Dezertér

Дезертир

(Sovětský svaz)

Deserter, The

Sovětský svaz, 1933, 105 min

Jeden z filmu natocenych podle ruskeho montaznickeho zvukoveho manifestu z roku 1928.(28.1.2009)

Oceňuji scény s montáží ve zběsile rychlém tempu, hezké jsou zpomalené záběry, zajímavé je (ne)použití zvuku. Ale celkově mě film nijak zvlášť nenadchnul, děj nic moc, a politicky je to dnes samozřejmě poněkud mimo. Některé scény snad i Pudovkin mínil jako parodii - když nervózní soudružka nesměle pronáší k davu "Soudruzi... soudruzi...... milí soudruzi" a jeden z přihlížejících ji nadšeně chválí - "Ta ale krásně mluví !". Pudovkin má prý ve filmu malé cameo (nese bednu s čajem).(21.2.2013)

Ono to vlastně bylo celkem dost dobrý, ale už je těch filmů, kde se stávkuje a kde se oslavuje socialismus na mě v poslední době trochu moc. Nehledě na to, že jsem se v tom filmu ztrácel, ale možná to bylo tim, že jsem na to koukal s horečkou.(19.12.2010)

• - Film byl v Sovětském svazu uveden pod titulem Loď Pětiletka. (raininface)