Reklama

Reklama

Faces of Death

  • USA The Original Faces of Death

Obsahy(1)

Komentovaná série záběrů (z části padělaných, z části reálných), zobrazujících různé podoby smrti - lidské i zvířecí. Uvidíte popravu zastřelením i elektrickým křeslem, sebevraždu skokem z výšky, různé nehody, napadení člověka krokodýlem, zabíjení opice pro přípravu jídla, pavouka konzumujícího jakéhosi opeřence. Přesto, že asi 40% záběrů je zfalšovaných, patří Tváře smrti k nejbrutálnějším dokumentům vůbec. (gjjm)

(více)

Recenze (33)

Matty 

všechny recenze uživatele

Zvrhlost. Z jistého hlediska se jistě jedná o pozoruhodný počin, vyvolávající svou autenticitou mnohem větší znepokojení než kterýkoliv horor. Filozofická úvaha nad smrtí je však pouze záminkou k prezentaci velkého množství odporných záběrů, přičemž zdaleka ne všechny z nich jsou reálné (což lze vytušit z filmového střihu, barvy umělé krve ad.). Nepopírám, že některé výjevy jsou opravdu děsivé a mnohé budou ještě pár týdnů pronásledovat ve zlých snech. Záleží na vašem žaludku a ochotě to sledovat (někdo to vypne již při "slepici bez hlavy", jiný vydrží až do popravy na elektrickém křesle). Rozhodně to není nic pro slabší povahy. Těžko ale hodnotit více než dvěmi hvězdičkami film, který je takto fascinován smrtí a umíráním a pyšní se sloganem "Zakázáno ve čtyřiceti zemích" (což je navíc lež). Rád bych upozornil na hodnocení IMDb - vyšší si podobný materiál snad ani nezaslouží. Ale možná je v Česku a na Slovensku jenom víc odborníků na mondo filmy, kdo ví. 35% ()

Kusko.t2 

všechny recenze uživatele

Prvý diel asi najznámejšej, smrteľnej, dokumentárnej série "Faces of Death" ma trocha sklamal. Čakal som väčšie mäso, a to zamerané viac na človeka z patologického hľadiska. Namiesto toho ide o zábery všeličoho podivného, ktorým sa John Alan Schwartz snaží dať nejakú tú televíznu formu. Johnovi to ale moc šťastne nevyšlo. Aj napriek tomu, že ma podobný druh dokumentu zaujíma, sérií "Faces of Death" som sa vyhýbal, a to hlavne vďaka informáciám o použití fake záberov (aj keď som tomu až v takej miere neveril). "Faces of Death" sa môže kľudne opierať o reálne udalosti, avšak použitie dodatočných vlastných záberov produkcie (či už z dôvodu ich absencie, prípadne iných) alebo použitie záberov, ktoré zaváňajú (či úmyselne alebo nie, to je jedno) FAKE-om, zráža tento dokument na kolená. A je len na vás, či mu uštedríte ranu z milosti alebo nie. Niekto by mohol namietať, veď predsa ako sekundárny druh sa uvádza horor, z čoho vyplýva fake a umelé efekty, ale u týchto druhov dokumentov to nemusí byť tak. Fake dokumentu ale nesvedčí. ### "Faces of Death" sa v rámci svojej 105 minútovej dĺžky neštíti ukázať okrem naaranžovaných záberov ani reálne zabíjanie zvierat, ktorých utrpenie pred kamerou bolo azda pre cenzorov tou poslednou kvapkou, utvrdzujúcou a opodstatňujúcou ich zásahy do pôvodného zostrihu. Vo Veľkej Británii, kde "Faces of Death" vychádza na VHS nosičoch v septembri 1982 zásluhou distribučného štúdia “Atlantis Video Productions“, cenzori z BBFC pôvodný zostrih skrátili až o 32 minút a 36 sekúnd (výsledná minutáž 72 min.). V júli nasledujúceho roka "Faces of Death" dokonca úplne zakázali a nariadili jeho stiahnutie z trhu, čo vyplávalo z umiestnenia na tzv. zozname "Video nasties". Na území Británie sa "Faces of Death" dočkalo re-releasu a následného prehodnotenia zásahov v roku 2003, kedy sa na trh dostáva síce opätovne Cut verzia, tentoraz skrátená ale iba o 2 minúty a 19 sekúnd (Rated: 18). Na domácom UK trhu nie je doposiaľ k dispozícii Full Uncut verzia "Faces of Death". Najmenej orezaná verzia je tá z roku 2003. (Zmena hodnotenia: 3.10.2008 - 3*, 25.12.2011 - 4*) ### Movie Connections – viď profil, ktorý som venoval práve tejto sérií z dôvodu nejasností. Okrem základných, prípadne sekundárnych vydaní odkazujúcich sa na "Faces of Death", patrí ku rade inšpirácií, spomienkam na tento prelomový dokument aj niekoľko filmových odkazov. Vybral by som napríklad kúsky ako Amoklauf (1994), Manticore (2005), Shark Night 3D (2011), či mondo Nudo e crudele (1984). Ku dokumentom, ktoré sa z časti venujú "Faces of Death" patria tituly ako Snuff: A Documentary About Killing on Camera (2007), Ban the Sadist Videos! (2005), Ban the Sadist Videos!: Part 2, a iné. ()

Reklama

ancientone 

všechny recenze uživatele

Dokumentárny bitúnok zaoberajúci sa fenoménom smrti vo veľmi a čisto fyzickej podobe oklieštenej zákonmi mäsa. Realisticko-morbídna koláž ťažiaca hlavne zo svojej surovosti, poukazujúca aj na znásilňovanie prírody človekom, neokresané zákony prírody či nasnímanie práce so smrťou a zachytenie atmosféry násilia v najrôznejších podobách s rôznymi dôvodmi, no jednakým, neokresane viac než len filmovo-horrorovým, účinkom. ()

kaylin 

všechny recenze uživatele

„Tváře smrti“ jsou jednoznačně kontroverzním filmem a je strašně snadné ho odsoudit. Já bych se ale tak snadného soudu vyvaroval. Ano, tvůrci mohlo jít opravdu jen o kontroverzi, na druhou stranu ale upozorňuje na události, které lidé skutečně provádí, ať už zvířatům anebo sobě. Pro mě byly některé formy chování člověka skutečně objevné, a proto si myslím, že si snímek pozornost zaslouží. ()

Radiq odpad!

všechny recenze uživatele

Nejvřív jsem si říkal, proč je v úvodních titulcích uvedena jako jedna z funkcí i Writer, když to má být dokument o různejch smrtích. Během filmu mi to ale došlo - většina lidskejch smrtí byl totiž strašnej fake a to už potřebuje scénář. Pár mrtvol tam bylo pravejch (záběry z války, utopenci, Afrika, možné záběry ze zpráv), zbytek levejch. Akorát to zabíjení zvyřátek nebyl fake a to bylo taky to jediný hnusný, co na tomhle filmu najdete. Zabíjení lidí mi nevadí, ale chudáci zvyřátka - u toho jejich zabíjení se mi moc dobře nesvačilo. Ta hudba k tomu, to má být asi fór. Já mám krev a zabíjení rád, ale tohle je prostě sračka. Nemá to pointu ani žádnej smysl. Je to nesmysl. Buď měli udělat pořádnej dokument nebo pořádnej horor. ()

Zajímavosti (4)

  • Film ve skutečnosti napsal a režíroval John Alan Schwartz (pod pseudonymy Conan Le Cilaire a Johny Geteyerkokov jako režisér a Alan Black jako scénárista). "Odborník" Dr. Francis B. Gröss je ve skutečnosti herec Michael Carr. (gjjm)
  • V roce 2000 byl časopisem Entertainment Weekly vybrán jako padesátý ze seznamu padesáti nejkultovnějších filmů všech dob. (gjjm)
  • Ač filmaři tvrdí, že byl film zakázán ve čtyřiceti zemích, ve skutečnosti byl zakázán pouze na Novém Zélandu, v Austrálii, v Norsku a ve Finsku. (gjjm)

Reklama

Reklama