Boj o Hedvábnou stezku

• Čína Tchien ťiang siung š' (více)

Když zkorumpovaný římský vůdce Tiberius (Adrien Brody) přijíždí v čele obří armády, aby si nárokoval Hedvábnou stezku, Huo An (Jackie Chan) se skupinou zkušených bojovníků spojí síly s elitní legií zběhlých římských vojáků vedených generálem Luciem (John Cusack) a pokusí se zajistit křehkou rovnováhu sil v regionu. V touze ochránit svou zemi a své nové přátele shromáždí Huo An válečníky 36 etnik, kteří se postaví na odpor Tiberiovi v neskutečně velkolepé bitvě. (Bontonfilm)

castor

Jackieho Chana máme spojeného i v pokročilém věku s chlápkem, který by pořád dokázal vymlátit hospodu, pokud by zjistil, že mu barman natočil podmíráka. Celkově je to zvláštní mišmaš, ale na akční scény se dá díky choreografii koukat, občas překvapí i nějakým tím originálním záběrem. Na plátně se navíc permanentně něco děje, takže jeho béčkovost, kýčovitost a extrémní jednoduchost divák tak nějak přehlédne. Pokud si tedy předem řekne, že jde na asijskou pohádku... Tři hvězdy s odřenýma ušima. ()

sniper18

Je to priemerný akčný historický dobrodružný film s Jackie Chanom. Má celkom dobrý príbeh o čestnom veliteľovi obrannej jednotky, ktorá má strážiť stabilitu na dôležitej hodvábnej ceste, lenže sú nespravodlivo obvinení z pašovania a za trest sa dostanú až do hraničného mesta. Tu sa ale dostáva aj rímsky generál so svojou légiou a následníkom trónu, ktorý je na úteku pred svojim krutým starším bratom, pričom sa generál s veliteľom jednotky spriateľujú, no brat si ho so svojou veľkou armádou nájde a tak sa proti nemu musia spoločne postaviť. Spracovanie je ale rozhodne sklamaním, síce zápletka na prvý pohľad pôsobí dobrým dojmom a cítiť v tom potenciál na slušnú a pomerne netradičnú žánrovku, ale s výsledkom teda určite spokojný nie som. Síce celkom chválim, že som sa ani chvíľu nenudil, výraznejšie slabé miesta tu nie sú a navyše v poslednej tretine sa to už slušne rozbehne, takže sa na to dá bez väčších problémov pozerať, lenže problém je, že celé je to až príliš umelé, naivné a miestami až úplne absurdné, tu som jednoducho neveril absolútne ničomu. Nenašiel som si tu ani žiadnu výnimočnú scénu, na ktorú by sa dalo spomínať, správanie mnohých postáv mi prišlo úplne mimo a keďže si ma nezískali ani vzťahy medzi nimi, nefunguje to nielen ako historický film so zaujímavou témou, ale ani ako rozprávka o priateľstve, na čo to v konečnom výsledku asi aj najviac vyzerá. Akcie je tu priemerné množstvo a nie je zlá, ale ani ničím výnimočná. Na moje prekvapenie o nejaké klasické žánrové veľkolepé bojové scény tu ani moc nejde, nájde sa ich len pár a pôsobia dosť komorne, skôr sa tu nájdu súboje jeden na jedného, ktoré kvôli žánru nemajú až tak prepracovanú choreografiu, ale aspoň sú obstojne natočené. No zvláštne pôsobia po stránke drsnosti, síce sa tu nájde viacero krvavejších momentov, ale inak akcia väčšinou pôsobí, ako by mala nižší rating. A čo sa týka samotného Jackieho Chana, samozrejme už nie je najmladší a tak o nejakú náročnejšiu akciu sa ani nepokúša, ale aj tak vidno, že s obratnosťou je na tom stále dosť dobre a hlavne v tých davovejších scénach, kde sa musí rýchlo pohybovať medzi viacerými vojakmi je na neho stále radosť pozerať. Herecké obsadenie je iba priemerné, samozrejme poteší Jackie Chan v hlavnej úlohe a na moje prekvapenie ma bavil aj John Cusack, ktorý mi v posledných rokoch vôbec nevyhovoval, ale Adrien Brody sa pre túto postavu vôbec nehodí a výber vedľajších postáv tiež mohol byť aj podstatne lepší, pri takomto veľkofilme by som teda čakal viac známych čínskych tvárí. A čo sa týka réžie a technickej stránky, určite sa z toho dalo získať aj viac, ale až na pár detailov mi to pre potreby žánru aj celkom vyhovovalo, vizuálna stránka je slušná a poteší aj to pomerne veľkolepé prevedenie, aj keď len mimo akcie. Takže celkovo som určite sklamaný, tešil som sa na plnohodnotný historický film, kde sa proti sebe postavia čínski a rímski vojaci, ale nakoniec som dostal rozprávku o priateľstve, čo tiež nemusí byť zlé, ale v tomto prevedení mi to moc nevyhovovalo. Na ten priemer to stačí a Jackie Chan ma nesklamal, ale od filmu som čakal podstatne viac. 55% ()

T2

Rozpočet $65miliónovTržby USA $74,068Tržby Celosvetovo $121,540,000▐ veľmi rozpačito podané, raz sa to tvári uvoľnene potom až príliš krvavo vážne, moc nevyvážené, k tomu zlé obsadenie hlavne John Cusack a Adrien Brody sa dosť nehodili do daných úloh, Jackie Chan v jeho klasickej mentorskej polohe ešte ako tak ujde, súboje na tak veľkú výpravnosť neprinesú požadované veľkoleposť, zopár dobrých scén sa odohrá hlavne pri stavaní pevnosti ale ináč dosť nezvládnutý projekt, kde sa nezmyselne skáče medzi scénami, príbehom, až je z toho pekný guláš a to popri tom nemalo až tak zlú kostru príbehu /40%/ ()

Spiker01

Jednohlasně wow. I když po famózní první půlce tempo trošku poleví a vyvrcholí až velkou bitvou pěti armád, nic to nemění na tom, že jakmile přijde na akci, je tenhle čínskej kousek dle očekávání naprosto bezchybný a nejen díky úchvatným zpomalovačkám patřičně hutný a zábavný. Jackie Chan i na stará kolena dokazuje, že právě on je ten vyvolený průkopník žánru a klidně byste ho ve filmu tipli na zkušeného čtyřicetiletého kapitána obranné hlídky, jelikož on stále všechnu svojí sílu umí patřičně prodat. Velice mě překvapili John Cusack i Adrian Brody, kteří skutečně vypilovali svoje římské bojové umění s mečem a hlavně úvodní desetiminutový duel Cusacka s Chanem je po choreografické stránce naprosto bombový. Přidejte vhodnou orientální hudbu a patřičnou špinavost a syrovost (ovšem prohnanou žlutým filtrem) a máte recept na epický historický film...8/10 ()

EvilPhoEniX

Příliš se mi do filmu nechtělo, nakonec jsem příjemně překvapený. Sedlo mi to omnohem více než Korejské historické blockbustery z minulého roku. Film má až nečekaně dobrý cásting. Skvělý Jackie Chan, John Cusack a famózní Adrien Brody, který je tak zlý a přísný vůdce, že mu přejete smrt od první sekundy. Akce je zde dostatek a je velmi slušná, potěší souboje jeden na jednoho, které jsou slušně choreograficky nasnímané, dlouhé, vkusné i poměrně drsné byť krve je zde poskrovnu. Finále je poměrně epické, kde se sejde vícero národů a kdo hrál PC hru Stronghold zažije příjemné hřání u srdce. Za mě velká spokojenost, zábava od začátku do konce bez jakéhokoliv hluchého místa. 80% ()

• Hudbu Henryho Lai natočil a dirigoval český skladatel a hudebník Petr Pololáník. (honajz)