatou), ako nás chcú kecaním unudiť k smrti, k tomu sa sem tam preženie vodou či pieskom nejaká ta plutva, šplechne digitálna krv a to je asi tak všetko.(16.11.2015)

• tron

V dávnom roku 1997 sa do kín dostali filmy Lolita s Jeremym Ironsom a akčné peklo Johna Woo Tvár toho druhého. V oboch hrala talentovaná Dominique Swain, ktorej bola predpovedaná ružová budúcnosť. A nakoniec skončila vo videosračkách, ako je táto. Sharkansas je nevydarená, béčkovo-céčkarská, televízna a navyše nízkorozpočtová žumpa s neskutočne trápnymi trikmi, mizernou výpravou a mizivým kastingom (ďalej bývalá pornoherečka Traci Lords). Naivne som si myslel, že pôjde o vážny močaristý horor á la Frankefish, ale kruto som sa mýlil. Čo je škoda, lebo horory, odohrávajúce sa v močiaroch, zbožňujem. A nápad skombinovať (suchozemského!) žraloka s Tremors a dinosaurom (či čo to bolo?) nie je zlý. Teda, je. Jasné, že JE zlý. Je priamo strašný a megablbý. Ale so správnym prístupom sa z toho napriek tomu mohol vykľuť vydarený bažinatý horor. Čo sa nestalo. Proste blbosť á la Pavúky útočia (tiež od Jima Wynorskiho).(17.9.2017)

• kingik

Céčková, nebo cecková záležitost? V každém případě se uchazečky o role trestankyň nemohly obejít bez toho, aniž by v jejich podprsence nebylo sympatické plno. O ostatní už si ani tak nemusely dělat starost. Režisér nedbal na jejich herectví, ono když se to tak vezme, nedbal vůbec na nic. Král filmového odpadu Jim Wynorski skutečně dostál své pověsti. Před kameru nahnal pět sličných trestankyň, jednoho postaršího dozorce, dva geology a Dominique Swain, na niž už zbyla jen role lesby unášející svou milou a vydatně u toho mávající pistolí. A tahle početná partička, která má všechno, jen ne herecký talent, svádí uprostřed arkansaských končin souboj s prehistorickými suchozemskými žraloky. Znalosti z biologie ponechme raději stranou, neb žralok, co ryje na asfaltové cestě, příliš nesvědčí o příčetnosti autorů, raději je dobré se zaměřit, jak si snímek vedl z hlediska gore, originality a zábavnosti. Zábavnost citelně absentuje, i když film má blízko svým pojetím k sérii Sharknado, značně za ní zaostává v její přiznané, mnohdy zábavné stupiditě. Tenhle počin se bere kupodivu vážněji než by bylo záhodno. Pokud jde o gore, je to ještě větší zklamání. Oběti jsou potřené červeným džemem, jedna či dvě utržené končetiny jsou okatě plastové. Většina úmrtí je nenápaditých, jdou do ztracena, takže po pár minutách, kdy některá z postav zmizela ze scény, už si bylo těžké vybavit, jak vlastně zemřela. Originální je film v některých úsecích, jenže režisér řešil vše tak bez zájmu a dokonale určité nápady odbýval, až to posunul mezi nudný a ultrastupid flák, na němž nic ke chválení nezbylo. Ke všemu mu bylo asi zatěžko svléknout ty štětky, takže je to mimořádně cudné i skoupé na explicitnost. Nejnápaditějším se tentokrát jeví český distribuční název, přijít na takovou slovní hříčku, to si zaslouží bod. Druhý bodík sklízí režisérův vkus na ženy, který tedy má, ovšem z tvůrčího hlediska se dá Wynorski označit za Zoufálka. 2/10(22.6.2017)

• hous.enka

Doteď jsem neviděla film, ve kterém by hrála banda prostitutek. Teda nejspíš viděla, ale tady je to tak nějak do očí bijící už na začátku, kdy ty sexy holky nastupujou do auta. Asi jsem teda čekala víc pobíhaček, než že holky budou řešit, co dál. Tenhle film nemá stát na zajímavých dialozích, ale na akci. A taky mohly mít lepší zbraně, protože pardon, ale jít se samopalem na žraloka, co vám provrtal zem mezi nohama, je trochu nuda. Mám ráda tyhle céčkový horory, ale přišlo mi, že Shakansas je moc mírnej, protože se bojí toho, že bude moc stupidní. Takže žraloci za mě dobrý, beženky i kapři taky (ten překlad je výbornej!!!), ale dohromady to prostě je tak někde napůl cesty.(3.8.2018)

• SOLOM.

Jim Wynorski nikdy nebyl zárukou kvalitní podívané, ale během své opravdu bohaté kariéry se mu občas povedlo natočit i několik docela zajímavých filmů. Poslední roky to s ním jde však doslova z kopce a tento film není žádnou výjimkou. Jakoby se snažil zdatně konkurovat společnosti Asylum v co možná nejbizarnější podívané. Pod hlavičkou Syfy se tentokrát zaměřil na žraločí téma, jako by podobných céčkových filmů za poslední roky nevzniklo už tak dost. Sharkansas Women's Prison Massacre měl DVD premiéru již na podzim roku 2015 v Thajsku, ale jinak je u něj často uváděn až letošní rok. Jak ovšem prorazit v tom počtu stejně ujetých nízko-rozpočtových braků, když konkurence je opravdu veliká a diváky to pomalu ale jistě přestává bavit? Jim na to šel pěkně po svém, otázkou však zůstává, jestli mu to bylo něco platné (vzhledem k nízkému hodnocení i nelichotivým odezvám). I proto si přizval jednu vysloužilou porno hvězdu, která má svá nejlepší léta už dávno za sebou, leč dostala jen vedlejší roli. Mnohem větší prostor dostala docela známá Dominique Swain, ale ani ona se nestala základním kamenem, na kterém by se dalo stavět. Podtrhla jen celkový zmar tohoto díla, stejně jako nepříliš úspěšné poslední roky své kariéry. Pořád se jí nedaří navázat na úspěšný start, který zaznamenala ve svých počátcích. No a v neposlední řadě tu pak máme naše vězeňkyně, které si tu střihlo několik modelek. Chtěl bych vidět ženské trestankyně takhle pěkně upravené, našminkované a vylepšené silikonem. Už jen tohle sráželo kvalitu směrem dolů a to jsem se ještě nedostal k tomu ostatnímu. Atmosféra tu byla až na pár krátkých záchvěvů docela nulová, většina speciálních efektů k smíchu (tohle mělo být gore?), spousta nezáživného klišé a situací při kterých nevíte, jestli máte brečet, nebo se smát. Žraloci možná nevypadali úplně nejhůř, ale mockrát je v celé kráse neuvidíte. Většinou jen pohybující se ploutev ve vodě po kotníky, v mokré půdě pokryté listím, nebo i na lesní cestě. Takže je vám asi jasné, že tohle prostě nemělo šanci na úspěch. 30%(3.11.2016)