Boj o Hedvábnou stezku

Boj o Hodvábnu cestu

Dragon Blade

Akční / Dobrodružný / Drama / Historický

Čína, 2015, 127 min

Jednohlasně wow. I když po famózní první půlce tempo trošku poleví a vyvrcholí až velkou bitvou pěti armád, nic to nemění na tom, že jakmile přijde na akci, je tenhle čínskej kousek dle očekávání naprosto bezchybný a nejen díky úchvatným zpomalovačkám patřičně hutný a zábavný. Jackie Chan i na stará kolena dokazuje, že právě on je ten vyvolený průkopník žánru a klidně byste ho ve filmu tipli na zkušeného čtyřicetiletého kapitána obranné hlídky, jelikož on stále všechnu svojí sílu umí patřičně prodat. Velice mě překvapili John Cusack i Adrian Brody, kteří skutečně vypilovali svoje římské bojové umění s mečem a hlavně úvodní desetiminutový duel Cusacka s Chanem je po choreografické stránce naprosto bombový. Přidejte vhodnou orientální hudbu a patřičnou špinavost a syrovost (ovšem prohnanou žlutým filtrem) a máte recept na epický historický film...8/10(3.2.2016)

• Tamten

Film má slušný potenciál, ale jeho problém je velké množství různých flashbaků, díky čemuž jinak poměrně jednoduchý děj působí poněkud zmateně a člověk občas neví, jestli se nachází v minulosti, nebo ještě ve větší minulosti (neboť díky 2 zcela zbytečným minutám na začátku a na konci filmu je "přítomnost" jinde než celý film). Navíc druhá půlka začne na rozdíl od první části filmu postrádat emoce.(26.6.2015)

• Lacike

Cinska strana zmenila taktiku a po agitkach, ktore sa beru neznesitelne vazne a snazia sa obsiahnut prilis velky casovy usek (Founding of a Republic, Xinhai Revolution) nam serviruje jednoduchy príbeh, ktory sa odohrava v kratkom casovom useku v naivnom prevedeni jak keby sa jednalo o roztomilu rozpravku pre najmensich divakov. Keby to bola aspon kvalitna rozpravka, tak by som proti tomu nic nenamietal, ale nie je. Postavy su strasne naivne a vypustaju z ust tak strasne neznesitelne dialogy, ze mi miestami neskutocne liezli na nervy. Film mohla zachranit aspon akcia. Ved trailery vyzerali tak velkolepo. A vyprava velkolepa naozaj je. Miestami mi padala sanka od uzasu. Ale tym jej kvality koncia. Hromadnych bitiek tu je minimum a väcsinou tu su len bitky jeden na jedneho. A tie tiez za vela nestoja. Choreografia je este akceptovatelna aj ked je jednoducha, ale jej prevedenie je strasne fadne. Proste tomu chyba šmrnc a ani jedna bitka ma nezajala. Este ked sa mlatili neznami borci, tak to bolo celkom dynamicke, ale ked sa bil Jackie, tak to znova vyzeralo strojene a nenarocne, aby sa Jackie nahodou nezranil. Ja viem, ze uz je stary, ale ked sa mu uz nechce nic predviest, tak by sa na to mohol nadobro vykaslat. Sammo Hung je starsi a ma nadvahu a aj tak je este ochotny predviest zaujimave kusky. Velkym omylom bolo aj angazovanie Brodyho do ulohy ulisneho zlosyna. Skoda, ze na poslednu chvilu odstupil Gibson, ktory by aj bez väcsej namahy iba svojou charizmou v tejto ulohe pôsobil ovela lepsie. Prijemnym prekvapenim je John Cusack, ktory ako jeden z mala pôsobi v celom filme uveritelne a sympaticky a v par scenach medzi nim a Jackiem fungovala ta kamaratska atmosfera o ktoru sa po cely cas tvorcovia snazili. Takze vysledkom je film pre deti do 10 rokov, ktore si uziju nejaku tu priemernu bitku, popritom sa naucia nejake tie moralne hodnoty o tom, ze Cinania maju za kazdu cenu drzat spolu a zaroven si precvicia anglictinu, kedze väcsina filmu je prekvapivo v tomto jazyku. Len mi k tomu nesedia miestami dost brutalne akcne sceny v R-kovom ratingu. Ale holt aziati boli vdycky uchylni. Ja davam len 4/10, lebo som sa väcsinu stopaze nudil a dufam, ze Jackie natoci este aspon jeden maly film v ktorom sa mi nebude snazit tlacit do hlavy agitacne kaleraby a kludne to môze byt aj nejaka komedia bez akcnych scen na ktore aj tak evidentne uz nema.(29.6.2015)

Je to priemerný akčný historický dobrodružný film s Jackie Chanom. Má celkom dobrý príbeh o čestnom veliteľovi obrannej jednotky, ktorá má strážiť stabilitu na dôležitej hodvábnej ceste, lenže sú nespravodlivo obvinení z pašovania a za trest sa dostanú až do hraničného mesta. Tu sa ale dostáva aj rímsky generál so svojou légiou a následníkom trónu, ktorý je na úteku pred svojim krutým starším bratom, pričom sa generál s veliteľom jednotky spriateľujú, no brat si ho so svojou veľkou armádou nájde a tak sa proti nemu musia spoločne postaviť. Spracovanie je ale rozhodne sklamaním, síce zápletka na prvý pohľad pôsobí dobrým dojmom a cítiť v tom potenciál na slušnú a pomerne netradičnú žánrovku, ale s výsledkom teda určite spokojný nie som. Síce celkom chválim, že som sa ani chvíľu nenudil, výraznejšie slabé miesta tu nie sú a navyše v poslednej tretine sa to už slušne rozbehne, takže sa na to dá bez väčších problémov pozerať, lenže problém je, že celé je to až príliš umelé, naivné a miestami až úplne absurdné, tu som jednoducho neveril absolútne ničomu. Nenašiel som si tu ani žiadnu výnimočnú scénu, na ktorú by sa dalo spomínať, správanie mnohých postáv mi prišlo úplne mimo a keďže si ma nezískali ani vzťahy medzi nimi, nefunguje to nielen ako historický film so zaujímavou témou, ale ani ako rozprávka o priateľstve, na čo to v konečnom výsledku asi aj najviac vyzerá. Akcie je tu priemerné množstvo a nie je zlá, ale ani ničím výnimočná. Na moje prekvapenie o nejaké klasické žánrové veľkolepé bojové scény tu ani moc nejde, nájde sa ich len pár a pôsobia dosť komorne, skôr sa tu nájdu súboje jeden na jedného, ktoré kvôli žánru nemajú až tak prepracovanú choreografiu, ale aspoň sú obstojne natočené. No zvláštne pôsobia po stránke drsnosti, síce sa tu nájde viacero krvavejších momentov, ale inak akcia väčšinou pôsobí, ako by mala nižší rating. A čo sa týka samotného Jackieho Chana, samozrejme už nie je najmladší a tak o nejakú náročnejšiu akciu sa ani nepokúša, ale aj tak vidno, že s obratnosťou je na tom stále dosť dobre a hlavne v tých davovejších scénach, kde sa musí rýchlo pohybovať medzi viacerými vojakmi je na neho stále radosť pozerať. Herecké obsadenie je iba priemerné, samozrejme poteší Jackie Chan v hlavnej úlohe a na moje prekvapenie ma bavil aj John Cusack, ktorý mi v posledných rokoch vôbec nevyhovoval, ale Adrien Brody sa pre túto postavu vôbec nehodí a výber vedľajších postáv tiež mohol byť aj podstatne lepší, pri takomto veľkofilme by som teda čakal viac známych čínskych tvárí. A čo sa týka réžie a technickej stránky, určite sa z toho dalo získať aj viac, ale až na pár detailov mi to pre potreby žánru aj celkom vyhovovalo, vizuálna stránka je slušná a poteší aj to pomerne veľkolepé prevedenie, aj keď len mimo akcie. Takže celkovo som určite sklamaný, tešil som sa na plnohodnotný historický film, kde sa proti sebe postavia čínski a rímski vojaci, ale nakoniec som dostal rozprávku o priateľstve, čo tiež nemusí byť zlé, ale v tomto prevedení mi to moc nevyhovovalo. Na ten priemer to stačí a Jackie Chan ma nesklamal, ale od filmu som čakal podstatne viac. 55%(19.4.2015)

• Big Bear

Chtěl jsem tomu dát šánci... Mám rád filmy z doby slavného Říma. Obdivuji tu civilizaci. A tak mám co jsem chtěl. Vidět Jackie Chana jako centuriona římské legie, to vám věřte nebo ne bude opravdu stačit vidět jednou za život. Hned na začátku filmu jsem si mylslel, že to bude taková ta asijská tuctovka s Chanem. Takové ty jak já říkám mlátičky, okopávačky, obskakovačky občas s komickým (čínským tedy nevtipným) momentem. Ten zde nastal hned při prvním při souboji, když Chan sáhl čínské Xeně na prsa... Pak se tam ale objevil Cusack (ne Ŕímany mu už nedávejte) se svojí legií a začalo si to hrát na vážnou strunu. Přátelství mezi národy, filozofování o míru.. Ble... Nakonec se do toho vloží echt záporňák Brody (ne tomu Římana už opravdu ale opravdu nedávejte!!!) a začnou zase ty okopávačky obsakovačky a bitky v čínském dříve hong-kongstém stylu. Závěrem všeho je velká bitva z níž kousky stály za vidění. Celý film je značně afektovaný, Číňané asi dlouho neudrží myšlenku a tak jak známe z čísnských filmů, řada momentů se nám často opakuje, zejména těch dojemných. Sám Chan pokud zrovna nebojuje nebo si nedrží nějakou tu krvácející ranku se kterou by každý z nás ostatních šel mrtev k zemi prakticky zbytek filmu brečí... Prostě děs. Římané mají na sobě nějaká zlatá brnění, meče značně futuristické, štíty z pancíře německých tanků a nějakou větší reálnost v tom nehledejte. Pravda Ŕím potřeboval hedvábí a s Čínou existovaly diplomatické a obchodní kontakty ale tohle celé bylo hodně ulítlé. Už jen fakt, že římský legionář používal krátký římský meč galium hlavně k bodání zpoza štítu zde byl zcela popřen a z každého pěšáka je tu šermíř jak ze šestnáctého století...Brody měl u šermu mečem v jednu chíli i ruku za zády :-) ! Dávám za dva práporky. * *(30.9.2017)

• Peng Lin

• - Mel Gibson bol zvažovaný do hlavnej úlohy. (H4ku11)

• - Druhý spoločný film Johna Cusacka a Adriena Brodyho. Predtým spolu hrali v snímke Tenká červená čiara (1998). (KoRner)

• - Jackie Chan ve filmu zazpívá dvě písně. V první polovině to je „Song Of Peace“ a v závěrečných titulcích jde o „Desert Hero“. Na OST zazní také „Please Tell The Wind To Bring My Father“, kterou Jackie nazpíval společně s Wei Yunxi. (Rominator)