Stroj času

• USA The Time Machine

Dnes tady, zítra jinde. Když George (Rod Taylor) sedí za ovládacím pultem svého nového vynálezu, patří mu všechen čas na světě. Vynalezl stroj času, který ho dokáže přenést z roku 1899 do válkou zpustošeného 20. století a pak následně i do roku 802701. V tomto čase, mírumilovní Eloiové čelí své ponuré budoucnosti jako kořist podzemních Morlocků… dokud nezasáhne cizinec z minulosti, který cestuje časem. Za režisérský knipl této klasiky Stroj času od H. G. Wellse se posadil průkopník speciálních efektů George Pal, jehož celovečerní a krátké filmy získaly dohromady sedm Oscarů a zvláštní ceny. Vzniklo tak oblíbené dobrodružství plné vizuálních zázraků, od jaderné destrukce Londýna (doplněné lávovými erupcemi) až po pestrobarevné cestování časem. (Magic Box)

darthhokro

Viděno až teď a musím říct že jsem byl docela mile překvapen. Ze začátku se film docela věrně drží Wellsovi knihy, pak jde děj trošku jiným směrem, nicméně i tak se mi to líbilo více než verze z roku 2002. Jistě triky jsou poplatné své době ale zase až tak hrozný nejsou. Hudební podkres je velice slušný. Musím napálkovat plnou sazbu. ()

DzejjPii

Totální lahůdka. Neočekával jsem od tohoto filmu příliš mnoho a hodně dlouho jsem ho odkládal, ale udělal jsem obrovskou chybu. Neuvěřitelně jsem si tento film užil. Byl jsem k obrazovce jak přikovaný. Film, který mě bavil opravdu od začátku až do konce. Skvělý příběh, moc zajímavé téma, na rok 1960 to má absolutně úžasné efekty - líbila se mi hlavně cesta časem, kdy se postupně měnilo okolí kolem hlavní postavy - měnila se figurína v obchodu naproti, dům kolem něj, obloha a další věci. Ale abych tu jenom nemluvil o neurčitých věcech - řekněme si něco konkrétního, třeba příběh - představte si, že jste vynálezce v roce 1899 a vynaleznete stroj času. A rozhodnete se cestovat do budoucnosti. Postupně se strojem času proběhnete budoucí průběh lidstva - proběhnete první a druhou světovou válku, zjistíte, že vaši přátelé zemřeli, poté zažijete atomovou válku a nakonec skončíte desítky tisíc let v budoucnosti v civilizaci, která překvapivě zakrněla a kde jste vy ten, který je může něčemu naučit. Také poznáte Weenu a to už je úplně hotovo. Postupně zjistíte, že civilizace v budoucnosti se rozdělí na dvě a to jednu žijící na povrchu a druhou žijící v podzemí. Očekával jsem, že civilizace žijící v podzemí bude podřadná, jak je tomu zvykem, ale je tomu naopak - podřadní jsou lidé žijící na povrhu a jsou pro podzemní civilizaci něco jako dobytek a otroci v jednom. Hlavní postava to ale takhle nemůže přece nechat. Tím můj popis skončí. Nebudu spoilerovat. Neřeknu vám, jak do dopadlo, ale jedno vím jistě - taky bych se pro Weenu vrátil. Bez mrknutí oka. ()

Stejšn

Strašně naivní a hloupoučký příběh s obrovskými dírami ve scénáři a papundeklovými kulisami, nicméně má to hypnotické kouzlo starodávného filmového světa. Citlivě zakomponované protiválečné vyznění je rozhodně plus, stejně jako charismatický hlavní hrdina. Jeho chování v daleké budoucnosti ale hodně připomíná Muže z prvního století. Film má svá pro a proti a v porovnání se svým o padesát let novějším remakem je to podle mě remíza. Nenudí to, ale často budete mít hlavu v dlaních a nevěřícně s ní kroutit. A ten Oscar za triky rozhodně nebyl zasloužený. ()

Plague.

Filmy hodnotím z pohledu dnešního diváka ( a proč také jinak), takže bohužel film hodně ztrácí. Oproti novému remaku však má o 100% lepší scénář, který příběh drží na hodně dobré úrovni celou dobu filmu. ()

radimartin

[Literární předloha: Herbert George Wells - Stroj času] Poměrně zdařilá adaptace knižní předlohy, která se stala nevyhoucí klasikou sci-fi (potažmo všech "time-travelů") a která je ovšem také vynikající sociálně-darwinistickou dystopií (tento fakt je bohužel z filmu méně patrný než je tomu u knihy). Jedná se sice o velkorozpočtový film nesoucí v sobě jasné znaky toho, kdy byl natočen, přesto je to jedno z nejlepších převedení knižní předlohy na plátno. ()

Ricci

Tenhle film jsem poprvé jako teenager v německé televizi někdy nad ránem a rozuměl jsem asi každému 6. slovu. Ale nedokázal jsem se od toho odtrhnout a i po zhlédnutí o pár desítek let později s českými titulky je to pořád u mě za plný počet, byť morlokové dnes vypadají poněkud úsměvně. A Yvette Mimieux je prostě k sežrání :o) ()

Lastsurvivor

Tenhle film má úžasné kouzlo v tom, jak byl natočen, což souvisí s tím kdy byl natočen. Dnes se sci-fi spoléhá na počítačové triky, a zápletka a dialogy jsou jaksi až na druhém místě, i když se samozřejmě najdou výjimky. Je tu poměrně zajímavé sledovat, jak si autoři poradili s akčními scénami (jak George naháže do šachet pár klacků a ony vybuchnou, i když tam předtím vznikl jen malý požár na úplně jiném místě). Takže abych to shrnul, herci dobří, hlavní myšlenka skvělá, zpracování cestování časem skvělé, závěr horší, ale celkově vzato je to film který stojí za to vidět, hlavně pro skalní sci-fi fanoušky. ()

Metal.God

Jedna z nejlepších filmových adaptací jakékoliv knihy. Je pochopitelné, že se z knihy muselo něco ubrat. Horší ale je, že se do filmu přidávaly nové situace, aby to bylo pro diváka "zajímavější". I když některé situace jsou opravdu zajímavější. Například takový rok 1966 je zbytečná zastávka (ale alespoň trochu zajímavá) na rozdíl od zastávky v druhé světové válce, která se mi zdála velmi povedená. Nejhorší zasáhnutí do knihy je ale to, že se Geroge zamiluje do Weeny a chce se k ní vrátit. Zkritizovat musím také odfláknuté Morloky. Eloiové už jsou povedenější, ale i tak to měli být malincí růžoví lidé. ()

Baldrick

Ve své době solidní adaptace a povedená žánrovka (s ohledem na tuny rádoby podobné vaty, zejména té americké). A pokud někdo při sledování starších sci-fi nedokáže odložit brýle sebestřednosti, je to jeho problém - ne problém tohoto filmu. I když nutno přiznat, je to časový filmový počin (a mohl být lepší - nadčasový - i tenkrát). 70% ()

pold

Jedna ze slabších knih H.G.Wellse v překvapivě ještě slabší adaptaci. P.S. onen "psastarý semitský jazyk Aramaic", což zní poněkud mysticky, je obyčejná Aramejština (mimochodem jazyk dosud živý). ()

Skunkiee

Začátek mě nepřesvědčil. Když se na plátně objevil samotný stroj času, měl jsem chuť film vypnout. Ale jakmile do něj hlavní hrdina George usedl, nemohl jsem odtrhnout oči. Tenhle přes padesát let starý film nabral neskutečné tempo, jaké bych od něj po vlažném začátku nečekal. Triky jsou skvostné (opět, opět musím zdůraznit - digitální triky nikdy nebudou mít takovéhle kouzlo poctivé filmařiny). A že je film místy naivní? No a? Předkládá spoustu myšlenek k zamyšlení, což mi u dnešních akčně-dobrodružných výplachů chybí. Ten konec byl z říše snů, to jsem přesně Georgeovi přál. Nádhera (celý film, nejen sympatická Yvette Mimieux). ()

ssarka

tak konečně vím,proč byl tento film pro Sheldona tak legendární :D i na svoje mouchy to bylo a je prostě dobré...stejně jako Ptáci apod...ta hlavní esence napětí tam je ve správné míře a funguje to,takže promíjím i hluchá místa...v mnoha dnešních filmech chybí to,co ve filech bez dnešní techniky je vrchovatě a to je pro mě ta podstata ()