Boj o Hedvábnou stezku

Boj o Hodvábnu cestu

Dragon Blade

Akční / Dobrodružný / Drama / Historický

Čína, 2015, 127 min

Dávka čínského sjednotitelského patostu, tentokrát z nějakého důvodu s Cusackem a Brodym a creepy dítětem, co zpívá v latině. Umírá se tu pomalu jak ve Hře o trůny, staví se tu zdi pomocí klecí (takže to není patent americké armády na blízkém vychodě ale starobylá římsko-čínská technologie), bojuje se tu a kamarádí se tu mezi národy. Nic zázračného se nekoná. Největší záhada celého filmu je, proč se to v angličtině jmenuje Dragon Blade...(26.4.2016)

• KoRner

S históriou to nemá spoločné ani prd, ale čo ma nemilo prekvapilo bolo, že napriek tomu, že je tam množstvo stotisícových vojsk, nemá to veľkolepé vojenské scény, ale skôr súboje jeden na jedného. Dej nie je zlý, ale dosť schématická alegória na potrebu budovať jednu veľkú Čínu a jej pracovnú utópiu. Napriek tomu zbožňujem vo filmoch strety dvoch rozličných kultúr a tu ich zobrazili vcelku rovnocenne. A Jackie tu na moje prekvapenie dokonca na plátne zabije muža. Len nerozumiem potrebe filmu o dvoch archeológov s hypermodernou technológiou. Tí tam boli zbytoční.(14.6.2015)

• MartinezZ

Boha Jeho to byla sračka. Nesmyslná blbost, která si hraje spíš na akční komedii zabalenou v jakémsi pseudohistorickém dobrodrůžo kabátci, čerpající sílu na svoji chabou existenci jen z přítomnosti poněkud na svoji roli přestárlého a našmínkovaného Jackieho, mimózním Cusackem a úplně mimo mísu Brodym. Ne béčko, ale céčko, navíc nasnímané nějakou televizně lacině vyznívající kamerou s děsným malovaně rozblemclým obrazovým filtrem. Po padesíti minutách jsem doufal, že ten nesmyslný na hlavu postavený příběh už konečně skončí, ale protože má film přes dvě hodiny, zbylo jen čekání, čeho všeho se od autorů ještě dočkám. No a po pár dalších chvílích jsem se v té slátanině naprosto ztratil a smysl a děj v tom už ani nehledal. Cusack s Brodym taky umí klesnout slušně hluboko. Chyběl mi tam ještě Cage, aby byla ta "zápaďácká" parta srágorářů úplná.(22.3.2015)

• Ironfood

Dementní děj, který je navíc poněkud nesrozumitelně vyprávěný, což je možná pokus tu demenci trochu zastřít. Výsledkem je absence napětí a nulový vztah k postavám (nepočítám-li silnou averzi vůči postavě dítěte). Bojové scény většinou takový průměr, větší bitevní scény docela slabota a nuda. Což zřejmě souvisí s tím, že je člověku u prdele, kdo, proč a s kým bojuje. Přitroublé dialogy a monology také na kvalitě nepřidají. Jakž takž snesitelný je začátek filmu, kde mírový štváč Jackie Chan svede souboj s jakousi neznámou ženštinou a následně se skamarádí s bezprizorní římskou legií a (bůhvíproč) spolu postaví jakési město. Při výstavbě si zvládnou procvičit bojová umění a její dokončení oslaví zpěvem mírových písní. Za nepříliš šťastné považuju obsazení Adriena Brodyho do role hlavního záporáka, který vypadá spíše jako nějaký germánský náčelník než římský vojevůdce. Extrémně otravná je postava dítěte (SPOILER ALERT možná se tak snažili zajistit. aby lidem moc nevadilo, až konečně umře:-)(15.3.2020)

Jackieho Chana máme spojeného i v pokročilém věku s chlápkem, který by pořád dokázal vymlátit hospodu, pokud by zjistil, že mu barman natočil podmíráka. Celkově je to zvláštní mišmaš, ale na akční scény se dá díky choreografii koukat, občas překvapí i nějakým tím originálním záběrem. Na plátně se navíc permanentně něco děje, takže jeho béčkovost, kýčovitost a extrémní jednoduchost divák tak nějak přehlédne. Pokud si tedy předem řekne, že jde na asijskou pohádku... Tři hvězdy s odřenýma ušima.(11.7.2018)

• Siwon